Haberler

İklim değişikliğine farkındalık için okula gitmediler

Edirneli üniversiteliler, 1 gün okula gitmeyerek 114 ülkedeki diğer öğrencilerle birlikte eş zamanlı olarak iklim değişikliği boykotuna katıldılar.

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg tarafından başlatılan, ‘Geleceğimiz için cumalar’ adıyla başlatılan iklim boykotunun ikincisi, dünya çapında gerçekleştirildi.
İklim değişikliğine karşı harekete geçilmesinin talep edildiği etkinliğin Edirne’deki ayağında, iklim aktivisti gençler, 114 ülke ile 1400 şehir ve kasaba ile eş zamanlı olarak Saraçlar Caddesi’nde buluşup, eylem yaptı.
Ellerinde pankartlar ile yürüyüş yapan öğrenciler, konuyla ilgili bildirilerini okudu.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi ve Çevrecilik ve Geri Dönüşüm Topluluğu Başkanı Selin Can, yaptığı açıklamada İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg tarafından başlatılan “Fridays For Future” adlı kampanyanın uluslararası bir etkinlik olduğunu belirtti.
İklimdeki kötü gidişin önüne geçmek için öğrenciler olarak harekete geçtiklerini belirten Can, “İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi birçok şehir ve Avrupa’da öğrenciler bu konuda farkındalık oluşturmak için yürüyorlar. Bu etkinlik gittikçe büyüyor. Bunun ilkini İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg parlamentonun önünde uzun süre boyunca oturarak, “Eğer ki benim bir geleceğim yoksa okula gitmemin anlamı nedir?” diyerek gerçekleştirdi.
Bütün hükumetlerden iklimdeki problemlere yönelik daha fazla önlem almalarını rica etti. Biz de kendi ülkemizde daha fazla önlem alınmasını istiyoruz.” diye konuştu.
Can kampanya kapsamında bir gün boyunca okula gitmeyeceklerini belirtti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu