Genel

Gezer’den işyeri kiralarına zam sınırlaması çağrısı

Keşan Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Mutlu Gezer işyerlerindeki kira artışları için yasal düzenleme istedi. Orantısız yapılan kira zamlarına tepki gösteren Gezer, artışlara sınır isteyerek; mülk sahiplerine ‘insaf’ çağrısı yaptı.

Açıklamasına, ödenen kira miktarlarının enflasyon ve zorlaşan hayat şartları içerisinde düzenli bir şekilde arttırılması hakkaniyete uygun olmasını dilediklerini kaydederek başlayan Mutlu Gezer, “Konutlarda kira artışına yasal bir sınır getirildiğine göre, iş yerlerinde ise kira artışı, tarafların kendi aralarında yapacağı anlaşmaya ve sözleşmeye göre belirlenmesine izin veriliyor. Konut kiralarında, geçtiğimiz 2022 yılında getirilen kanunla, kira artışı bir önceki kiranın en yüksek yüzde 25’ni geçemeyecektir. Bu sınırlamanın iş yerleri için de getirilmesini istiyoruz.” dedi.

İş yeri kiralarının serbest bırakılmasının istenildiği oranda artış yapılacağı anlamı taşımamakta da olduğunu sözlerine ekleyen Gezer, “Kira artışı tarafların karşılıklı anlaşması ile belirlenmesi gerekmektedir. Bu anlamda, bazı kiralık iş yerlerinde orantısız bir kira artışı yapıldığını görmekteyiz. Günümüzde zorlaşan hayat şartları ve esnaflarımızın ayakta kalma mücadelesi karşısında, kira artışları konusunda işyeri sahiplerinin daha dikkatli duyarlı ve insaflı davranacaklarını umuyoruz.” diyerek çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu