BölgeGenelHaberler

Gürcan Kılınç, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik hibe destekleri konusunda bilgi verdi

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, 21 Mayıs 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı‘nın ardından 25 Haziran 2021 tarihinde de uygulama esasları yine Resmi Gazete‘de yayımlanarak ayrıntıları belli olan büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik hibe destekleri konusunda, “Bölgemize ve milletimize hayırlı, uğurlu olsun.” diyerek, destekler konusunda bilgi verdi.

Hibe destekleri kapsamı

Kılınç; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimliliğin modern hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi konusunda yapılacak yatırımların desteklenmesine ilişkin devletin açıklamış olduğu  karar kapsamında;  en az 1 yıldır aktif olan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kayıt sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi yetiştiricilere; büyükbaş için en az 10 baş en fazla 50 baş kapasiteli, küçükbaş için ise en az 100 baş en fazla 300 baş anaç yeni ağıl\ahır yapımı veya kapasite artırımı\rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine alet ve ekipman alımlarına hibe desteği verileceğini kaydetti.

Kılınç, 2021 yılı için uygulanacak hibe programı kapsamında; yeni ahır/ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı ya da rehabilitasyonu inşaat çalışmalarına yüzde 50; hayvan barınağı amaçlı çadır alımına (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler için) yüzde 50; makine, alet ve ekipmana (yem hazırlama makinesi, gübre sıyırıcısı sistemi, seyyar süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, hayvan kaşıma ünitesi, otomatik suluk..) yüzde 50 destek sağlanacağını vurguladı.

Yatırımda Alt ve Üst Sınırlar

Kılınç, hibe programı kapsamında başvurusu onaylanan gerçek ve tüzel kişilerin, büyükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş anaç kapasiteli yeni ahır, küçükbaş için en az 100 baş ve en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı /rehabilitasyonu konularında desteklerden yararlanabileceğini dile getirdi.

İşletmelerin, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı (göçer hayvancılık yapan yetiştiriciler için), makine alet ve ekipman alımı kapsamında yem hazırlama makinesi (1 adet), seyyar süt sağım makinesi (1 adet), süt soğutma tankı (1 adet), hayvan kaşıma ünitesi (2 adet), otomatik suluk (10 adet), gübre sıyırıcısı sistemi (1 adet) yatırımlarında, üst sınırlara kadar olan kısım için hibe desteğinden yararlandırılacağını belirten Gürcan Kılınç, gübre sıyırıcısı sistemi, ahır yapımı yatırımının bir parçası olarak yeni inşaat yapımı, kapasite artırımı/rehabilitasyonu ile birlikte satın alınabilir, sadece gübre sıyırıcısı sistemi alımı yapılamayacağına işaret etti.

30 Temmuz’a kadar başvuru yapılabilecek

Tebliğde belirtilmiş olan hibe konularında başvuru yapmak isteyen yatırımcıların, 01 – 30 Temmuz 2021 tarihleri arasında İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerektiğini kaydeden Kılınç, “Hibe programına yatırım konuları için kararın yayımlandığı tarihte (21 Mayıs 2021) işletmesi Bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olan ve en az 1 yıldır aktif olan, gerçek kişiler ve tüzel kişiler proje uygulama rehberinde  belirtilen evraklarla başvuruda bulunabilir.” dedi.

Yatırımcılardan neler isteniyor?

  • Proje başvuru dosyaları, ön proje formatı, hibe başvuru formu, ekleri ve destekleyici dokümanlarla birlikte iki takım olarak hazırlanır. Bir takımı İl Müdürlüğü’ne teslim edilir, diğeri de yatırımcı tarafından muhafaza edilir.
  • Başvuru sahibi veya yetkilendirilen kişinin dosyanın teslimi esnasında hazır bulunması şarttır.
  • Başvurunun eki olan tüm belgeler başvuru sahibi veya yetkilendirilen kişi tarafından imza/paraflanmış olmalıdır.
  • Posta, e-posta, kurye, faks, vb. yöntemlerle gönderilen başvurular ile Genel Müdürlükçe ilan edilen son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular kabul edilmez.
  • Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi  hibe programı sadece 2021 yılı için uygulanacaktır.  Program ile ilgili tüm iş ve işlemlerin tebliğ  uygulama  rehberinde  açıklandığı  üzere  30/11/2021  tarihine  kadar  tamamlanması gerekmektedir. Tebliğin  8. maddesinin  6. fıkrasında, “Yatırımcılar yatırımlarını 30/11/2021 tarihine kadar tamamlayacaklarına dair noter onaylı hibe taahhütnamesini il müdürlüğüne sunmak zorundadır. Bu tarihe kadar yatırımlarını tamamlamayanlara 2021 yılı bütçe uygulama esasları çerçevesinde ek süre verilemez ve hibe ödemesi yapılmaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu