Haberler

Keşan TSO’dan yapılan açıklamada, yetki belgesi sınavları hakkında bilgi verildi

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Meclis Üyesi Onur Yılmaz, Ticaret Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte, Emlak Danışmanlığı Belgesi hakkında açıklamada bulundu.

Keşan’da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafı ve emlakçılık yapmak isteyen adayların 5 Haziran 2018’de Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında adayların kamera eşliğinde sınava gireceklerini kaydeden Yılmaz, “TOBB MEYBEM (Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi) ve Keşan TSO iş birliğiyle Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Belgelendirme ve bilgilendirme sınavlarında 3 aşaması teorik, kalan iki aşaması da performansa dayalı olarak yapılıyor. Teorik ve performansa dayalı sınavlar Ankara?dan gelen komisyon üyelerince Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yapılırken, teorik ve mülakat şeklinde olan sınavda ise adaylar kamera eşliğinde sınava giriyor.” şeklinde konuştu.

‘Seviye 5 Yetki Belgesi’ ve en az lise mezunu olmak şart

Daha önceden alınan belgelerin geçerli olduğunu ve mesleğe bu belgelerle devam edecek kişilerin etkilenmeyeceklerini kaydeden Onur Yılmaz, “5 Haziran 2018’den önce Halk Eğitim Merkezi’nden alınan Taşınmaz Ticareti kursiyer belgeleri ile bu belgeler alınabilir ancak yeni işletme açacak olan arkadaşların Keşan TSO tarafından verilecek olan ‘Seviye 5 Yetki Belgesi’ni almaları ve en az lise mezunu olmaları gerekiyor. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini aldıktan sonra faaliyetlerine devam edebilirler” dedi.

“Belgesi olmayan tapu müdürlüklerinde işlem yapamayacak”

Böyle bir düzenlemeye gidilmesinin olumlu olduğunu ve Ticaret Bakanlığı’na bağlanmasının denetimleri sıklaştıracağına dikkat çeken Yılmaz, “Meslektaşlarımız Ticaret Bakanlığı’na bağlandı, denetleme yapılabilmesi için de Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesini’nin alınması gerekiyor. Bu belge alındığı takdirde denetlemeler sıklaştırılacak ve uygun şekilde yapılacak” derken böylece sektörün kanayan yarası olan kaçak emlakçıların önüne geçileceğini “Bu kişiler tapu müdürlüklerinde yetki belgesi olmadan işlem yapamayacaklar. Kayıt dışı sorunun önüne geçilmiş olacak” ifadelerinde bulundu.

“Sektöre vizyon katacak”

Yetki belgesi ile sektöre vizyon getirileceğini belirten Onur Yılmaz, “Daha sonraki süreçte çıkacak olan genelgelerle evlerin satışında ekspertiz raporu şart koşulduğu takdirde, fiyatlar gerçek değerinde kalacak” diye konuştu.

Açıklamaların sonunda sektöre saygınlık kazandırılacağını kaydeden Yılmaz “Emlak sektöründe daha iyi ve verimli hizmet verilebilmesi için Ticaret Bakanlığı’na bağlanmamız ve denetimlerin bakanlık ile il müdürlükleri tarafından yapılması, sektöre vizyon katacağına inanıyorum. Odamız Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak hem üyelerimize ve bölge insanımıza eğitimlerimize devam edeceğiz” dedi.
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu