Haberler

Hayatı olumsuz etkileyen Corona, pazarı da sarsıyor

Corona virüs pazar esnafını etkiledi. Yunanistan’dan her hafta günübirlik alışveriş için gelen turistlerin gelmemesi pazarcı esnafının işlerini olumsuz yönde etkiledi. Müşterisi azalan esnaf, salgının bir an önce bitmesini bekliyor.

Çin‘in Wuhan kentinde başlayan ve kısa sürede dünyaya yayılan corona virüs (COVID-19), sınır komşuları Yunanistan ile Bulgaristan’da ve son olarak da Türkiye’de de görüldü. Günlük hayatı da olumsuz yönde etkileyen virüs, Pazar yerindeki alışverişi de etkiledi.


Keşan’da her hafta cumartesi günleri kurulan pazaryerine Yunanistan ve Bulgaristan’dan alışveriş yapmak üzere günübirlik olarak turistler geliyordu. Şahsi araçlarla olduğu gibi tur otobüsleri ile de gelen misafirler, harcamalarını pazaryerinde yapıp esnafın yüzünü güldürüyordu. Ancak; Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi’ olarak ilan ettiği salgın sebebiyle pazaryeri esnafı, yaklaşık 3 haftadır umduğunu bulamıyor.

“Pazarlar boş, işlerimiz çok durgun”

Yunanistan’da şimdiye kadar 2 kişinin hayatını kaybettiği corona virüs sebebiyle, Keşan’a alışveriş yapmak üzere tur otobüsleri gelmiyor, günlük gelirlerinin en az yüzde 30?unu Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen turistlere yapan pazarcı esnafı ise, bu satışı yapamayıp her hafta zarar yazıyor. İşlerini kötü yönde etkilediğini söyleyen bir esnaf şöyle konuştu: “Yunanlılar yaklaşık 3 haftadan beri gelmiyorlar. Edirne’ye Cuma günleri Ulus Pazarı’na gidiyoruz, orada da Bulgarlar gelmiyor. Sadece yabancı değil Türk halkını da etkiledi aynı zamanda. Pazarlar boş, işlerimiz çok durgun. İnsanlar çekiniyor, dışarı çıkmaya korkuyorlar” dedi.

“Kendi vatandaşlarımız için de durum aynı”


İşlerinin büyük bir bölümün turistlerin yaptığı alışverişlerden gelen gelirle döndüğünü belirten başka bir esnaf ise “Kötüye gidiyoruz, Edirne’ye gittik 500’er TL zarar ile geri geldik. Yalnız Yunan veya Bulgar değil, bizim kendi vatandaşlarımız için de durum aynı. Bir de bizim insanlarımızın alım gücü ortada, ancak kuru gıda ve bakliyat alıyorlar o kadar.” şeklinde konuştu.

Pazaryerinde hareketin azaldığını belirten başka bir Pazar esnafı ise, “3’te 1 zarar desem yeri var. Bütün esnafa faydası vardı. 2020 hiç iyi gelmedi. Bekliyoruz inşallah bu günler de geçecek” diyerek salgının bir an önce bitmesi ve pazarın eski hareketli günlerine kavuşmasını diledikleri söyledi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu