Sağlık

Kan bağışı çağrısı yapan Kızılay doktorları hatırlattı: “Korona virüs kan yoluyla bulaşmıyor”

Edirne Kızılayı Kan Bağış Merkezine ait TIR 6-7 Aralık günleri arasında Cumhuriyet Meydanı’nda kan bağışında bulunmak isteyen vatandaşlar için hizmet verdi. İlginin yoğun olduğu bağış tırında, sokağa çıkma kısıtlamasında bile 50 ünite kan toplandı.

Kan Bağış Merkezinde görevli Doktor İbrahim Dedemehmet yaşanan korona virüs salgını dolayısıyla kan stoklarının kritik seviyede olduğunu söylerken, Keşanlılar’ın her zamanki gibi büyük bir ilgi gösterdikleri kan bağışı için şu ifadeleri kullandı.


“Türk Kızılayı Edirne Kan Bağış Merkezi olarak, hastalarımızın kan ihtiyacını karşılama noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. Karşılıklı, düzenli, gönüllü kan bağışını toplumun her kesimine yaymak zorundayız. Bilindiği üzere dünyayı etkisi altına alan kovid -19 salgınıyla mücadele ediyoruz. Bu süreçte de kan bağışlarımızda ciddi bir düşüş oldu. Yaz döneminde salgının biraz hafiflemesiyle stoklarımız biraz iyi durumdaydı fakat salgının 2. dalgasının yaygınlaşması stoklarımızı ve kan bağışlarını olumsuz yönde etkiledi. Kan stok durumumuz kritik seviyeye geldi. Hastaların kan ihtiyacını karşılamakta zorlanıyoruz diyebiliriz. Bu anlamda da çalışmalarımız devem ediyor. Keşan ilçesi kan bağışında her zaman duyarlı davranmıştır. Keşan halkının kan bağışı her zaman yüksektir. Son dönemde de Keşan?da kan bağışında çok düşüş olmadı. Dün sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen 50 ünite gibi bir kan bağışı aldık.”

Korona virüsün kan yoluyla bulaşan bir hastalık olmadığı için bunula ilgili bir testin yapılmadığını belirten Dedemehmet, kan bağışında bulunan vatandaşlardan kan yoluyla bulaşan hastalıklar için test yapıldığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:
“Yapılan testlerin laboratuvardan temiz çıkması sonucu, bu kanların hastanelere dağıtımı yapılıyor. Bir ünite kan 3 farklı ürüne ayrılıyor. Bir ünite kan bağışı üç can diyoruz. Bütün Keşan halkının kan bağışı kampanyasına duyarlı davranmasını bekliyoruz. Yapmış oldukları kan bağışları adına da Edirne Kızılay?ı Kan Bağış Merkezi olarak teşekkür ediyoruz.”

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu