Genel

Helvacıoğlu, parkomat tarifeleri ile ilgili maddenin komisyon kararını kabul etmedi: “Meclis Başkanlığı gerekeni yapacak”

Keşan Belediye Meclisi’nin Şubat Ayı Olağan Toplantısı, 3 Şubat 2022 Perşembe günü gerçekleştirildi.

Keşan Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve saat 15.00 sıralarında başlayan toplantı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Mazeretleri nedeniyle Meclis Toplantısı’na katılamayan Mithat Bulut, Barbaros Tokgöz, Erhan Engin, Volkan Erkan, Zafer Topçu, Coşkun Lofçalı ve Müslim Çekiç oy birliği ile izinli sayıldı.

Meclis daha sonra gündem maddelerini görüştü.

Toplantıda ilk olarak, Keşan Belediyesi’nde sözleşmeli personel çalıştırılması ve ücretlerinin tespit edilmesi konusu görüşüldü. Madde hakkında İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Doğru’nun bilgilendirmesin ardından sözleşmeli personele tavan ücretin %15 eksiğinin ödenmesi oy birliği ile kabul edildi.

Meclis daha sonra İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün yazılı talebine istinaden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğünün 15.09.2021 gün ve 1732710 sayılı yazısı gereği belirtilen mevzuat doğrultusunda oluşturulacak İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Sıfır Atık Müdürlüğü veya diğer müdürlükler altında İklim Değişikliği Birimi ve Sıfır Atık Birimi kurma imkanı getirildiğinden müdürlük isim değişikliği veya birim kurulmasını görüştü. Konuyla ilgili Doğru’nun yaptığı bilgilendirmenin ardından madde oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Toplantıda daha sonra Ocak ayı meclisince ilgili komisyona havale edilen, Keşan Belediyesi iştirak şirketlerinin işletmiş olduğu, otopark, parkomat ve yol üzeri ücret tarifesi görüşüldü.

Madde ile ilgili bilgi veren Helvacıoğlu, “Parkomat konusunda hassasiyetimizi meclise taşıdık. Göreve geldiğimizde Kent Hizmetleri Şirketimizin, eski adıyla Halk Ekmek Şirketimizin ne kadar zor durumda olduğuna hepimiz şahit olduk. Ciddi borçları vardı, neredeyse batmak üzereydi. Batmakta olan bu şirketi ayağa kaldırdık. Tüm meclis üyelerimize teşekkür ederim. Bugünkü durama geldik. Şu anda tüm ödemelerini düzenli olarak yapabilen bir şirket haline geldi. Geçmiş dönemde 3 personel çalıştırırken şimdi 31 kişiye istihdam sağlıyor. Bu şirketin yine o zarar ettiği aşamaya gelmesine hep beraber karşı çıkmalıyız. Şirket parkomat konusunda bizden bir fiyat güncellemesi istiyor. Sanki Mustafa Helvacıoğlu istiyormuş gibi algılandı. Bunları ortadan kaldırmamız gerek. Komşu belediyeler ile emsal olacak bir güncelleme talep ettiler. 0-15 dakika ücretsizken, 1,5 TL’den 3,5 TL’ye, 30-60 4 TL’den 6 TL’ye, 1-2 saat 6 TL’den 8 TL’ye, 2 ile 4 saat arası 8 TL’den 10 TL olarak güncellenmesi talep edildi. Emsal belediyelere baktığımızda da Malkara 4 TL, Gelibolu 7 TL, Kocaeli 4 TL, Bolu 4 TL gibi araştırmamız var. Yeni tarifelere karşı çıkılmamasını istirham ediyorum. Niyetimizi ortaya koymamız gerek. Siyasi bir refleks sergilemeyelim.” şeklinde konuştu.

“Komisyon bu konuda bir karar verememiş, becerememiş.

Meclis başkanlığı bu konuda gerekeni yapacak”

Konuyla ilgili komisyon kararının hala kendisine gelmediğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fotokopi ile gelen bir karar var. Meclis başkanlığına fotokopi ile karar gelmemeli diye düşünüyorum. Gelen kararda da oy birliği ile denilmiş ama bir arkadaşımızın imzası yok. Yani oy çokluğu. Bu komisyon hatası demek. Zafer arkadaşımızın imzası yok. Fotokopi ile elden meclis başkanlığına karar geliyor. Böyle olmaz. Yasaya göre; 10 günde ya da 5 günde komisyon kararını verir, meclis başkanlığına sunar. Ben bu kararı şu an kabul etmiyorum, gelmemiş olarak işleme sokuyorum. Yasalara göre uygunsuzluğu olumsuz. Burası belediye. Elden, melden gitmez bunlar. Niyet üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. Burası Helvacıoğlu’nun çiftliği de şirketi de değil. Keşan Kent daha önce birilerinin çiftliği olmuş, batırmışsınız. Şimdi 1-1,5 TL’ler ile Keşan Kent’in batırılmaya niyet olduğu ortaya çıkıyor. Bakın 6 yıl önce Keşan’da parkomat ücreti 3 TL imiş. Halkı koruyan meclis 6 sene önce 3 TL yapmış. Bunlar karşınıza çıkar. Türkiye’nin en ucuz parkomat uygulamasıyız. Gelin biraz arttıralım, kar da etmeyelim zarar da etmeyelim. 25 tane Keşanlı kardeşimiz ekmeğini çıkarsın. 6 yıl önce 3 TL buna nasıl cevap vereceksiniz? Belediye işletmemiş. Halkı koruyacaksak beraber hareket edelim. Ocak ayında 60 bin TL zararımız var. Kar da etmeyelim zarar da. Başkasına ihale edeceğim yönünde haberler geliyor. Neden ihale edeyim? Gelin 4 TL yapalım kar olursa, engellilerimize, ihtiyaç sahiplerine, spor kulüplerimize bağışlayalım. Belediye her şeyde zarar etsin, her şeye ‘Hayır’ oyu. Basında ‘Her şeyin yanındayız’, neyin yanındayız? Komisyon bu konuda bir karar verememiş, becerememiş. Meclis başkanlığı bu konuda gerekeni yapacak. 2 ay karar veremiyorsunuz. Karar veriyorsunuz elden, fotokopi ile karar geliyor. Bu mu kurumsal yapınız? Edirne’de 10 TL. siyasi refleks vermeyi bırakıp biraz da bu şehri düşünün.”

Konu üzerinde söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer, kararın oy birliği ile alındığının altını çizerek; “Sayın Başkan, artık hamaset yapmaktan vazgeçin. Denetleme Komisyonu toplantısına gittiğimde, toplantının yapılacağı yerde Plan Bütçe Komisyonu toplantısı devam ettiği için bir süre toplantıda yer aldım ve o karar komisyonun oy birliği ile çıktı ve tatile gitti. Bu işin sekretaryasını sizin Zabıta biriminiz yapıyor. Toplantı tutanaklarında ‘Oy birliği’ diye yazıyor. Sizin elinize ulaşan, ıslak imzalı tutanaktır. Allah’tan sağduyulu 2 tane meclis üyeniz var. Biz Anafartalar Caddesi ve Kurtuluş Caddesi’nin 3 yıllık ilave parkomat kararına onay vermedik. Ayrıca, parkomatı siz almadınız, diğer şirketin sözleşmesi bitti ve Kent Hizmetleri ihaleye girip o yerleri mevcut söyleşmeyle aldı. Komisyon, gelen evraklara baktı ve ‘Kâr etmesin, masrafları çıkartsın’ dedi. Komisyona 60 bin TL zarar ettiği yönünde bir bilgi de gelmedi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 5 üyesi de ‘sağlıklı bilgi edinemedik’ dedi. Doğru hesaplar gelmediği için ‘Mart ayı meclisine kalsın’ dendi. O raporu size sekretaryası verecek. Komisyon üyeleri sizin maaşlı personeliniz değil. Herkes haddini bilecek.” şeklinde konuştu.

Tümer‘in ardından konuşan ve konunun yılbaşından önce Meclis gündemine geldiğini belirten AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin ise “Merak ediyorum?” diyerek Tümer’e şu soruları yöneltti: “Komisyondan bu kadar süredir karar çıkamaması doğru mu? Feridun beyin olması gereken fiyat konusunda şahsi fikri nedir?”
Gergin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yılbaşından önce Plan ve Bütçe Komisyonu Mart ayına kadar sonuçlandırmaması, sağlıklı bilgi alamadık demek gerekçe olamaz. O zaman sağlıklı bilgi alamadık deyip sene sonuna kadar erteleyelim bu işleri. Sağlıklı bilgi almak komisyonun görevi. Millet İttifakı, her türlü evrakı alabilir. Sağlıklı bilgi akışını sağlamayan memur kim? Biz, bu konuda hala neden karar veremedik?”
İYİ Parti Grup Sözcüsü Hakan Gürel de, kararın Mart ayı toplantısına bırakılması yönünde kararlarını iletti.

Grup başkanları ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Olcay Soran’ın görüş bildirmesinin ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.

Toplantıda daha sonra, Dokuzdere B Tipi Mesire Yeri ve Rasim Ergene Caddesi Kadir Sokak 1412 Ada’da kayıtlı 3.145 m2 park alanının belediye tarafından 10 yıl süreyle kiraya verilmesi üzere Belediye Encümenine oy birliği ile yetki verildi.

Dokuzdere B Tipi Mesire Yeri’ne uygulanacak proje hakkında bilgi veren Helvacıoğlu, söz konusu alana giriş kontrol ünitesi, kır lokantası, kır kahvesi, büfe, 5 adet yöresel ürün satış yeri, ibadethane, idare binası, personel binası, çeşme, lavabo, 18 adet piknik ünitesi, otopark, çocuk oyun alanı, yürüyüş yolu, seyir terası yapılacağını söyledi.

Toplantıda daha sonra, Rasim Ergene Caddesi Kadir Sokak 1412 adada kayıtlı parka ‘Anadolu Parkı’ isminin verilmesi hususunun görüşülmesi maddesi ise oy birliği ile İsim Belirleme Komisyonu’na havale edildi.

Meclis toplantısı “Ülke genelinde birçok il ve ilçede uygulanmakta olan şehir merkezlerinde kayıt dışı hurda toplanmasının güvenlik sebebiyle durdurulması, ilçe merkezine dışarıdan gelen hurdacıların yasaklanması ve bu yasağı ihlal edenler hakkında Zabıta Müdürlüğü tarafından idari yaptırım uygulanması hususunun görüşülmesi” ile devam etti.

Madde hakkında Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Personeli Raif Uysal’ın bilgilendirmesinin ardından yapılan oylamada ilçe merkezine dışarıdan gelen hurdacıların girmesi yasaklanırken, yasağı ihlal edenler hakkında Zabıta Müdürlüğü tarafından idari yaptırım uygulanması oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının devamında, Erikli Sahili için Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı kapsamında 21.56 hektarlık alan için Toprak Koruma Kurulunun tarım dışı amaçla kullanımının uygun bulunması kararına istinaden 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununun 13/d maddesi gereğince imara açılması amacıyla Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan kamu yararı kararı talep edilmesi hususu görüşüldü. Konu hakkında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Personeli Benhür Felek’in bilgi vermesinin ardından, madde oy birliği ile kabul edildi.

Toplantının devamında; “10.12.2021 tarih ve 18452 kayıt sayılı dilekçe ile Büyük Cami Mahallesi, 389 ada, 19 numaralı parsel için özel kreş (Anaokulu) olan kullanımın konut alanı olarak değiştirilmesine ilişkin plan değişikliği” ve “07.12.2021 tarih ve 18275 kayıt sayılı dilekçe ile Yukarı Zaferiye Mahallesi, 194 ada, 5 numaralı parselin ayrık nizam, 5 kat olan kullanımının 1984 onaylı imar planındaki gibi bitişik nizam, 5 kat olarak düzenlenmesine ilişkin plan değişikliği” talepleri İmar ve Şehircilik Komisyonu raporları doğrultusunda oy birliği ile reddedildi.

Meclis toplantısının devamında görevi başında vefat eden Keşan Belediyesi Zabıta Memuru Hasan Direk’in adının yaşatılması amacıyla Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde tanıtım numarası 121 olan sokağa Hasan Direk Sokak ismi oy birliği ile verildi.

Meclis toplantısı Aşağı Zaferiye Mahallesi, Şiir Sokak 611 ada 97 parselde bulunan Keşan Belediyesi’ne ait park alanına İsmail Yener tarafından park yapılması ve yapacağı parka kendi isminin verilmesinin ele alınmasıyla sürdü.

Konuyla ilgili Fen İşleri Müdürlüğü Personeli Caner Serbes’in bilgilendirmesinin ardından yapılan oylamada madde oy birliği ile kabul edildi.

Meclis, toplantısının devamında S.S.25 Nolu Şehir İçi Keşan Mot.Taş. Kooperatifi, S.S. 99 Nolu İzzetiye Mot.Taş. Kooperatifi ve S.S.129 Nolu Paşayiğit Taş. Koperatif başkanlarının indi-bindi ücret tarifesinin güncellenmesi talebi Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi.

Meclis, daha sonra “Belediye Meclisimizin 04/11/2021 gün ve 2021-211 sayılı kararı ile İtfaiye Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere 1 adet 28 metre hidrolik merdivenli itfaiye aracı ve 1 adet 5 m3 su kapasiteli itfaiye arazöz alımı için karar alındığı, 2022 yılı için güncellenmesi istendiğinden bu araçların alınması için İller Bankası A.Ş.’den 2.800.000,00-TL kredi alınması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususu” ve “Belediye Meclisimizin 07/10/2021 gün ve 2021-184 sayılı kararı ile Fen İşleri Müdürlüğü’nde kullanılmak üzere 1 adet paletli ekskavatör iş makinasının alınması için karar aldığı, 2022 yılı için güncellenmesi istendiğinden, bu aracın alınması için İller Bankası A.Ş.’den 1.500.000,00.-TL kredi kullanılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi hususunu” görüştü. İki madde ile ilgili ayrı ayrı yapılan oylamada Helvacıoğlu’na kredi kullanması için oy birliği ile yetki verildi.

Toplantıda son gündem maddesi olarak Keşan Belediyesi’nin “Trakya Belediyeler Birliği”nden üyeliğinin sona erdirilmesi hususu görüşüldü.

Grup başkanlarının görüş bildirmesinin arından madde oy çokluğu ile reddedildi.

Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı 3 Mart 2022 Perşembe günü saat 15.00’te gerçekleştirilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu