Haberler

HES yoğunluk haritalarında 18 günde rakamlar nasıl değişti?

Şimdiye kadar Türkiye’e 298 bin 39 kişiye bulaşan ve 7 bin 315 kişinin ölümüne neden olan Koronavirüs, tüm ölümcüllüğü ile birlikte dünya ve ülkemizde olduğu gibi Keşan’da da yayılmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından günlük olarak açıklanan raporda Covid-19 vaka sayıları, günlük test sayıları, yoğun bakım hasta sayısı, iyileşen hasta ve virüse bağlı hayatını kaybedenlerin rakamsal karşılıklarının takibi yapılmaya devam ediyor.
Sağlık Bakanlığı’nın HES (Hayat Eve Sığar) uygulamasındaki virüs yoğunluk haritasındaki 18 günlük değişime bakıldığında salgının Keşan içinde yayılmaya devam ettiği, artık belirli lokasyonlarda değil, farklı mahallelerin bir çok noktasını etkisi altına aldığı gözlemlenebiliyor.

Keşan için haritada henüz kırmızı renkli ‘yüksek riskli’ bölgeler olmasa da, mavi, yeşil ve sarı renkli vaka görülen yerlerin artması, belli başlı mahallelerden ziyade Keşan’ın geneline yayılması anlamına gelirken; vatandaşların maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması hayati önem taşıyor.

EDİRNE

Öte yandan Edirne il merkezinde de vakalar artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafında dün açıklanan verilere göre yoğun bakım doluluk oranının 56.6’ya çıktığı il genelinde daha önce mavi olan dairelerin çaplarının büyüyerek, kırmızıya dönmeye başladığı dikkat çekiyor.

Öte yandan Keşan’da olduğu gibi çevre köylerinde de vaka sayıları artmaya devam ediyor. Edinilen bilgiye göre son olarak Keşan’a bağlı Bahçeköy’de belirti göstermesi üzerine test yapılan 2 kişinin koronavirüs pozitif olduğu belirlendi. Biri 13, diğeri 20 yaşlarında olan iki kişi tedavi altına alınırken durumlarının iyi olduğu bilgisi üzerine ulaşıldı.
Köyde temaslı olan 8 kişi karantina altına alındı.

KIRKLARELİ
ENEZ
UZUNKÖPRÜ

Virüs tüm dünyada insan hayatını tehdit etmeyi sürdürürken, vaka sayılarının kontrol altında tutulması gerektiğine de bilim insanları tekrar tekrar vurgu yapıyor.

İPSALA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu