Gündem

Erikli sakinlerinin dilekçesi mecliste gündem oldu: “Parası Erikli sakinlerinden toplanan su neden Yayla’ya verildi?”

Keşan Belediye Meclisinde Erikli’ye gidecek suyun ‘keyfiyetle’ Yayla’da verilmesi ve abonelik ücretinin yalnızca Erikli’den alınması iddiası gündem oldu. Konu hakkında konuşan CHP’li Feridun Tümer, ” Biz krediyi Yayla’ya vana bırakılsın ve Erikli’ye su getirilsin diye verdik. Bundan haberimiz yok, sizin de yok” derken, Başkan Mustafa Helvacıoğlu, “Bir dahaki ay hepsine cevap vereceğim. Keşan’ın parasını çarçur etmeyeceğim.” dedi.

Keşan Belediye Meclisi’nin 7 Ekim’de gerçekleştirdiği toplantıda Erikli Sahiline yeni su kaynağından götürülen içme ve kullanma suyu ile ilgili yeni su bağlantı bedelleri ve mevcut hattan Yayla Sahili’ne bırakılan su hattı ile ilgili Erikli sakinleri tarafından imzalanan dilekçeler görüşüldü. 14 adet dilekçede Erikli sahiline gelecek suyun ücretleri kendileri tarafından verildiği halde neden Yayla’da da verildiği belirtilerek şu sorular soruldu:

“Erikli’ye gidecek su neden Yayla’ya da verildi?”

“- Erikli için hazırlanan ve parası sadece Erikli sakinlerinden edinilen iş için, neden aynı projeye dayanılarak Yayla bölgesine de hat bırakılmıştır?”
“- Tek hat üzerinden ihalesi yapılan bir projeden Yayla bölgesine de hat çekildiyse Yayla sakinlerinden de para toplanacak mıdır?”
“- Yayla’ya da hat çekildiyse, projeye aykırı bir iş olmuyor mudur?”
“- Erikli Sahili Danışma Kurulu temsilcileri ile Keşan Belediye meclis salonunda ifade ettiğini gibi ‘Meclis yetki versin krediyi 30 yıla yayalım, sizden de ücret talep etmeyeyim’ ifadesine dayanarak konunun tekrar görüşülmesi.”

İlgili dilekçenin okunmasının ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bir sonraki meclise konu hakkında hazırlık yapıp bu şekilde bilgilendirme yapılacağını söyledi, sonrasında CHP grup sözcüsü Feridun Tümer söz aldı.

“Biz Yayla’ya sadece vana bırakacaktık. Bundan da haberimiz yok. “

Erikli’ye su getirecek olan firmaya yer teslimin 4. günü ardından Keşan Belediyesi’nin iş artışı yaptığını belirterek konuşmasına devam eden eden Tümer, 3 tane daha kuyu açıldığını söyleyerek: “Biz Yayla’ya sadece vana bırakacaktık” dedi ve şu ifadelerle devam etti: “Yayla’ya 4 bin metre civarında boru döşenmiş ve bundan 2 ay önce haberimiz oldu. Erikli fiyatlamaları çıkarılırken bundan komisyonun da, bizim de, sizin de haberiniz yoktu. Bu kararı kim almıştır? 400 metrede geçilecek yeri keyfi bir uygulamayla 2 bin metreden fazla boru döşeyerek geçtik. Bu soruya cevabı ilgili Su ve Kanalizasyon Müdürü görevinde olsaydı verirdi, ama görevde değil. Yeni gelen arkadaş da konuya vakıf değil. Biz krediyi Yayla’ya vana bırakılsın ve Erikli’ye su getirilsin diye verdik; Yayla’ya bu hattı döşeyeceğimizi biliyor olsaydık. Yayla’ya bu yaz su da verilmiş. Bundan da haberimiz yok. Sizin de haberiniz yok.”

“Bu iş daha kötü sonuçlar doğurabilir”

Sözlerine ilgili bölgeye gidip inceleme yaptığını, edindiği bilgileri ise Başkan Helvacıoğlu’na ilettiğini belirterek sözlerine devam eden Tümer, “Yayla hattı kimin bilgisi dahilinde? Size soruyorum” derken, Erikli Köyü içine yapılan, ruhsat ve inşaat aşamasında olan 400’e yakın yazlık evin ‘köy evi’ olarak geçtiğini ifade ederek komisyonda atlanan detayın da tekrar ele alınması gerektiğini söylerken, ‘Uyarıda bulunmak istiyorum’ diyerek şu sözleri kaydetti: “Burada bir başıboşluk olmuş, Şu anda projenin yüzde 78’inin bedeli ödendi. Yüzde 12’si kaldı. Firma da son hakkedişini istiyor. Bu hakkedişin içinde de arıtma tesisi var ve tesis faal değil. Yüzde 78’de kalsın, 80’i geçince bu iş daha kötü sonuçlar doğurabilir. Teslimatı yapsın, Erikli’ye kadar gelsin. Son hakkedişi verirsek işin yüzde 12’si kalıyor, bu kısmını da sonra konuşuruz”

“Bir dahaki ay hepsine cevap vereceğim”

Feridun Tümer’in sözlerine CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk Erikli Sahili Danışma Kurulu toplantısını hatırlatarak, “Meclis yetki versin krediyi 30 yıla yayalım sözlerini açar mısınız?’ diye sordu. Öztürk’ün bu sorusuna ekleme yapan Tümer de “30 demişsiniz, bunu 25 yılla daha faizlendirirsek 228 milyon lira yapıyor. Yıllık 25 milyon civarında.” derken Öztürk ve Tümer’in konuşmalarını ‘Bir dahaki ay hepsine cevap vereceğim’ diyerek yanıtlayan Helvacıoğlu şu şekilde devam etti: “Altyapıya 5 yıl kredi alan Türkiye’deki tek meclis bu meclis. Verseydik bugün bunlar olmayacaktı. Hepsini anlatacağım. Ben belediye başkanıyım her şeyden haberim var. Vana bırakmak için orada bir çalışmanın olması lazım. Bu para sadece Erikli’nin yükü değildir sadece, Keşan’ın parasını çarçur etmeyeceğim. Yine arkasında duruyorum.”Sonrasında Helvacıoğlu ve Tümer arasında ikili konuşmalar şu şekilde cereyan etti:

Tümer: “Önden ödemeli olarak Yayla modeli ile yapalım dedik, bizi kopyala yapıştır ile yuhalattınız”

Helvacıoğlu: “Siz su gelmemesi için elinizden geleni yaptınız. Bir yıl bu projeyi geciktirdiniz.”

Tümer: “İyi ki geciktirmişiz. O kadar alelacale yaptınız ki, sizin su işleri müdürünüz ihale dosyasını okumamış”

Helvacıoğlu: “Siz tartışma açmak ve olayı germek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Ben sakinim bir dahaki ay Keşan halkına bunun hesabını verip, videolar ile ne yaptığınızı göstereceğim.”

Tümer: “Sizin yaptığınız, kopyala-yapıştır-kes. Daha önce de yaptınız bunu. Siz sadece oraya gidip fotoğraf çekildiniz. Boruları üst üste koymuşsunuz, biri arıza yaptığında diğerlerini de sökmek zorundasınız”

Tartışmaların ardından ilgili madde plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu