Haberler

Ali Paşa Halk Çarşısı esnafı dertli!

Korona virüs sürecinde işlerin kötü gitmesi ile büyük darboğaza giren ticaret hayatına, bir de hırsızlıklar eklenince Ali Paşa Halk Çarşısı esnafları isyan etti. Esnaf, bir taraftan gece sürekli pasaja girip çıkan kanunsuzlardan dert yanan esnaf, diğer yandan da gündüz saatlerinde pasaj içinde oluşan kural tanımazlıktan oldukça şikayetçi.

“Hırsızlar bizi gözlerine kestirdi”


Pandemi boyunca iş anlamında büyük düşüş yaşayan ve bazı günler ise hiç satış yapmayan esnafın bu günlerde hırsızlarla başı dertte. Hafta sonu uygulanan 2 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında pasaj içindeki dükkanları tek tek dolaşıp değerli eşyaları çalan hırsızlardan dert yanan esnaflardan Ali Tanırgan, hırsızlık olaylarından kendisi dahil çok sayıda kişinin mağdur olduğunu belirterek, “Daha önce benim iş yerime hırsız girdi, sonra ikinci defa da girdi. Üst komşuya girdiler geçen 20 bin lira zararı var, çaycıya girdiler, çiçekçinin sadaka kutusunu çaldılar ya. O zaman 2 gün sonra kapatıp gidelim biz dükkanı. Hırsızlar bizi gözlerine kestirdiler.” derken bir yandan da pasaj içinde gündüz saatlerinde oluşan kalabalığın pandemiye karşı alınan önlemleri hiçe sayıldığını aktardı.

“Herkes bilsin burada bir sorun var!

“Pasaj içinde ne olduğu belli değil” diyen Tanırgan “İçeride çay ocakları var, herkese yasak olanlar bu pasajın içinde yasak değil. Maske kullanımı yok, sosyal mesafe yok, sigara içmek serbest. Yetkililer geliyorlar ama sadece ‘sosyal mesafeyi koruyun’ diye uyarı yapıyorlar. Bu şekilde hiçbir caydırıcılığı yok ki, sonra tekrar aynı şeyler. Ben buraya şu an kendi eşimi getiremiyorum, çünkü küfürler hat safhada. İçeride kadınlar da var, erkekler var kimin ne olduğu belli değil. İçeriye müşteri geliyor, sırf yandan gelen ses duyulmasın diye müzik açıyorum.” şeklinde konuşarak dert yanarken, “Bizim istediğimiz, Ali Paşa Halk Çarşısı’ndaki esnaflar bir dinlensin. Herkes bilsin burada bir sorun var, buna bir çözüm bulunsun.” diyerek yetkililerin kendileriyle istişare içinde olması gerektiğini vurguladı.

Sadaka kutusunu bile çaldılar!

Öte yandan aynı durumlardan mağdur olan bir başka esnaf Oğuz Birci ise hırsızların son dönemlerde gelişlerinin sıklaştığını ifade ederek, “15 yıldır bu pasajda esnafım; ama son 7-8 aydır hırsızlık çok fazla arttı. Herkesi tek tek deniyorlar, nerdeyse dükkanların yüzde 50’sine girdiler. Hırsızların girmesi ayrı bir konu, hapse girenler de yaşları küçük olduğundan çıkıp yine bize geliyorlar. Benim sadaka kutumu çaldılar. Sonra yan dükkanlara girdiler, bir ona bir buna devam ediyorlar.” derken, neredeyse tüm esnafların hem fikir olduğu pasaj içindeki durumu da şu sözlerle anlattı: “Pasajın içinde her gün aşırı şekilde sigara içiliyor, kaldı ki pandemi sebebiyle dışarıda bile içmek yasakken. İçeride uyuşturucu kullanan oluyor, giren de dışarı çıkmak istiyor, giriş kapısının camını kırıp gidiyorlar. Bayan müşterilerimiz oluyor, içeri girmekten çekiniyor, içerideki dükkanlara ise bir bayanın girme ihtimali ise hiç yok. Küfür serbest, bağırış çağırış çok, pislikten geçilmiyor. Tabi tüm bunlarla pasaj yönetimi ne kadar alakadar oluyor, o da ayrı bir konu.”

“2 günde böyle olduysa…”


Son olarak, Artı Çarşı esnafı Mutlu Gezer de, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında yaşanan hırsızlık olaylarının, daha uzun vadeli yasaklar gelirse artmasından endişelendiğini belirterek, “İki gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulandı, iki günde böyle olduysa, 14 gün kapattığımızda buraları nasıl buluruz tam bir muamma. 30 senedir bu işi yapıyorum, ben böylesini görmedim. Hırsızlık aldı başının gidiyor, yaşları küçük olunca da salınıp yeniden çıkıyorlar sonra da buraya gelip şanslarını deniyorlar. Bunun önüne nasıl geçeriz, artık emniyet güçleri ile ortak mı hareket ederiz yoksa bekçi mi tutarız Artı Çarşı olarak onu da düşünmek lazım.” şeklinde konuştu.

Öte yandan bugün yapılan denetimler sırasında pasaja giren polis ekipleri 4 kişiye iç mekanda maskesiz bir şekilde sigara içtiklerini tespit ederek haklarında tutanak tuttu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu