Sağlık

Yurt dışı giriş ve çıkışlarda büyük kolaylık sağlayacak mobil PCR test birimi kuruldu

Yunanistan ve Bulgaristan’ın ülke girişlerinde PCR testini zorunlu kılmasının ardından Keşan’da çarşı merkezinde mobil PCR test birimi oluşturuldu. Keşan’a gelenlere kolaylık sağlamak adına Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ile Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nın girişimleriyle Cumhuriyet Meydanı’nda mobil PCR test birimi kuruldu.TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Vural, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç da, birimi ziyaret etti.

Sonuçlar gün içinde verilecek

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, mobil PCR test biriminin amacının yurt dışından gelen yabancı turistlerin PCR testi yaptırarak, sonuçları gün içerisinde alabilmesi olduğunu belirterek, ‘Yurt dışına çıkacak Türk vatandaşlarımızın da cumartesi günleri buradan PCR testlerini yaptırıp, yurt dışına gidebilmeleri amacıyla kuruldu. Amacımız hem yabancı hem de Türk vatandaşlarımızın hastanede zorluk çekmemeleri için çarşı merkezinde bir yer oluşturmak’ dedi.

“Şehrin tüm imkanlarını buluşturduk”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da, PCR testlerinin rahatça yapılabilmesi için çarşı merkezinde bir birim oluşturduklarını ifade ederek, ‘Şehrin tüm imkanlarını bu noktada buluşturduk. Bu hem alışverişi destekleyecek hem de zaman kaybını ortadan kaldıracak. Keşan coğrafyası olarak alışveriş noktası olan bir yerde. Ticaret noktasında da cumartesi pazarı olması nedeniyle cumartesi gününü seçtik. Her cumartesi burada hizmet verilecek’ ifadelerini kullandı.

“Hastanedeki yoğunluğu azaltacak”

Keşan Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Recep Vural ise PCR testi yaptıracakların pasaport işlemlerinin zaman kaybına yol açtığını dile getirerek, ‘Bu da bizim kendi vatandaşlarımızın PCR testlerinde yoğunluğa sebebiyet veriyordu; ama bunu bu şekilde ayrıştırmamız, yurt dışına çıkacakların PCR testlerini burada yapılması hastanedeki yoğunluğu azaltacaktır. Gün içerisinde PCR sonuçlarımızı elimizden geldiğince hızlandırıp, sonuçları vatandaşlarımıza ileteceğiz. Vatandaşlarımız, eskiden sonuçları da almaya hastaneye geliyordu; artık bunda da kolaylık olacak.” dedi.

“Talepler doğrultusunda oluşturuldu”

Test sonuçlarının gün içerisinde aynı noktadan alınabileceğini ifade eden Keşan TSO Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf da bu uygulamayı yurt dışındaki paydaşlar aracılığı ile duyuracaklarını söyledi ve ““Mobil PCR merkezi yurt dışından gelen vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda oluşturuldu. Hem hastanedeki yoğunluğu azaltmak hem de burada kolaylaştırıcı bir hizmet merkez amacıyla bu yeri kurduk. Yurt dışından gelen ve yurt dışına giden tüm vatandaşlarımız için olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Güzel bir örnek sergiliyoruz”

TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da, Edirne’nin Avrupa’ya açılan kapısı olduğunu kaydederek, ‘Sınır kenti olmamız hasebiyle Yunanistan ve Bulgaristan’dan ciddi ölçüde ziyaretçi alıyoruz. Yine bizim vatandaşlarımızda yurtdışına çıkış yapıyorlar. Yurtdışı çıkışlarda da PCR testi talep ediyor ülkeler. Biz de bunu mümkün olduğunca kolaylaştırmak için Keşan’da güzel bir örnek sergiliyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu