Haberler

Keşan Belediyesi, kömür numunesi alımlarına ve kazan denetimlerine başladı

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri kazan denetimlerine ve apartmanlarda bulunan kömürlerin belirlenen kriterlere uygun olup olmadığını tespit etmek amacıyla numune alımlarına başladı.

23.07.2020 tarihli ve 97 nolu Edirne İl mahalli çevre kurulu kararları ve 04.12.2013 tarihli ve 2013 /40 sayılı katı yakıt numune alma ve analiz genelgesi kapsamında 2020 2021 kış sezonuna ait ilk katı yakıt numunesini alımlarını gerçekleştiren ekipler, yakıcıları ve apartman yöneticilerini yakım tekniklerine uyulması konusunda uyardı.

Konuyla ilgili bilgi veren Çevre Mühendisi Buse Orhun, denetimlere ve kömür numunesi alımlarına başladıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Edirne İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü?nden izni bulunan, Keşan’da satış yapabilen kömür firmalarından numune almaya devam edeceğiz. Aynı zamanda kömür kullanımına devam eden apartman ve iş yerlerinin denetimlerine de başladık. Uygunsuz kömür satışı ve alımı yapan kömür firmaları ve vatandaşlara ayrıca kömür yakma tekniklerine uymayan ateşçilere idari yaptırım uygulanacaktır.”

İlçe merkezinde yakılmasına izin verilen katı yakıtlarının değerleri hakkında bilgi veren Orhun; “Belirli kriterlerin sağlanması halinde hem yerel hem de ithal kömürün yakılmasına izin veriliyor. Yerel kömürde kuru bazda kükürt oranı maksimum %1,6, ithal kömürde ise %0,9 olmalı. Kömür alırken vatandaşlarımız alt ısıl değerinin yerel kömürde 5800, ithal kömür de ise 6400 kalorinin altında olmamasına dikkat etmeliler. Yerli kömürde Toplam nem ve kül (kuru bazda) %21, ithal kömürde toplam nem %10, kül (kuru bazda) %16 oranını aşmamalı. İthal kömürde uçucu madde oranı ise %12-31 değerleri arasında olmalıdır. Ayrıca yerli kömürde yakma sırasında kireç kullanımını öneriyoruz.” dedi.

Buse Orhun, hava sıcaklarının 15 derecenin altına indiği günlerde kalorifer kazanlarının uygun koşullarda yakılabileceğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu