GündemSiyaset

Gaytancıoğlu: Devlet yönetiminde “helallik” yok, gerçekler var

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin teşkilatlarıyla video konferans yöntemiyle bayramlaşmış, toplantı sırasında kontrollü normalleşme süreciyle ilgili açıklama yapan Erdoğan, tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren hedefin, ‘Mayıs ayı sonuna kadar nispeten daha ihtiyatlı hareket etmek’ olduğunu dile getirmişti. “Uluslararası değerlendirmelerde salgın döneminde vatandaşlarına en yaygın ve etkin sosyal destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyoruz” diyen Erdoğan, ekonomik olarak sıkıntıya düşenlerden ise ‘helallik’ istemişti.

Muhalefet Partileri ve sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mağdur olan esnaftan helallik istemesine tepki gösterilirken, bir eleştiri de Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’ndan geldi.

“Yapabilecekleri halde yapmamalarından dolayı helallik istenmez”

Sözlerine ‘ne yaptılar da ne istiyorlar’ diyerek başlayan Gaytancıoğlu, “Hiçbir şey yapmadılar niye helallik istiyorlar.” diyerek şu ifadeleri dile getirdi: “Helallik ne demek? Birisi çok büyük bir hata işler, ‘kusura bakma şöyle oldu, bunu yapamadım’ der helallik ister. Yapabilecekleri halde yapmamalarından dolayı helallik istenmez. İnsanın elinde olmayan bir şey vardır, büyük bir hatası vardır, büyükler her zaman affeder. Bu bizim dinimizde de vardır, toplum kurallarında da vardır. Bir hata yaparsınız, sizi komşunuz, kardeşiniz, anne- babanız herkes affeder bir şans daha verir. Siz Türkiye Cumhuriyetini 18 yıldır yöneten iktidarsınız, son yıllarda da tek adam rejimi ile yönetiyorsunuz, her şey elinizde. Yani tercih meselesi, tercihlerinizi devleti soyanlardan yana kullanırsanız tabii ki yardımcı olmanız mümkün değil. İktidar bunu yaptı.”

“Müteahhitlere ödeme yapmayın, onlarla da helalleşin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın helallik istemesinin son derece yanlış olduğu vurgulayan Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Devlet yönetiminde helallik yok. Gerçekler var. Devletin bir bütçesi var, devleti yönetenler de bunu halkından yana korumak ve kullanmak zorundalar. Sen esnafa kapan diyorsun, çiftçinin kuraklıktan dolayı halini görmüyorsun, başka ülkelerin çiftçilerini zengin ediyorsun, emekliler açlık sınırının altında, işsiz sayısı gün geçtikçe artıyor, bunları bile bile helallik istiyorsun. Böyle bir şey olur mu? Osmangazi Köprüsü, üçüncü köprü, Avrasya geçişi, şehir hastaneleri, havaalanları, hiç kimsenin bilmediği, geçmediği yerlerdeki müteahhitlere ödeme yapmayın, onlarla da helalleşin. Niye sen toplumun geniş kesiminden helallik istiyorsun da müteahhitlerle de helalleşmiyorsun. Vatandaşa gelince mi helallik isteniyor? Bu son derece yanlış. Biz kendisi ile helalleşmiyoruz. Toplumun geniş kesimleri çok zor durumda. Esnafın bir kısmı hala açılmadı. Restoranlar paket servisi ile devam ediyor, servisçiler perişan. Toplumun o kadar çok zor durumda olan insanı var ki, hükümetin uyguladığı politikalardan yoksullaşan milyonlarca insan var. Zaten yoksul sayısı çoktu daha da arttı. Yani bu son derece yanlış.”

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu