Haberler

FSRU’yu değerlendiren Güneş Pehlivan, “Kamu yararı değil, sadece rant ve kar ilişkileri var”

Saros Körfezi’de yapılması planlanan FSRU Limanı projesine “Hayır!” demek ve körfeze kıyı olan bölgelerde oluşabilecek etkileri anlatmak için, 29 Haziran 2020 Pazartesi günü CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında bir araya gelen çevre ilçelerin CHP ilçe başkanları ve İl Genel Meclisi üyeleri, ortak görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıda konuşan CHP Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüdelen, konuyla ilgili yapılan araştırmaları ve değerlendirmeleri sunması için sözü CHP Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Güneş Pehlivan‘a verdi.
Sözlerine “Saros Körfezi’nde yapılması planlanan proje, iskele olarak halka servis ediliyor; ancak orası bir liman ve birinci derece yangın bölgesinde” diyerek başlayan Pehlivan şu görüşlerini dile getirdi:

“ÇED raporlarında, bu bölgede yaşanacak herhangi bir yangın tehlikesini önlemek için, duman dedektörü ve benzeri yöntemler dışında doğru düzgün bir altyapının olmadığını görüyoruz. Bunun yanında Saros Körfezi’nin ortasından bir fay hattı geçiyor. Orman ve deniz ekosistemiyle dünyada ender görülen özelliklere sahip bir bölge ve her nedense limanın bu bölgeye yapılması için burası seçilmiş.”

“Kamu yararı değil sadece rant ve kar ilişkileri var”

“Bir projeyi anlayabilmek için, ilk önce bu projeden kim para kazanıyor, sonra da bu projeyi kim finanse ediyor, bunları araştırınca zaten bütün ipuçları ortaya çıkmış oluyor.
‘Akdeniz Kirliliğini Önleme Sözleşmesi’ adı altında bir sözleşmemiz var. Saros Körfezi de bu sözleşme ile koruma altında olan yerlerden biri. Eğer siz aynı çalışmayı, aynı karakterlerdeki yerlerde; İtalya’da veya İspanya’da yapamıyorsanız, uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamıyorsanız yalnızca Türkiye’yi seçtiğinizde ÇED raporları, çelişkili mahkeme kararları ve burada sağlanan serbestiler nedeniyle bu işi burada yapabiliyorsanız burada Türk halkı için kamu yararı değil sadece rant ve kar ilişkilerinden ve toprakların buna kurban edilmesinden bahsedebiliriz.”

“Onurlu bir gelecek istiyoruz”

“Doğalgaz limanı uygun bir yere elbette yapılabilir ama bunun yapılması için öyle bir yer seçilmiş ki, orası Türkiye’de tektir. Dolayısıyla biz çok büyük bedeller ödeyerek rant ilişkilerinin bir parçası olmak istemiyoruz. Biz başka ülkelerde yapılamayıp, Türkiye’de yapılmak istenenlerden yıldık ve usandık. Burası bir hukuk devletidir ve paydaşları olarak onurlu bir gelecek istiyoruz.”

“Çevre kirliliği siyasi parti ve ideoloji farkı gözetmez”

“Özellikle iktidar paydaşlarının bu konuda destek olaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü tarım alanları yok olduğunda hepimiz birlikte aç kalacağız. Ormanlar yok olunca hepimizi susuz ve iyi tarımdan yoksun kalacağız. Denizler yok olduğunda iklim değişikliği sebebiyle, parti gözetmeksizin, hepimiz birlikte mağdur kalacağız.
Açıkçası; çevre kirliliği, siyasi parti ve ideoloji farkı gözetmez. Çevre kirliliği insan haklarıyla ilgilidir. Memleketin onurunu düşünen vatandaşlarımızı bu mücadeleye destek vermeye çağırıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu