Haberler

Karar, Keşan Belediye Meclisi’nde görüş ayrılıklarına neden oldu

Keşan Belediye Meclisi’nin dün yapılan ve 3 saat süren toplantısında, bir önceki meclisten kalan CHP Grup Sözcüsü Ferudun TÜMER ile İyi Parti Grup Sözcüsü Zafer TOPÇU’nun vermiş oldukları Saros Sazlıdere FSRU Liman ve Kara Boru Hattının yapılmasının iptal edilmesi yönündeki tavsiye kararının alınmasına ait talep yazısı görüşüldü.Gergin: “Bu madde bizim için yok hükmündedir.

Bir önceki mecliste daha detaylı bilgi alınması ve bundan sonra konunun meclis gündemine eklenip görüşülmesi ardından 5 Mart’ta görüşülmeye açılan madde için ilk olarak AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin söz aldı. Maddenin meclis gündemine getirilmesini AK Parti ve MHP gruplarını sorgulamak yönünde bir girişim olduğunu kaydeden Gergin, “Bu madde bizim için yok hükmündedir. Biz bu maddeyi görmüyoruz. Bu sorunun sorulacağı yerler farklı yerlerdir. Siyaset yapmaktan öteye geçip hamaset yapmaya da gerek yok. Meclisin alacağı karar FSRU İskelesi kurulması konusunda bağlayıcılığı da yoktur. Biz bu teste girmeyiz” diyerek yaklaşımın iyi niyetli olmadığını öne sürdü.

Tümer: “Bilirkişi raporunun desteklenmesi için bu karar önemli”

Gergin’in ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Ferudun TÜMER ise, “Herhalde Gergin ve grubu bizim ne yapmak istediğimizi anlayamamışlar” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti: “Saros dedik, Erikli’e su götürmek için 10 milyon harcamayı düşünüyoruz ama 10 km ileride bir liman yapılıyor”. dedi. Sazlıdere FSRU İskelesi’nin ÇED olumlu sonucuna karşılık bilirkişi heyetinin hazırlamış olduğu raporu gösteren Tümer şu sözleri kaydetti: “Bu, 12 tane uzmanın olumsuz görüşü. Bunun üzerine yürütmeyi durdurma kararı alınacak. Bunu desteklemek için bu kararın alınmasını talep ediyoruz. Siyaset yok burada. Yok ya da var hükmünde olduğu sözü söyleyeni bağlar. Bizim için Saros ve çevre çok önemlidir”

Topçu: “Ticaret Odası Meclisi FSRU yapılmasın diye imza atıyorsa, Keşan Belediyesi niye atmıyor?”

İYİ Parti Grup Sözcüsü Zafer Topçu da, bu konuda Keşan TSO’nun karar aldığını belirterek, Keşan Belediyesi’nin neden imza atmadığını sordu.

Helvacıoğlu: “Burası çocuk bahçesi değil. Zırt pırt karar alınmaz”


Grup sözcülerinin görüşlerini aldıktan sonra söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ise, daha önce bir kararın alındığını belirterek, “Burası oyun bahçesi değil” dedi ve şu sözleri kaydetti: ” Zırt pırt karar alınmaz, başka işler de var. Bu kararın iptal edilmesini getirin o zaman bakalım. İkide bir sırf siyaset oluşsun diye gündem olsun diye olmaz. Burada niyet başka.Bu tavsiye kararını nereye götüreceksiniz, mahkeme bitmiş, her şey bitmiş

Helvacıoğlu’nun sözlerinin ardından oylama geçildi ve karar oy çokluğu ile kabul edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu