GenelGündem

Helvacıoğlu çevre yolu hakkında konuştu: “İhtiyaç olduğunu biliyorum ama 10 yıllık bütçeyi götürür”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın çevre yolu hakkında kendisi için söylediği ‘Ben o tür şeylerle uğraşmam’ sözlerine cevap verdi. “‘Ben uğraşmam’ telaffuzu yanlış, ben öyle bir şey demedim. ‘Hemen sıra gelmez.’ demiş olabilirim; ama ‘Yapmam’ demedim” diyen Başkan Helvacıoğlu çevre yolu yapımı için Kara Yolları Bölge Müdürlüğü ile temas halinde olduklarını belirterek, ” “Bu dönem olmayabilir. Keşan’ın 10 yıllık bütçesini götürür.” dedi.

Keşan’ın trafik sorununa çözüm için çok ilçeye yapılacak yeni bir çevre yolu gündeme gelmiş, halk tarafından akıbeti merak beklenen proje henüz hayata geçmemişti. Konu hakkında Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün Dünya Şoförler Günü dolayısıyla ziyaret ettiği Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda konuştu.

“Yolun yapılması Keşan Belediyesi’nin 10 yıllık bütçesini götürür”

Çevre yolunun son durumu hakkındaki soruyu cevaplayan Başkan Helvacıoğlu, “Ana arterler ile ilgili olarak Kara Yolları’na proje çalışmaları yaptırıyoruz ama; maliyeti çok yüksek. 25 metre genişlikte ve yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda bir yolun yapılması Keşan Belediyesi’nin 10 yıllık bütçesi. Keşan Belediyesi bunu yapamaz, Kara Yolları ile beraber yapmak zorundayız. Bunun için de temalarımız sürüyor. 2022-23 yılında projeye çalışmamız lazım; çünkü o yolun açılması Keşan’ı daha da rahatlatacak. Yeni imar yerleri açıldı, güzel bir yol; ama kağıt üzerinde imara açmakla yolun yapılması arasında ciddi fark var. Sayın Mehmet Özcan Başkanımız o yolu kağıt üzerinde imara açmış güzel ama; yolun yapımı milyon lirayı geçen bir bedel.” dedi.

“‘Benim işim değil’ demedim”

Bu sözlerinin ardından geçtiğimiz günlerde Keşan FM’de konuk olduğu ‘Bunu Konuşalım’da önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın dile getirdiği “Keşan’ın trafik sorununa çözüm için çevre yolu ile ilgili ‘Bak iktidardasın, 100-150 milyon tutacak bir proje. Gel başla, diğerleri nasıl olsa olur.’ dedim. ‘Ben o tür şeylerle uğraşmam’ dedi” şeklindeki sözlerine cevap veren Helvacıoğlu, “Ben yapamam, karışmam, benim işim değil demedim” diyerek şu ifadelerle konuşmasına devam etti: “Demem de zaten, neden diyeyim? O yolun ana arter olacağı aşikar. O yolun açılması konusu benim projelerimde de var. O yanlış bir anlaşılmayla konuyu gündeme getirmiş; ama öyle bir şey denmedi. Onun yanında konuştuğumu ifade ediyor; ama ‘Keşan’ın yolları bozuk, sıra ona gelene kadar biraz zaman geçmesi lazım’ diye ifade etmişimdir. Olayı ben net hatırlamıyorum, kendisi net hatırlar gibi gündeme getirmiş ama öyle bir şey denir mi? Böyle bir gündem olur mu? Olmamalı. Ben de demem, bana da yakışmaz. Keşan’ın da en büyük sorunlarından biri, zamanı geldiğinde de yapılması gerektiğine inananlardanım, çünkü seçim projemde var. Böyle bir şey denir mi? Orası Uzunköprü sınırlarında değil ki. Keşan’ın sorunlarıyla uğraşmak için yola çıktık. Keşan’ın kötü yolları geçmiş dönemlerde yapılsaydı, şimdi belki de ona sıra gelecekti. 50 kilometre yol yaptık. Bu para zamanında harcansaydı, şimdi bu parayı çevre yoluna ayıracaktık.”

“Yollar konusunda hiç kimse bize laf edemez”

Sözlerinin devamında, seçim öncesinde Keşan’ın en büyük sorunun yollar olduğunu ve bu konuda çok çalıştıklarını kayda geçen Mustafa Helvacıoğlu, “Özellikle yollar konusunda hiç kimse bize laf edemez. Son yıllarda yollar konusundaki en iyi belediyeciliği 3 yılda yaptık. Bundan dolayı hiç mütevazı olmayacağım. Şoförlerimizin hepsi teşekkür ediyor. Seçimler öncesinde anket yaptık, ‘yollar’ dediler. İlk önce yolları yapacaktık, şoförler sanayiden çıkmıyordu. Bunu herkes biliyor, ne çabuk unuttuk.?
‘Ben uğraşmam lafı Sayın Mehmet Özcan’a selamlarım olsun, ben bir hata olduğunu düşünüyorum. Ben severim Mehmet Ağabey’i, 15 sene emek verdi bu camiaya. Onun da yaptıkları var. Onu da alkışladığımız zamanlar oldu. Yol konusundaki ‘Ben uğraşmam’ telaffuzu yanlış, ben öyle bir şey demedim. ‘Hemen sıra gelmez.’ demiş olabilirim; ama ‘Yapmam’ değil. İhtiyaç olduğunu da biliyorum; ama şimdi yapsak Keşan’ın 10 yıllık bütçesini götürür. O kadar yüksek rakamlar çıkar. ‘Sırası değil’ demişimdir.” dedi.

“Bu dönem olmayabilir”

Bu konuşmasının ardından gazeteciler tarafından, ‘Konuyu kara yollarına ilettiniz mi?’ sorusu üzerine, kara yolları ile temas halinde olunduğunu ifade eden Başkan Helvacıoğlu, “Bir proje çalışması olacak. ‘Yapın’ demekle olmaz. Tarlalık ve bahçelik oralar. Viyadük nerede, altyapı ve aydınlata nerede olacak, kurumlar nerede devreye girecek? Ciddi bir çalışma. Bir adım atıldı, Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Keşan Devlet Hastanesi ilerisindeki köprü ile beraber çevre yolu çalışmasını gündemde tutuyorum.” derken “Umut var mı?” sorusunu ise “Bu dönem olmayabilir” şeklinde cevapladı ve “Hastane köprüsünü yapmamız için daha hızlandırdık” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu