EkonomiGenelSektörel

Esnafın TBMM’den beklentisi: Perakende yasasının güncellenmesi ve Bağ-Kur prim günlerinin düşürülmesi

Keşan Sebze, Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, TBMM’nin 1 Ekim’de başlayan yeni yasama yılında, bekledikleri ilk icraatın perakende yasasının güncellenmesi olduğunu kaydetti.

Keşan Sebze, Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası yönetim kurulu üyeleri Faruk Nafiz KılıçNedim Yaman ve Genel Sekreter Yiğit Meriç ile birlikte İzzetiye Mahallesi, Çamlıca ile Bahçeköy’deki oda üyesi esnafı ziyaret ettiklerini belirten Mustafa Çakır; ziyaretlerde esnafı dinlediklerini, sorunlarını ve beklentilerini konuşarak, fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirdi.

1 Ekim 2023 itibarı ile başlayan yeni yasama yılında. TBMM’de perakende yasasının görüşülmesini umut ettiklerini kaydeden Çakır, şunları söyledi:

“TBMM açılır açılmaz, perakende yasası güncellenmelidir. Haksız rekabet önlenmelidir. Temel gıda ürünlerindeki fiyatların artışı enflasyonun artmasına neden oluyor. Hayat pahalılığını durduracak olan, kurallar ve kanundur, gerisi de yalandır. Mahallemizin, köyümüzün, beldemizin esnafları nerede? Günün koşullarında mücadele edecek bakkal manav ve kasap kalmadı. Sokağımızda, pazarımızda, uzun ömürlü haftalara, günlere aylara, yıllara tutunamıyorlar. Ekonominin getirdiği enflasyon ve mahalle aralarına gelen zincirlerle yenik düşüyorlar. Küçük esnafı korumak istiyorsak, Pazarcı esnafın, bakkalın ve manavın ayakta kalmasını istiyorsak rekabetin doğru ve iyi olması, sağlıklı olması gerekiyor. O zaman fiyat da düşer, ekonomi de rahatlar diye düşünüyoruz. Doğru ekonomi doğru fiyat rekabetidir.” 

Çakır, bu yasama yılından bir diğer beklentilerinin de, Bağ-Kur prim günlerinin düşürülmesi olduğunun altını çizerek; “Beklentimiz, bütçe görüşmelerinden önce, 9 bin günden 7 bin 200 güne düşürülmesi istenen Bağ-Kur prim günlerinin görüşülmesidir. Bakkal, pazarcı esnafının da prim günü düşecektir. Kanun teklifinin meclisin açıldığında sunulmasını bekliyoruz. Bizim öngörümüz, emekli aylıkları prim sistemine göre yaptırılmalıdır. Asgari ücret üzerinden değerlendirilmemelidir. İnşallah bu fark kapanacaktır. Bizleri en mutlu eden bu ziyaretimizde bir üye arkadaşımızın oğlunun, ‘Buyurun sıcak ekmek geldi ister misiniz?’ diye sormasıdır. Bizleri çok duygulandırdı, Küçük, Rüzgar daha şimdiden babasının yanında dükkânlarındaki raf kokularına alışıyordu. Bizi 50 yıl öncesine götürdü. Rahmetli dedemin yanında leblebi tozu, cam şekerli günlerim aklıma geldi. Biz esnafların hayat mücadelesi tek basamaklı yaşlardan başlıyor. Büyüklerimizden öğrendiğimiz saygı ve sevgi hep içimizde var olacaktır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu