Haberler

Sahillerdeki kiralamalar için komisyon oluşturuldu

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, 3 Mart 2020 ‘de Kent konseyi bileşenleri ile birlikte yapılan toplantından çıkan sonuç hakkında bilgilendirmede bulundu: “Sahillerin kiralama işleminin iptal edilmesi amacıyla dava açabilmemiz için bilgilere ihtiyacımız var. Gerekli detayları öğrenmek için yetkili kurumlara bilgi edinme dilekçesi vereceğiz.”

Keşan Kent Konseyi’nin çağrısı üzerine yapılan toplantının verimli geçtiğini ve sahillerdeki kiralamalar konusunda komisyon kurulduğunun bilgisini verdi. Karagöz, “Komisyonda; Temiz Keşan Derneği, ESTAB, esnaf odaları DOÇEK , Edirne Tabipler Birliği Keşan Temsilcisi, muhtarlar adına Nedim İşlek ve SARDOS yer aldı. Toplantıda, Keşan Belediye Başkanıyla görüşme kararı çıktı biz de randevu talep ettik. Esnaf odalarıyla görüşeceğiz sonrasında Keşan Ticaret ve Sanayi Odası yönetimiyle görüşme yapılacak. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli ayrımı yapmadan tüm milletvekilleriyle görüşeceğiz. Tüm milletvekillerinden destek isteyeceğiz.? dedi.

“Bilgi edinme dilekçesi vereğiz, kazma vurmak isteyene biz müdahale edeceğiz”

Sahillerin kiralama işleminin iptal edilmesi amacıyla dava açabilmesi için bilgiye ihtiyaçları olduğunu belirten Karagöz, “Gerekli detayları öğrenmek için yetkili kurumlara bilgi edinme dilekçesi vereceğiz.” diyerek şu şekilde devam etti: “Bu dilekçeleri sadece bizler değil, Trakya’nın her yerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bilgi edinme dilekçeleri verilecek. Konu hakkında gerekli bilgiyi edinemezsek de, mücadelemize devam edeceğiz. MUÇEV büyük bir ihtimalle ikinci şahıslara kiraya verecek. İkinci şahıslar oraya çivi çakmaya ve kazma vurmaya yeltendiğinde, biz müdahale edeceğiz, işlemi durdurtacağız. Onların sözleşmesinin iptali için dava açacağız. Sahiller, anayasanın 43. maddesine göre, halkındır. Halkın yararına ücretsiz şekilde kullanımına hazırlanıp, halka sunulmalıdır. Bunun dışındaki uygulamayı kabul etmiyoruz. Yaz sezonu yaklaşıyor ve sahiller konusunda biraz hızlı davranılması gerekiyor.”

“Bu sorun herkesin sorunu”

Saros Sahilleri konusunun sadece Keşan’ın değil, körfezden yararlanmak isteyen herkesin ortak bir sorunu olduğunun altını çizen Keşan Kent Konseyi Başkanı Karagöz, “Bu sorun herkesin sorunudur. Türkiye’nin sorunudur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kıyıları kiraya vermeyi sağlayan yönetmeliğin iptali için gerekli çalışmalar yapılacak. Bununla ilgili dava açılacak. Eğer yönetmelik iptali konusunda başarıya ulaşılırsa, sorun kökten çözüme kavuşmuş olacaktır. Her şeyin ticari bir mal olarak görülmesini doğru bulmuyoruz. Bu konuda gerekli desteğin verilmesini bekliyoruz.” diyerek açıklamasını tamamladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu