ÖZEL HABERYaşam

İyi bir “oyuncu” olmak için hayallerinin peşinden giden Dinçer, sektörün zorluklarını ve hedeflerini anlattı

İnsan hayallerinden vazgeçmemeli
Kendine güvenmeli, yapabileceğine inanmalı
“Olmaz!” diyenlere kulak asmamalı
Umutsuzluğa kapılmamalı

Futbol ve siyasetle devam eden hayatına aynı zamanda Keşan FM’de yaptığı programları da ekleyen S. Serdar Dinçer, bu süreçte kendisine oyunculuk kariyeri konusunda tavsiyeler de yapıldığına kayıt düşerken; “Siyasi anlamda bir görevim olduğu için bir yere kımıldayamıyordum, aklımda vardı; ama dillendirmiyordum. Milletvekilliği seçilemedikten sonra da İstanbul’a giderek figüran olarak başladım.” dedi

‘İnsan adını unutuyor’

Dinçer, sete ilk adımını attıktan sonraki süreci “Seti ve oyuncuları gözlemedim. Figüran olarak bir iş çok fazla ileri gidemez dedim. Figüranın işi basit, yolda yürüyorsun veya kafede oturuyorsun. Eğitim almam gerektiğini düşündüm ve Vahide Perçim ile Altan Gördüm’ün birlikte kurdukları bir akademide 6 ay boyunca oyunculuk eğitimi aldım. Baştan küçük sahnelerle başladım.” diyerek anlattı.
Tamamlanan oyunculuk eğitiminden sonraki ilk sahnesinde yaşadığı heyecanı ‘İnsan adını unutuyor’ diyerek ifade eden Dinçer, oyunculuğu düşünenlerin dikkatine şöyle konuştu: “Radyoda 9 yıl program yapmış, milletvekilliğine aday adayı olmuş ve on binlerce kişiye sunum yapmış bir insandım. Çok kısa bir replikti ve ben bunu söyleyemedim. O başka bir şey bu bambaşka bir şey. İlk diyaloglu sahnemde aşırı bir heyecan duydum. Kendime de anlam veremedim. ‘Galiba bu işi yapamayacağım’ noktasına geldiğimde bir arkadaşımın ‘İnsan adını unutuyor’ sözü bana destek oldu ve cesaret verdi. Sonrasında Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’da hiç ikilemeden rolümü oynadım.”

Hayallerin gerçekleşmesi..

İleriki süreçte set ortamına alışan ve aynı zamanda açılan Serdar Dinçer çok izlenen çeşitli dizilerde bölüm oyuncusu olarak kariyerine devam etti. Bölüm oyunculuğu ile geçen zamanın ardından sürekli bir rol arayışına giren Dinçer’in bu hayali de Dolunay dizisindeki Tahir rolüyle gerçekleşti. “İlk sahnemde yine heyecanlandım; Can Yaman ile birlikte çalıştık. Sonrasında 8 bölüm ajan olarak oynadım” diyerek o günleri anlatan Dinçer daha sonra oynadığı banka reklamını da şu sözlerle dile getirdi: “Çok güzel bir banka reklamı geldi bu arada. Yönetmeni ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ filminin yönetmeni Ömer Faruk Sorak’tı. Oyunculuğumu çok beğendiğini söylemişti ve çok mutlu olmuştum. Bu gibi değerli insanlardan oyunculuğuma övgü almak gerçekten insanı mutlu ediyor. İnsanlar da reklam filmini beğendiklerini söylüyorlar.”

“Amacım bundan sonra oyunculuğumu bir tık daha yukarı çıkarabilmek”

5 yılı aşkın bir süredir setlerde yaşayan Dinçer bundan sonraki hedeflerini de anlattı. 40 kadar dizide boy gösteren oyuncu, “Buraya kadar oyunculuğumu getirdim. Bu kadar deneyimden sonra bölüm oyunculuğundan karakter oyunculuğa geçmek istiyorum” diyerek bir menajer ile yol devam kararı aldığını belirterek, bu hedefindeki asıl amacı da, “Bundan sonra bölüm oyuncusu olarak çok nadir oynayabilirim. Amacım bundan sonra oyunculuğumu bir tık daha yukarı taşıyabilmek. Bunu da sürekli karakterler ile yapmak istiyorum. Karakter istiyorum; çünkü o zaman daha keyifli oluyor. Rolünüze bürünebiliyorsunuz ve kolay verebiliyorsunuz. Masumlar apartmanında fotoğrafçı rolünü oynamıştım. Öncesinde de bir fotoğrafçıyı izledim. Bir fotoğrafçı ‘Hafif dik oturun, başınızı yukarı kaldırın’ gibi cümleler kullanıyor çalışırken. Bunu her fotoğrafçı söyler ama bana gelen metinde böyle cümleler yoktu, role ben kendim ekledim. Bunları katınca daha doğal bir hale büründü. Bunu başarabilmek çok önemli, çünkü karakter daha detay istiyor. Bunun için de çok daha keyifli.” sözleriyle kaydetti.

“Kesinlikle bırakmamak şart”

Yurdun bir çok yerinden oyuncu adayları İstanbul’a gelip ajanslara kayıt oluyorlar. Bir çok oyuncu adayı daha yolun başındayken pes ederek geri dönerken, bir çoğu da çok zor şartlar altında kariyer hedefiyle yıpranıyorlar. Bunun yanında ise çok az sayıda oyuncu adayı hayallerini gerçekleştirme fırsatı buluyor. Aslında kendi oyunculuk hayatı da ‘Tebrikler, seçildiniz. Bir reklam filmine önerildiniz’ mesajı ile başlayan Dinçer, oyuncu adalarına şu tavsiyelerde bulundu: “Ajanslar oyuncu adaylarını davet ediyorlar, gidince fotoğraf parası istiyorlar dizi ve reklamlara sunmak üzere sunum dosyası yapacaklarını söylüyorlar. Sizi sunuyor ve ‘Maalesef seçilemediniz’ diyorlar. Ciddi anlamda alt yapınız yoksa ve oyunculuk anlamında eğitilmemişseniz seçilebilmeniz çok küçük bir olasılık. İnsanları bir umut ve mutluluk mesajı kaplıyor; ama o iş öyle olmuyor. Ajansların sizin 300-500 liranızı aldığıyla kalıyor. Yine de her ajans böyle değil. Gidip ücretsiz kayıt yaptırdıktan sonra sizi figüran olarak dizilere yolluyorlar; ama bunlar cüzi şeyler. Siz figürasyon için otobüsle İstanbul’a giderseniz, otobüs parası size daha fazlaya gelir. Ama ‘Ben oyuncu görmek istiyorum, set görmek istiyorum’ derseniz bu başka. Gerçekten oyuncu olmak istiyorsanız kesinlikle İstanbul’da olmanız gerek ve kesinlikle bırakmamak şart. Bazen sabah gidip gece döndüğünüz oluyor, çalışarak, sabrederek hayalleriniz neyse peşinden gidin.”

“Bölgeme hizmet etmek istiyorum”

Son olarak futbol, siyaset ve oyunculuk ile devam eden hayatındaki hedefleri konusunda konuşan Dinçer, önümüdeki süreç için şu açıklamalarda bulundu: “Yaş daha ilerledikçe o hayallerin gerçekleştirilme olanağı kalmıyor, hayaller içinize kalıyor ve sonra ‘keşke’ler başlıyor.
Şükür benim bir keşkem kalmadı. Futbolculuk dedik yaptık, radyoculuk yaptık, kafe işleteceğim dedim yaptım, siyasetle uğraştım, oyunculuk dedim yaptım bir de milletvekilliği kaldı. Kısmetse o da olur, olmazsa da en azından yolunda bulunduk; ama olacağına da inanıyorum. Bir dizide sürekli karakter olarak devam etmek. Bunun yanında hem oyunculuk hem de siyaseti bir arada götürüyorum; önümüzdeki dönemdeki seçimlerde de aday adayı olma durumum da var. İkisinin de tabanı çok sağlam. Gençlik kollarından gelerek milletvekilliği aday adayı olduğum ve her merdiveni tek tek çıktığım bir siyasi tabanım var. Diğer tarafta da figüranlıktan başlayıp önce kısa diyaloglar, sonrasında uzun diyaloglar ve bölüm oyunculuğa kadar çıktığım bir oyunculuk hayatım var. Her ikisini de çok iyi bir noktaya getirdim. Gönlümden geçen de ileride iyi bir oyuncu ve bir milletvekili olmak istiyorum. Bölgeme hizmet etmek istiyorum. İyi bir enerjim olduğunu düşünüyorum, bu enerji ile de bölgeye faydalı olabilecek işler yapmak isterim.”


,

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu