Haberler

Gaytancıoğlu, kuraklık için çiftçiye destekleme istedi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, uzun bir süredir toprağa yeteri kadar yağışın düşmemesi üzerine meydana gelen kuraklık için konuştu. Tarımı ilgiye muhtaç bir bebeğe benzeten Gaytancıoğlu, ciddi olmamakla eleştirdiği Tarım Bakanlığı‘na göndermelerde bulunarak devleti, çiftçiye destek yapılması konusunda göreve çağırdı.

“Tarımsal üretim bir bebektir”

Tarımsal üretimin sürekli ilgilenilmesi gereken bir uğraş olduğuna dikkat çeken Gaytancıoğlu, “Tarımsal üretim bir bebektir” diyerek şu sözleri kaydetti: “Bebek nasıl kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz ve bakıma muhtaçsa, tarımsal üretim de böyledir çünkü; hiçbir sektörde olmayan belirsizlik tarımda vardır. Elektrik olduğu sürece başka sektörlerde üretim yapabilirsiniz ancak sütün oluşabilmesi için, ineğin buzağı olması lazım, gelişecek, yem yiyecek ve süt verecek bu bir süreçtir. Tarlaya tohum attıktan 9 ay sonra ürün alıyorsunuz. Bu süre için de doğal koşullar son derece etkilidir.” diyerek tüm üretim sürecinin belli bir aşamadan geçtiğini ve içinde bulunduğumuz olağanüstü durumlarda ise çiftçinin desteklenmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Yağış isteğinin karşılanamadığı dönemlerde ekstra desteklenmesi gerekir. Kuraklık desteği adı altında çiftçiye destek yapılması gerekir. Yeterli yağış yok ve bir süre de böyle devam edecek”

“Devlet, kesenin ağzını açmalı”

Üretim konusunda depolamanın da önemine dikkat çeken Gaytancıoğlu, üretimde muhtemel düşüşün ardından devletin ithalata yöneleceği ve bunun da birçok kalem üzerinde etkili olacağını kaydetti. “Türkiye ciddi anlamda bir ithalat yapacak ve zaten ithalatçı bir ülke, 7 buçuk milyon ton buğday ithalatı yaptık. Bu durum ekmek fiyatlarına da bu yansıyabilir” diyerek Tarım Bakanlığı‘nı göreve çağıran CHP Milletvekili, bakanlığı ciddi olmamakla eleştirdi. “Tarım Bakanlığı çiftçiye ciddi bir destek vermesi gerekir. Ancak ciddi bir bakanlık değil. 2018 buzağı desteklemelerini daha ödemedi. Başka illerde var, Edirne’de yok. Ödeyeceğim diyor ama ödemiyor. Sorduğumuzda da ‘Edirne’de çiftçi sayısı çok, hazineden gerekli yardımı alamadık’ diyor. Böyle bir şey olabilir mi? Yarın çiftçi hasat zamanı çok düşük bir verim elde ederse ne yapacaksınız? Bu tarlalar boş mu kalsın? 55 milyonluk bir tarım arazisi boş.” şeklinde açıklama yapan Gaytancıoğlu, kuraklık için ise “ciddi bir uyarı” dedi. Devletin bu uyarıyı dikkate alıp harekete geçmesi gerektiğine de vurgu yapan milletvekili, “Burada üreticinin ve tüketicinin mağduriyetini önlemek için kesenin ağzını açması lazım. Yada girdileri temin ederek ucuz fiyatlarla üreticiye dağıtması lazım” diyerek desteklemenin olması gerektiğini belirtti.

https://kesanonline.com/uretici-dertli-hic-boyle-kurak-kis-gormedik/


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu