Genel

ERÇED üyeleri Erikli’deki sorunlar için toplandı: “Erikli’de yaşam çekilmez hale geldi!”

Erikli Çevre ve Güç birliği Derneği, Erikli’nin büyük sorunu haline gelen ve yılan hikayesine dönen içme suyu getirme sorununa dikkat çekmek üzere toplandı. Erikli Sahili Turizm Geliştirme Kooperatifi’nin Keşan Belediyesi’ne devrinden önce imzalanan protokole aykırı bir şekilde su için katkı payı alındığını söyleyerek tepki gösteren dernek üyeleri, “Bu sorunlara Kooperatifimizin tüm malvarlığını alan Keşan Belediyesi halk ile iddialaşmayı bırakıp acilen, derhal çözüm üretmelidir!” diyerek çağrı yaptı.

Bugün Keşan Belediyesi Erikli Hizmet Binası önünde toplanarak açıklama yapan dernek üyelerinin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Erikli halkının sevinci gırtlaklarda kaldı”

“Saros Körfezi’nin önemli turizm beldesi Erikli, hızlı kentleşme sonucu nüfusu hızla artan ve son yıllarda da yaz aylarındaki yoğunluktan dolayı su sıkıntısı yaşanan bir yerleşim alanıdır. Su konusunda da yine her şey bütün sorunların baş gösterdiği zaman aralığı olan, kooperatifin faaliyet süresinin bitmesiyle Keşan Belediyesi’ne devredilmesinden sonra başladı. Belediye Başkanı ve Meclisi diğer hiç bir belediyede örneğini görmediğimiz ve yasa dışı bir uygulamayla ‘Keşan’ın tarihinin en büyük yatırımı gerçekleştiriyoruz’ diyerekten Erikli’ye su getirme kararına onay verdiler. İlk başta kulağa hoş gelen bu hizmetle Erikli halkı uzun süredir sıkıntısını çektiği suyun getiriliyor olmasıyla büyük sevinç yaşamıştı ama ne yazık ki bu sevinçleri kısa sürede gırtlaklarda kaldı. Çünkü Erikli halkına içme suyu hizmeti karşılığında Belediyecilik örneklerinde hiç görülmemiş bir şart koşuldu!”

“Suyun tüm getirilme masraflarını Erikli halkı kendisi ödeyecek denildi!”

“Kooperatifin devrinden önce kooperatif yönetimi ve Keşan Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, eski kooperatif üyelerinden yeniden yapılacak Erikli sahili içme suyu terfi ve şehir şebeke hattı yapım işi ve arıtmanın yenilenmesi ve yol düzenlemelerinde katkı payı alınmayacağı protokolle imza altına alınmıştı. Belediye Meclis kararıyla da Enezi’in Kocaali Köyü’nden su getirilmesi projesi için İller Bankası’ndan 5 yıl ödemeli 50 milyon TL’lik kredi kullanılmasına dair karar verilmişti. Belediye Başkanı bu parayı aldığında Erikli’nin ,56 yıllık Keşan Belediyesi’nin altın yumurtlayan tavuğu olduğunu unutup “Keşan’ın parasını Erikli’ye yedirmem “dedi ve bu parayı Keşan için harcayacağını beyan etti, Erikli’ye su getirilme masraflarını da Erikli halkından nasıl toplanacağı için de hukuksuz ve etik olmayan planlar yapıldı.”

“Kafalarda kırk tilki dolandırıp Erikli halkından saat başı alacakları fiyatı belirlediler”

“Önce 5200 konut sahibi tespit edildi,3750 si eski abone,1450 si yeni abone olarak ev sahipleri iki gruba bölündü. Bunlar peşin öderlerse 6.425 tl. Taksitli öderlerse 8.932 tl. 1.450 yeni abone olacaklar da, peşin öderse 9.125 tl. Taksitli öderse 11.432 tl olarak, kafalarda kırk tilki dolandırıp Erikli halkından saat başı alacakları fiyatı belirlediler. Bu rakamlara bir de faiz uyguladılar. Bu alınacak meblağlara da Abone bağlantı bedelleri adını koyarak konut- işyeri ayrımını yapmadan halka duyurusunu yaptılar. En acı olanı da şu ki; bütün bu haksız talebi de muhalefet meclis üyelerinin de tam desteği ile oy birliği ile kabul ettiler Yasal dayanaktan yoksun olan bu kararı, halkı hiçe sayan etik değerler dışında uygulamayla el ilanları bastırıp evlere, arabalara bırakarak duyurmaya başladılar.”

“Tamamlanmamış projenin zoraki tahsilatını yapmaya başladılar”

İlk hesapları 31 Temmuz 2021 tarihine son tarih diyerek, halka baskı, tehdit içinde daha tamamlanmamış projenin zoraki tahsilatını yapmaya başladılar ama çok sürmeden halk tebligatsız gelen bu ödemenin hukuki olmadığını öğrendiği için ödemeler yavaşladı. Çünkü istenilecek rakam harcamalara katılım payı olacaktı ve Bina emlak değerinin %2 sini geçemeyecekti. Peşin ödemelerde %25 indirim yapacaklardı. Tahakkuk etikleri yılın ertesi yılında ilk taksiti tahsil edeceklerdi. Kalanı de dört taksitte ödenecekti. Birde üstüne üstlük Halkın kendi parasıyla getirdiği suyu halka satarak atıksu bedeli alacaklardı. Mücavir sahasına Belediye meclisinden hizmet götürme kararı almış bir belediye zorunlu hizmetin maliyetini zorla halka dayatmış oldu”

“Keşan Belediyesi direnen Erikli halkına zulüm uyguluyor”

“Bütün bunların yanında, Erikli’ye su getirme projesi Keşan tarihinin en büyük yatırımı olarak duyurup , tüm masrafları sadece Erikli halkından toplarken Yayla sahiline , Danişment ve Erikli Köyü’ne de suyu veriyor olması da Erikli halkını kandırıyor olmanın en büyük kanıtı olarak ortaya çıktı, Halkın ödememe itiraz ve şikayetleri üzerine 15 Aralık 2021 tarihinde olağanüstü toplanan Belediye meclisinde Başkan ve üyeler ne yazık ki bir kez daha Erikli halkının ödemesi adına yine oy birliği ile el kaldırıp karar aldılar. Halbuki, Keşan ve mücavir alanlar için insani su kullanım indirimini oy birliği ile getiren Meclis,  o kararını bir süre sonra oy birliği ile iptal edebilmiş ise, aynı tavrı su bağlantı ücreti konusunda da gösterebilirlerdi. Şu an geldiğimiz noktada, tüm bu hukuksuzluğa karşı direnen su parasını ödemeyen Erikli halkına Keşan Belediyesi tam bir zulüm uyguluyor. Kapı kapı dolaşıp 10 yıllık saatin süresi doldu diyerek su saatlerine mühür vurup sularını kesiyor. Su saati süresi dolmayana da eski hattın boruları patladı, onarmak mümkün değil, paranı öde kapına kadar gelen suyunu al diyor, hatta yatalak hastası olanın bile, su parasını ödemediği için haftalarca suyunu kesiyor!”

“Erikli’de yaşam çekilmez hale geldi”

“Bütün bunların üzerine tüm bu proje için kazdığı yolları da Erikli halkı ile barışık hareket edemediği için rehabilite etmiyor. Susuz yaz dizi setini andıran Trakya’nın Bodrum’u Erikli’den toz, topraktan bulut yükselerek gri şehir halini alıyor! Son günlerde havanın yağışlı gitmesiyle nerdeyse botla gezilecek hale gelmiş sokaklarda insanlar evlerine ulaşamaz, oluşan göçüklerde araçlar hatta acil durumda ambulans bile ilerleyemez olmuştur. Toz, toprak derken geçtiğimiz hafta kazılıp yapılmayan yolları bataklık olmuş Erikli’de yaşam çekilmez hale gelince insanlar tatillerini sonlandırıp gitmek zorunda kaldılar.”

“Erikli’de sular taştığı gibi halkın sabrı da taşmıştır!”

Bu sorunlara Kooperatifimizin tüm malvarlığını alan Keşan Belediyesi halk ile iddialaşmayı bırakıp acilen, derhal çözüm üretmelidir! Bilinmelidir ki; bıçak kemiğe dayanmış, Erikli’de sular taştığı gibi halkın sabrı da taşmıştır! Bizler Erikli Çevre ve Güç Birliği olarak tüm bu haksız hukuksuz inatlaşmayı görüp, halkımıza destek olabilmek adına davalarımızı açmış bulunuyoruz. Henüz davamız sonuçlanmadığı için Keşan Belediyesi yargıya intikal etmiş su konusunda kararı beklemek zorundadır. Bundan sonra da bizlere inanan ve güvenen Erikli halkının yanında olup tüm çözüm süreçlerini birlikte takip edip, güç vermeye devam edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu