Haberler

Helvacıoğlu’ndan Pekcan’a uyarı: “CHP’ye yakışır bir başkanlık yapın”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’a sert yüklendi. Önceki günlerde Pekcan’ın düzenlediği basın toplantısında yapılan eleştirilere cevap veren Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi tarafından yürütülen güzel çalışmalara gölge düşürmek maksadıyla yapılan tutarsız söylemleri de maalesef hep birlikte üzülerek izliyoruz” dedi.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘nun açıklamasından satırbaşları şu şekilde kayıtlara geçti.

“Pekcan, partisine hesap versin”

“Zaman zaman çalışmalarımıza gölge düşürmek için yapılan tutarsız söylemleri maalesef üzülerek izliyoruz. Geçtiğimiz günlerde CHP İlçe Başkanı Sayın Recep Pekcan‘ın temsil ettiği camiaya ve Keşan’a yakışmayan bir üslupla yaptığı talihsiz açıklamalara sadece ben değil bütün Keşan şahit olmuştur. Vatandaşlarımız tarafından takdir görerek, yoğun bir destek ve ilgiyle karşılanan çalışmalarımızın kendilerinde yarattığı hazımsızlığı argo kelimelerle süsleyenlere ben aynı şekilde cevap vermeyeceğim. Ben <lan, lun siyaseti> ile cevap vermeyeceğim. Onlara yakışan bir üslupla cevap vermeyeceğim. Bu üslup ne bir belediye başkanına ne partime ne meclisime ne de Keşanlılar’a yakışmaz.
‘CHP’li başkanımız nasıl böyle konuşur’ diyen onlarca telefon aldım. Ciddi eleştiriler aldım. O partisine hesap versin.”

“Gündem değişsin, başarılar gölgede kalsın istiyorlar”

“Yapılan birbirinden güzel işlerin Keşan’da oluşturduğu memnuniyeti gölgelemeye, gündemi değiştirmeye, çamur atmaya yönelik açıklamalarına nezaket çerçevesinde kısaca cevap vermek istiyorum. Sevgili hemşehrilerim, şunun iyi bilinmesini istiyorum; kavga, kaos, kargaşa ile beslenenlere de bu kardeşiniz meclisi ile beraber fırsat vermeyecek. Biz biliyoruz ki hizmet yarışında çok geride olduklarının farkında olanlar bizi siyasete çekmek ve ortamız germek istiyorlar. Bizi gerginliğe, kavgaya çekmek istiyorlar, kaosa getirerek hizmeti engellemek istiyorlar. Niye? Gündemde başka şey olsun, başarılar geride kalsın. Ucuz siyasete alet olup Keşan’ın geleceği için atacağımız adımlardan ve yapacağımız işlerde kesinlikle de vazgeçecek değiliz.”

“Keşan’ı sizin istediğiniz gibi yönetemiyoruz”

CHP İlçe Başkanı Sayın Pekcan, ‘Keşan’ı yönetemiyorlar’ diyor. Keşan’ı biz yönetemiyormuşuz. Evet sayın Pekcan, size manşet bir soru. Biz Keşan’ı yönetemiyoruz. Beklediğin cevap bu muydu bilmiyorum, biz Keşan’ı yönetemiyoruz. Nasıl yönetemiyoruz? Sizin istediğiniz gibi yönetemiyoruz. Sizin istediğiniz gibi yönetemeyen bir başkan var.
Çünkü sizin istediğini yönetim anlayışında ihaleler kapalı kapılar ardında yapılırdı. Sizin istediğiniz yönetim anlayışı, 1 TL’ye alınan mallar 5 TL’ye alınırdı. Sizin istediğiniz yönetim şeklinde bu kardeşiniz yönetemeyecek. Doğru söylemişsin Helvacıoğlu Keşan’ı yönetemiyor. Vatandaşın parasını çar çur etmeden yönetiyoruz biz sayın Pekcan.
Sizin istediğiniz gibi yönetemiyoruz ama vatandaşın istediği gibi yönetiyoruz. 400 kişi belediyede çalışması gerekirken 700 kişi çalıştırmışsınız. Akraba, eş herkesi almışsınız.
Sayın Pekcan sizin döneminizde bir işe 5 kişi bakıyordu. İşe göre adam, adama göre de iş alıyordunuz. Yani ne iş yaptığına bakmadan partilim ya da partili olmayan, başka şeylerde söyleyeceğim ama bana yakışmıyor. Adam alırken para aldığınız bile söyleniyordu. Bu iddiaları da söylemem lazım. Zabıtalardan tut, bir yığın askeri personelden Türkiye’nin her yerinden adam almışız. Adam alırken de belik Mehmet Özcan başkanım bunun dışında bilgisi yoktu ama o içeride 4-5 kişi yönetenler neler çevirmişler hepsine şahidim. Bizi sizin istediğiniz gibi yönetemiyoruz sayın Pekcan. Çünkü biz halkın partisiyiz.

“Hala hazmedemiyorlar”

Öncelikle şunu hazmetmeniz gerekiyor; Keşan ve Keşan belediyesi artık sizin istediğiniz gibi değil halkın istediği gibi yönetilecek. Artık biz yandaşlara ihale yapmadan bu belediyeyi yönetiyoruz. <Şeffaf Belediyecilik anlayışından> da taviz vermeyeceğiz. Halkımızın her kuruşuna sahip çıkacağız sayın Recep Pekcan. %25 – %30’a çıkan tasarruflarla belediyenin hizmetini sürdürüyoruz. Döenminizde 8 ay maaş vermediniz. Biz böyle yönetmeyeceğiz. Biz çalışanımızın istediği gibi de yöneteceğiz. Acılı günlerinde yakınlarının cenazesi için tahta parası ödetirdiniz vatandaşıma. Şimdi cenazelerin her birinin defininden sonra cenaze sahibi <Allah razı olsun belediyemizden> diyor. 5 yılda yapamadığınız yol ve kaldırımlar aylar içinde bitiyor Sayın Pekcan.

“Bir kere de iyi şeyleri alkışlayın”

“Sayın ilçe başkanına bir önerim var. Bir kere de Keşan’dan ve Keşanlılardan yana olun. Doğru işlerimize de alkış yapın. Bir kerede iyi şeyleri şu basın toplantısında anlat. Hiç mi iyi bir şey yapmıyor bu belediye. ama işinize gelmiyor. Telaş var telaş. Keşan için yapılan, gayret gösterilen işlere de hayırlı olsun demekten çekinmeyin sayın Pekcan. Takdir etmeyi öğrenin. Vatandaşın umutlarına ve mutluluklarına ortak olun. Bunu yapamıyorsanız hin söylemlerini de bırakın ve yapılan güzel işlere çamur atmayın. Biz halkımızla mutluyuz sayın Pekcan. Bizlerin, Keşan halkının sizden de beklentisi de bu. Kardeşin olarak söylüyorum bu konuşmalarımdan da doğru mesaj al.”

“Böyle giderse siyasi ömrün uzun olmaz”

“İlçe başkanımız bana saygı duymuyormuş. Fakat ben CHP ailesi ve temsil ettiği camia adına kendisine saygı duyduğumu belirtmek isterim. Her şeye rağmen o bizim vatandaşımız, arkadaşımız dostumuz. Onun saygısına ihtiyacım yok. Vatandaşım o benim. Ben onu da yönetiyorum ve kendisine saygı duyuyorum. Bana halk saygı gösterdi. Halkımız 31 Mart’ta demokrasiye saygı gösterdi. Bunu hazmedin lütfen. Beraber çalışmak zorundasınız. Ben de sizinle, siz de benimle Keşan için beraber çalışmak zorundayız. Kendisine bir dost olarak uyarım var. Lütfen partililerinize, CHP’ye yakışır bir başkanlık yapın. Vatandaş sizi bur durumda yargılıyor, sorguluyor size olumsuz cevaplar veriyor. Size ders verecek halim yok ama konuşurken biraz ders çalışın, telaş yapmadan konuşun. Ağzından istemediğin laflar çıkıyor, sonra özür diliyorsun. Ne gerek var özrü dilemeye konuşurken dikkatli konuş. Argo üsluba gerek yok. Temsil ettiğin camiaya yakıştır kendini. Partililerinin uyarmaz belki ama ben uyarayım. Böyle giderse siyasi ömrün uzun olmaz sayın Pekcan.”

“İlçe başkanları eleştirmek için partilerine zarar veriyorlar”

“Eskiden şahsıma ve partime çamur atarken Atatürkçülük’ten besleniyorlardı. Şimdi daha fazla Atatürkçü olduğumuzu görünce bu söylemler bitti farkında mısınız? Hepimizin Atatürk’ü, Cumhuriyetimizin kurucusu her birimizin en büyük lideri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü kimse bizimle yarıştıramaz. Şimdi nasıl eleştireceklerini bilemiyorlar telaş ve panik yapıyorlar. Eleştireceğim derken kendi partilerine zarar veriyorlar kıymetli muhalefetin ile başkanları. Diğer başkanım da öyle o da kendi partisine zarar veriyor. Bana yönetemiyor diyenler masa başında kalkmıyorlar. Böyle hazırlanmadan ayda bir eleştiri toplantısı yapayım da tabanıma şirin gözükeyimle bu işler olmaz. Daha ilçe başkanlığını yönetemiyorsun belediyeyi nasıl yöneteceksin. Bir de aday olma dedikoduları geliyor. Bakıyorsunuz halkın içine çıkamıyorlar, proje denilen hiç bir şey yok, çalışmak fıtratlarında yok sadece konuşmak. Onu da beceremiyorlar. Ellerine ayaklarına dolaştırıyorlar. Halkımız artık çalışan ve üretenin yanında. Biz halkın içinden yöneteceğiz dedik. Siz halkın içerisine kaç defa çıktınız söyleyin bana. Sizin yıl boyunca gittiğiniz düğün, cenaze, esnaf ziyaretine bu kardeşin ekibi ile beraber 1 haftada da gidiyor.”

“Halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor”

“Sayın Pekcan’ın açıklamalarında aynı tutarsızlığı Erikli konusunda da gördük. Net bir şekilde tekrarlıyorum Erikli’ye su getirilmemesinin de sebebi, sorumlusu sizsiniz. Allah’ın izniyle seneye bu suyu Erikli’ye getireceğiz. Hep birlikte bu çalışmayı yapacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ama görüyoruz ki sayın ilçe başkanı bu konuda hala halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyor.
Ben sormak istiyorum, neden davet ettiğimiz halde Erikli’de düzenlediğimiz toplantıya gelmediniz? Neden halkın karşısına çıkamadınız? Hala da çıkamıyorsunuz.

“Erikli’ye suyun gelmemesinin sebebi sizsiniz”

Erikli’ye evinizde gündüz sizi görmesinler diye gece gidiyorsunuz. Siz bize mecliste su getirme izni değil proje oluşturma izni verdiniz. sayın Pekcan algı oluşturma. Proje 1 ayda olur. Oldu olmadı çiziliyor projeler. Seneye gelecek suyun projesi Şubat ayında çizilse ne olur, çizilmese ne olur. Suyu getirme izni vermediniz. Defalarca kanıtlarıyla ortaya koyduğumuz halde aynı tutarsızlığı ve yalanları MUÇEV yani sahillerin kiralanmsı konusunda da devam ediyorsunuz. MUÇEV’de de, Erikli’ye su gelmesi konusunda da sorumlu sizsiniz. Mecliste ele geçirdiğiniz çoğunluk ile Keşan’ın geleceğini kısıtlamaya hakkınız yok. Çoğunluk biziz diyerek yaptığınız zorbalığın hesabını bırak 3 buçuk yıl sonra seçimde bugünden sizlere sormaya başladı.

Pekcan nedenlerini sordu; “Başkan gerçekleri söylesin, sıkıntı çıkmasın”
Helvacıoğlu’nun Erikli toplantısındaki tavrı Pekcan’ı çileden çıkardı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu