ÖZEL HABERRÖPORTAJSiyaset

İBB’nin Keşanlı Meclis Üyesi Çakır’la yerel ve genel siyaset üzerine: “Bir gün mutlaka Edirne’ye döneceğimi hesaplayarak gittim”

Edirne, Keşan ve bölgedeki siyasi gelişmeleri yakından takip eden İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin CHP’li aynı zamanda Keşanlı Meclis Üyesi Orhan Çakır, kesanonline.com‘a verdiği röportajda; İBB’de ve bölgedeki çalışmaları ile birlikte, yerel ve genel siyasete dair izlenimlerini ve gelecekteki hedeflerini açıkladı.
Parti içindeki ötekileştirme politikasından endişe etmediğini dile getiren Çakır, röportajımızın ikinci ve son bölümünde; “Bir gün mutlaka Edirne’ye döneceğimi hesaplayarak gittim” dedi.

“Edirne’den bana talep gelmedi”

CHP’li İBB’ye CHP’li Edirne Belediyesi veya Edirne’nin diğer CHP’li belediyelerinden bu zamana kadar destek ve yardım konusunda bir talep gelip gelmediği yönündeki soruyu cevaplandıran Çakır, şunları söyledi:
“Belediye bazında Edirne’den bana şahsen bir talep gelmedi. Ne Edirne Belediye Başkanı’nın ne de CHP Edirne İl Başkanı’nın bu zamana kadar benden asla talebi olmadı, olduysa da benim haberim olmadı. Benimle kimse konuya dair iletişime geçmedi. Bugüne kadar sadece Muhammet Örnek Başkanımız bize ulaştı. Biz de İSKİ’den Beyendik Belediyesi’ndeki 6 bin 400 hane için bedelsiz olarak yeni kart sistem su saatleri gönderdik. Önümüzdeki günlerde de atık sular ile ilgili altyapı malzemeleri göndereceğiz. Burada katkım olduysa ben mutluluk duyarım. Bizimle irtibata geçildiği takdirde, Başkanımız Ekrem Bey’in talimatları doğrultusunda, bölgemize hizmet etmeye devam edeceğiz.”

“Seçimden sonra Helvacıoğlu aradı, Ekrem Bey için randevu istedi”

İstanbul’da iptal edilen ve CHP tarafından ikinci kez kazanılan seçimlerin ardından tebrik için Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘ndan kendisine telefon geldiğini söyleyerek sözlerine devam eden Çakır, dayanışma konusunda “Hizmetin partisi olmaz.” diyerek, Helvacıoğlu ile aralarında geçen telefon görüşmesini şu sözlerle anlattı:
“Ben seçimlerden sonra kendisini çok yoğun olduğum için arayamadım ama Mustafa Helvacıoğlu ikinci seçimlerden sonra beni arayarak tebrik etmişti. Bana ‘Ben de AK Parti’den seçilerek belediye başkanı oldum. Siz de Keşanlısınız ben de. Bir Keşanlı olarak buraya bir tuğla koyarsınız çok mutlu olurum. Ekrem Başkanımızdan bir randevu alırsanız, ben partililiğe bakmam. Ekrem Başkan’dan da gelip yardım isteyeceğim, beni kendisiyle buluşturur musun?’ diye talepte bulunmuştu. Önemli olan hizmet etmektir, buraya bir tuğla koyabiliyorsak bundan dolayı biz de mutlu oluruz.”

“Bir gün mutlaka Edirne’ye döneceğimi hesaplayarak gittim”

Açıklamasının ilk bölümünde hedefleri olduğunu belirten Çakır‘a, bu hedefler için de Edirne veya Keşan’da siyasete devam edip etmeyeceği, özellikle de sık sık Edirne ve Keşan çevrelerinde görülmesinin ardından kulislerde ‘Belediye Başkanı adayı mı olacak?’ sorusunun gündeme geldiğinin sorulması üzerine; “2024 yılının Mart ayına kadar tanımlanmış ve sandıktan çıkmış bir görevim var. Bu tarihe kadar İBB meclis üyesiyim. Biz parti alkanına değer veren karakterlerdeniz. Partimizin bize vereceği her görev kıymetlidir. Partimiz ‘bekle’ derse bekleriz, ‘yürü’ derse de yürürüz.
Ben İstanbul’a belediye başkanı adaylığım sürecinde gittiğimde, bir gün mutlaka Edirne’ye döneceğimi hesaplayarak gittim. Tabii ki de Edirne için bir hedefim var; ama bugünden bu görev için bir tanımlama yaparsak yanlış olur. ‘Bu göreve talibim’ demek de doğru bir şey değil. Bölgeye gelip gittiğim süre boyunca bu sorularla ben de karşılaşıyorum.” şeklinde cevap verdi.

“2023-2024 döneminde benim için Edirne siyaseti başlayacak”

Şu anda görev tanımı ile ilgili bir yorum yapmanın doğru olmayacağını ifade eden Orhan Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Keşan’ın sizi tanıması lazım, Edirne’nin hizmetlerinizden haberi olması lazım. Halk isterse, nereye uygun görürse buradan da deklare ediyorum; ben görevden kaçmam ve kaçmayacağım. 2023-2024 süreci benim adıma artık Edirne’de siyasetin başlatılacağı tarihtir. Bunu açık ve net ifade edebilirim.”

Orhan Çakır, belediye başkanlığı veya milletvekilliği gibi görevlere olan talebi hakkındaki görüşlerinin ucunu açık bırakarak; “Bütün görevleri de sen mi istiyorsun? diyerek arkadaşlar rahatsızlık duyabilir. Hayır böyle bir beklentimiz yok. Bu süreçte yarışa girecek bütün arkadaşlara başarılar diliyorum. En doğru kararı Keşan’da yaşayan CHP ve diğer partilere oy vermiş halkımız verecektir. Ben halkıma inanıyorum, güveniyorum. Sahadayım, geziyorum, nabzı ölçüyorum ve günü geldiği zaman şartlar oluştuğunda da bunun haberini veririz diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Kulağıma buraya geldiğim için rahatsızlıklar olduğu haberleri geliyor”

Çalışmalarının ve çok fazla görünür olmasının parti tabanında nasıl karşılık bulacağı, önümüzde süreçte yapılacak seçimler döneminde nasıl bir siyasi duruş sergileyeceği ve aleyhine oluşacak tepkilerden endişe duyup duymadığı yönündeki soruya yanıt veren Çakır, bu tür endişelerin her siyasetçide her zaman olacağını ifade ederek; “Siyasi partilerde ön seçim olacağı zamanda farklı ilçelerdeki arkadaşlar kendi gruplarını kurarlar. Bu da siyasetin doğasında vardır. Bazen birileri birilerini daha fazla oy almak için kestirir, diğerinin daha az oy almasını ister; ama ben öyle bir endişe içinde değilim. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün organlarına ve üyelerine inanıyorum. Zaman zaman kulağıma, buraya geldiğim için rahatsızlıklar olduğu haberleri geliyor. Bu ne kadar doğrudur bilmiyorum; ama biz enerji veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Gaytancıoğlu’na ‘Nereden geldin sen?’ denildi mi?”

Üye ve delegelerin zamanı geldiğinde herkese hakkını vereceğini konuşmasının devamında kaydeden Orhan Çakır, o yarışa girenlerin de yanında olacağını, “Hangi arkadaşım bu mücadele içine girerse, birbirimize sarılarak destek vereceğiz. Ben önümü ilikler, o arkadaşın peşinde çalışırım” sözleriyle ifade etti ve ekledi: “Ama; ‘Bu nereden geldi?’ diyerek tartışırsak, o arkadaşların kendilerine; Tekirdağ’da yaşayıp üniversitede hocalık yapan değerli milletvekilimiz Okan Gaytancıoğlu’nun Edirne’ye gelip, aslanlar gibi ön seçimden çıktığı zaman ‘Nereden geldin sen?’ dedik mi? diye sormak gerekir. Bence bunları bırakmamız lazım. Milletvekilliği, belediye başkanlığı, parti meclisi; nerede görev veriliyorsa şans vermek lazım. Ötekileştirmeden sımsıkı sarılmak lazım.”

“Yaşadığım sıkıntıları tekrar yaşamak istemem”

Son olarak, daha önce parti içindeki ötekileştirme politikasına maruz kaldığını ve bir daha bunu kimsenin yaşamamasını istediğini söyleyen Orhan Çakır, şöyle konuştu:
“2014 sürecinde yaşadığım sıkıntıları tekrar burada yaşamak istemem. O günden bugüne de çok şeyin değiştiğini görüyorum. Çok dost sahibi olduk. Kendimizi anlatacağımız partili arkadaşlarımız oldu. Biz sosyal insanlarız. Şartlar oluştuğu takdirde; önümüzdeki dönem kaldığım yerden, Edirne’den görevime devam etmek istiyorum. Bu dönem şartlar bizi İBB’de görevlendirdi. Hizmet noktasında İstanbul’daki kazanımlarımız ve bilgi donanımlarım ile hizmet etmek istiyorum. Umarım bu şartlar gerçekleşir, gerçekleşmese de kızmak ve darılmak yok. Olgunlukla karşılayıp hayatımıza devam edeceğiz.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu