Siyaset

Gaytancıoğlu: “Vakıf Orman Kampı’nı kime verdiğinizi soruyoruz, ısrarla söylemiyorsunuz”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen, ekonomik düzenlemeleri içeren 52 maddelik torba yasa teklifini değerlendirdi. Gaytancıoğlu, “Vakıf Orman Kampı’nı kime verdiğinizi soruyoruz, bize ısrarla söylemiyorsunuz” diye konuştu.

Teklifin olumlu düzenlemeler içermesine rağmen yetersiz ve sorunları çözmekten çok uzak olduğunu söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, çiftçi borçları gibi temel sorunları çözmeyen hiçbir düzenlemenin beklenen yararı sağlamayacağını ifade etti.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda torba yasa teklifiyle ilgili şunları söyledi:

“Getirilen bu torba yasa kanun teklifi birkaç madde hariç olumlu. Aslında, birkaç maddenin içinde bir tane de saatli bomba var, kur korumalı mevduat. Hazineye yıllık yükünün 300 milyar olduğu söyleniyor. Bu nasıl bir para; çiftçiye mazot, gübre, ilaç, buzağı desteği veriyorsunuz toplam otuz milyar.

Bu torba yasada gelen öğrenci borçlarının affı, 2 bin liranın altındaki borçlara aflar, maske cezalarının kaldırılması olumlu. Bir de sicil affı var. Birkaç kere sicil affı çıktı ama bankalara gittiğinizde kimsenin sicili silinmiyor. Kredi almaya kalktığınızda deniyor ki: ‘Senin ta 2005 yılından bir borcun varmış, birine kefil olmuşsun, şu senedi ödememişsin, şu çeki ödememişsin, şu telefon faturasını yatırmamışsın. Yasada vatandaşın tekrar borcu duruma düşmesini engelleyecek bir uygulama yok.

Yine çiftçi, esnaf borçları yok. Çiftçinin borcu AKP iktidara geldiğinde 1 milyar lira civarındaydı, şimdi 250 milyar liraya yaklaştı. Esnafın borcu da arttı. Borçlar gün geçtikçe büyüyor.

Bu yasada üretimin ucuzlamasını, maliyetlerin düşmesini destekleyen hiçbir şey yok. Mazot 30 liraya dayandı. Şimdi çiftçi ekim yapacak, siz bunları hiç mi öngörmüyorsunuz, çiftçiye bir kolaylık sağlayamıyor musunuz? Özellikle üre doğal gazdan yapılıyor, dünyada doğal gaz fiyatları uçuyor, siz gübre fabrikalarını bu arada özelleştirmiştiniz, fabrikaların çoğu çalışacak durumda değil.

Bir de on 12’nci madde var, ona da değinmek istiyorum çünkü bizim bölgemizle ilgili. Tarım Orman Bakanlığına ait bazı turizm merkezlerinin günübirlik ve kısa süreli konaklamalarında kolaylık sağlayacaksınız. Bizim bölgemizde Danişment Orman Kampı vardı, Gökçetepe Orman Kampı vardı, Vakıf Orman Kampı Köy Hizmetlerine ait.

Şimdi, Gökçetepe Orman Kampı’nı TÜGVA’ya verdiniz. Vakıf Orman Kampı’nı kime verdiğinizi soruyoruz, bize ısrarla söylemiyorsunuz. Biz biliyoruz onu da TÜGVA’ya verdiniz, kiraladınız; hiçbir işlem yapılmıyor. Bu kiralamalar, bu satışlar yine buna benzerse bu maddeden inanın hiçbir şey olmaz. Yapacaksanız halka açacaksınız, sahilleri halka açacaksınız, oradaki emeklilere açacaksınız, işçilere, çiftçilere, memurlara açacaksınız ki insanlar rahat bir tatil yapsın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu