HaberlerKeşan

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu, CHP’li yöneticiyi kınadı!.. “Kesilen 1 ağacın yerine 500 ağaç dikeceğiz”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün öğle saatlerinde Başkanlık makamında gerçekleştirdiği basın açıklamasında; 24 Mart 2021 Çarşamba günü, ev taşımaya engel olduğu gerekçesi ile bir ağacın kesildiğini ve durumun tutanakla raporlandığını belirterek; “Üzücü, bir o kadar da düşündürücü bir olayla karşı karşıya kaldık. Ev taşımak için 15 yaşındaki bir ağacın yok yere kesilmesi hepimizi üzdü. Keşan Belediyesi Park ve Bahçeler ekiplerimiz hızlı bir şekilde harekete geçti, kim tarafından kesildiğini tespit etti, zaptını tuttu ve raporladı. Bu olayın Orman Haftası’na rastlaması, durumu bizim açımızdan da vahim kılmıştır.” dedi.
Açıklamaya Keşan Belediye Başkan yardımcıları Nuran Uslu ve Tahir Özçınar da katıldı.

Keşan Belediyesi’nde göreve geldiği ilk günden beri doğaya ve çevreye karşı hassas çalışmalar yaptığını belirten Helvacıoğlu; “24 ayda 7 bin fidanı halkımıza dağıttık. İlk kez çalışma yaptığımız yerlerde kaldırılması gereken ağaçlar için Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden getirttiğimiz özel makine ile yerinden sökerek başka yere taşıdık. Keşan’a Kent Ormanı kazandırmak ve yeşili arttırmak için yoğun emekler veriyoruz. CHP’nin, bir kadın kolları başkanının topluma ayna olması gerekirken göz göre göre sırf ev taşımak için ağaç katletmesi Keşanımızı da bizi de üzmüştür. Hiç bir istişareye başvurmadan, belediyemizin ve Keşan halkının hassasiyetlerini dikkate almadan düşüncesizce yapılmış bu eylemi çok vahim buluyoruz ve kınıyoruz. Vatandaş kesse bir derece izah edilebilir. Bir yönetici üstelik de CHP’nin yöneticisi. Bize ahkam kesip ders vermeye çalışanlar, ağaç konusunda bize hassasiyet dersi vermeye çalışanların kendilerinin yapması çok vahimdir. Biz Keşan Belediyesi olarak olaya tutanaklarla el koyduk ve kesen CHP yöneticisi de <Ben kestim> diye tutanağa imza atmıştır. Encümene ceza için getireceğiz. Sonra da meclise bir önerge getirip Keşan’da ağaç kesenlerle ilgili bir çalışma başlatmak istiyoruz. Koronavirüs gerçeğiyle birlikte doğaya daha sıkı sarılmamız gereken bu günlerde bu durumun kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

“Eylemi gerçekleştirenlerin ve CHP İlçe Başkanlığı’nın da konu ile ilgili Keşan halkından özür dilemesi gerektiğine inanıyorum. Kesilen ağacın yerine onlarca ağacın dikilmesi için CHP’nin kampanya başlatması gerektiğine inanıyorum. CHP’nin şunu bilmesini istiyorum; bu memleketin yola da ihtiyacı var, çamurlardan, çukurlardan kurtarmayı da bu belediyemiz evellallah başaracak. 4 tane çukur için kıyameti koparanlar bakalım kesilen ağaç için ne yapacaklar. Öncelikle yeşile ihtiyacımız olduğunu söylemek istiyorum. Bu konudaki hassasiyetimizi anlamalarını bekliyoruz. Kesilen ağaç geri gelmeyecek ama biz Keşan Belediyesi olarak bugünden itibaren bir çalışma başlattık. Belediyemize gelen her vatandaşımıza kesilen ağaç için 500 tane ağaç veriyoruz. CHP yöneticisinin ev taşımak için kesmiş olduğu ağacın yerine belediyeyi ziyarete gelen 500 kişiye fidan vermeye karar verdik. ‘500 fidan ömür verecektir Keşan’a’ sloganı ile bu çalışmayı başlatıyoruz. Keşan’ın geçilen değil, durulan örnek alınan bir kent olması için çaba sarf ediyoruz. Edremit’ten 4 kamyon, 100 bin zeytin ağacı ve 50 bin badem ağacı alarak Keşan’a ve köylerimize ekmek üzere yeni bir çalışma başlattık. Keşan ve bölgesine 150 bin ağaç geliyor. Biz ağacı böyle seven bir yapıdayız. CHP’yi basın açıklamasına ve özür dilemeye davet ediyorum. Yöneticisini de kınıyorum. Yollarımız ve Keşan’ın diğer gelişimi olur ama yeşil ve ağaç yerine gelmez.” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

24 Mart 2021 Çarşamba günü, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Esnaf Odaları Sokak’ta yol kenarında bulunan bir ağaç, oradaki bir apartmana eşya taşımaya engel olduğu gerekçesi ile kesilmiş, vatandaşlar durumdan şikayetçi olduklarını belirterek yetkilileri göreve davet etmişti.
Ağacın motorlu testere ile kesildiğini ifade vatandaşlar, kesilen kısmın yolun karşı tarafına gelişi güzel atıldığını ve ağaç kesildikten sonra da eşya taşımak için ağaçtan geriye kalan gövdenin üzerine merdiven konulduğunu kaydetti.
Konu Keşan’da bir internet haber sitesinde de yayınlandı.
Sosyal medya üzerinde de konuya tepki gösteren çok sayıda paylaşım yapıldı.
Ağacın, tutanakla da tespit edilmesi üzerine, eşya taşımaya engel olduğu gerekçesi ile CHP Keşan Kadın Kolu Başkanı Nermin Arhatır tarafından kesildiği/kestirildiği öğrenildi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu