Genel

Etiketler şaşırtıyor! Soğuk hava pazar tezgahlarını da vurdu!

Son bir haftadır devam eden soğuklar ve yoğun kar yağışı hasattan üretime kadar tüm süreçlerde sıkıntı yaratırken, sebze meyve fiyatlarında yüzde 50’lere yakın fiyat artışlarına neden oldu.Keşan’da her cumartesi günü kurulan halk pazarına girenler, bu hafta yüksek fiyat etiketleri ile karşılaştı. Özellikle sera ürünleri için yazılan etiketler adeta dudak uçuklattı. Domatesin kilosu çeşitlerine göre 6-12 lira arasında seyrederken, kıl biber 24, kırmızı biber 30, acı biber 30, patlıcan 25, taze fasulye 25 ve kabak 25 liraya satıldı.


Kışlık sebzelerde de durum pek açıcı değildi. Geçen hafta olduğu gibi ıspanak 20 ve karnabahar 10 liradan alıcı bulurken, havuç 5 liradan tezgaha geldi. Soğan ve patates de büyük bir değişim olmazken soğanın 3 kilosu 10 liradan patatesin kilosu ise 6 liradan satışa sunuldu.
Meyve tezgahlarında ise fiyatlar en düşük sıkmalık portakal 3.50 ila 7 lira arasında değişirken deveci armudu 7.50, elma 5 lira oldu.Öte yandan fiyatlardaki bu yükseliş sebebiyle esnaflar da etiketlerine tam fiyatlar yerine yarım kilo fiyatlarını yansıttı. Müşteriyi tezgahlarına yaklaştırabilmek için bu yöneteme başvurmak zorunda kaldıklarını belirten tezgah sahipleri, “Havaların soğumasıyla beraber üretim düştü. Fiyat da bunun için doğal olarak artıyor. Mal az olunca fiyatlar tırmandı, vatandaş yarım kilo etiketlerini gördükleri için bile ürküyorlar” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu