Genel

İşlek: “Evlenmek hayal oldu, anlaşmalı boşanmalar başladı”

Yukarı Zaferiye Mahallesi muhtarı Nedim İşlek, ağırlaşan ekonomik şartlar sebebiyle Keşan’da yaşanan nüfus hareketliliğine dikkat çekti. Para kazanmak umuduyla giden gençlerin hayal kırıklığı ile geri döndüğünü belirten İşlek; evlenmek isteyenlerin evlenemediğini evli olanların da ailelerinden kalan emekli maaşını alabilmek için ‘anlaşmalı boşanma’ yoluna gittiklerini söyledi.

“İnsanların yaşam kalitesi her geçen gün kötüye gidiyor”

Keşan’dan başka şehirlere göç eden gençlerin ekonomik problemler ile karşılaşıp yeniden Keşan’a dönmeye başladığını belirten Nedim İşlek, “Şehir dışında yaşayan gençlerimiz, iş konusunda sıkıntılar yaşıyor. Kiraların artmasıyla birlikte, geçim anlamında sıkıntılar yaşanmaya başladı. Daha önce 1500 TL olan ev kiraları, 5000 TL’yi bulduğunu görüyoruz. Aldıkları maaşlarla işin içerisinden çıkamadıklarını söylüyor. İnsanların yaşam kalitesi her geçen gün kötüye gidiyor.” dedi. Hayal kırıklığı ile Keşan’a dönenlerin de işsizliği tetiklediğini dile getiren İşlek, Bazı insanlar, ‘memlekette iş mi yok?’ diyor. İş var mı? İş varsa, gösterin. Keşan’da iş sahası olarak, ne var? OSB deniyor ama geçen süreç içerisinde halen bir çivi dahi çakılmadı. Dışarıya gidenlerin bir çoğu eğitimli insanlardır. Keşanlılar bu eğitimli insanlardan yararlanamadıktan sonra gelecek yıllarda ne faydası olacak? Çok büyük sıkıntıya giriyoruz. Kimse bunun farkında değil ama siyasiler bunun farkında. Gençlerimiz, işsizlikle boğuşuyor.” dedi.

“Evlenmek hayal oldu”

Geçim şartları ağırlaştıkça, geliri daha azalan gençlerin evlilik hayallerinin de suya düştüğüne vurgu yapan İşlek, “Gençler arasında hayal oldu.” diyerek şöyle konuştu: “Bir ev kurmak isteyen çiftler, evinin içerisini hazırlamak için 400 bin-500 bin TL harcaması gerekiyor. Buna ilave olarak, düğün masrafları da eklenirse, gençlerin işin içerisinden çıkması mümkün değil. İnsanlar geçmişte düğünlere koşarak giderdi ama ekonomik koşullar nedeniyle artık, adımlarını sayarak gidiyor. Artık, insanların cemiyetini gidildiğinde hediye vermeye insanlar utanmaya başladı.” dedi.

“Anlaşmalı boşanmalar başladı”

İnsanların hayatın zorluğunun üstesinden gelmek için farklı formül arayışı içerisinde girdiğini ifade eden Nedim İşlek, “İnsanlar, vefat eden annesi ya da babasının emekli maaşlarını almak için anlaşmalı şekilde boşanmaya başladı. Geçimlerini sürdürmek amacıyla, insanlar böyle bir yola girmek zorunda kalıyor. Ekonomik anlamda bu kadar zor durumda olan insanlar var. SGK’dan gelip bizlere de soruyorlar ama anlaşmalı boşandılar demiş olsam, benim nasıl vicdanım el verir ki? Geçimini rahatça sürdüren bir insan, neden boşansın? Ama geçimini sağlayamadığı için anlaşmalı boşanıyorlar ve kadın ailenin emekli maaşından yararlanmaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

“Muhtarlıklara tebligatlar geliyor ama gelip alan yok”

İşlek sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanların banka ya da diğer borçlarıyla ilgili muhtarlıklara tebligatlar geliyor. Ama bu tebligatları gelip almıyor. İnsanlar, ‘işim ve param yok, benim neyimi alacak?’ diyor. Cezası varsa, girer cezaevine yatarım diyor. En azından cezaevinde karnım doyar şeklinde söylemler duyuyoruz insanlardan. Gelen zamlarla birlikte insanlar bunalmış durumda. İnşallah seçimlerle birlikte sıkıntılar çözüme kavuşturulur.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu