Genel

Etrafına yapılan demir korkuluklar da engel olamadı!

Keşan’daki heykellere zarar verilmeye devam ediliyor. Kimseye zararı olmayan heykellerin üzerinde vandalizm örnekleri sergilenirken, figürlerin aldığı içler acısı hali görenler duruma gülerek tepki göstermekten kendilerini alamadı.

Geçtiğimiz aylarda Keşan’ın farklı noktalarına heykeller yerleştirilmiş, çeşitli tema ve konularda hazırlanan heykeller şehri güzelleştirmek adına vatandaşların beğenisine sunulmuştu. Bölgeden geçenlerin zaman zaman fotoğraf çekildikleri o heykellerin bazıları konumlandırmalarının ardından çok kısa bir süre içinde tahrip edilmişti. Zarar gören heykeller ise onarılarak yeniden yerlerini almıştı.


Heykellere verilen zararlar kaldığı yerden yine devam etti. Son olarak Kunduracılar Çarşısı girişine monte edilen gelin damatlı düğün heykeli kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı. Çevresi korkuluklarla korunan heykellerden zurnacının zurnası, davulcunun eliyle birlikte tokmağı, damadın parmakları ve gelinin çiçek tuttuğu eli sorumsuz kişi veya kişiler tarafından kırılırken, Keşan’da yeni bir vandalizm örneği sergilendi.Durum böyle olunca, heykellerin zarar gördüğünü gören vatandaşlar daha önce beğeniyle izledikleri heykellere bu kez başka bir gözle bakarak “Ağlanacak halimize gülüyoruz artık. İnsanlar heykellerden ne isteyebilir ki?” derken, bölgedeki zarar görmüş figürleri gören başka vatandaşlar da “Bu kırılmış heykeller aslında bizi yansıtıyor, durduk yere bir şeylere zarar verme isteğimizi ve heykelleri korumak adına kültür adına ne kadar geride olduğumuzu gösteriyor” diye dert yandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu