Haberler

Enezlileri ziyaretinde MUÇEV konusuna da değinen Gaytancıoğlu “Geriye dönüş zor” dedi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan’da, Enezliler Derneği Lokali’ni ziyaret ederek, gündemle ilgili değerlendirmede bulundu.
İl Genel Meclisi üyesi Sezgin Gündoğdu ve Erdem Bircan ile birlikte derneğe gelen Gaytancıoğlu, dernek yöneticileri tarafında karşılanırken, burada Çeribaşı Kirazı’ndan, Saros ve Sazlıdere FSRU İskelesi, Patlatmalı Taş Ocaklarına ve sahil kiralamalarına kadar bir çok konuya değindi.

“Trakya’da da ihracatçı birliği kurulmalı”


Geçtiğimiz günlerde ilk hasadı yapılan Çeribaşı Kirazı üzerinden konuşarak üreticinin sorunlarına değinen Okan Gaytancıoğlu, “Enez’de önder çiftçilerin girişimiyle kiraz üretimi yapılmaktadır. Kiraz üretimi bir sanattır. Bölgemizde yetiştirilen bu ürünün ihracatı da yapılmaktadır. Ancak piyasalardaki olumsuz koşullardan kiraz üreticilerimizde etkilenmektedir. İstihdama, iş gücüne ve ekonomiye katkısı açısından biz son derece önemsiyoruz. Tarım kendine özgü koşulları olan ayrı bir sektördür, o yüzden devlet tarafından desteklenmeli. Çeribaşı Kirazı gibi piyasası kendiliğinden oluşmayan ürünlerde, piyasanın çok iyi şekilde kontrol edilmesi gerekiyor. Üreticinin mağduriyeti giderilmeli ve desteklenmeli. Çiftçi kendi olanaklarıyla ürünlerini pazarlamaya çalışıyor. Onların yanında olmamız lazım. CHP iktidarında sadece kiraz üreticileri değil; her türlü üretimin yanında bizleri görecekler. Eğer bu ürünlerden ciddi ihracat geliri sağlanıyorsa, Akdeniz ve Ege İhracatçı Birlikleri gibi Trakya’da da ihracatçı birliği kurularak, çiftçimizi desteklememiz lazım.” dedi.

“Saros’a bir müdahale olursa CHP, bütün milletvekilleri ile beraber orada olacak”


Doğaya karşı yapılan her türlü olumsuz müdahaleye Cumhuriyet Halk Partisi karşıdır. İki gün önce Genel Başknımızla bir araya geldik. Pandemi sürecinde AK Parti’nin özellikle Saros Bölgesine verdiği zararları kendine anlattım. Dikkatle dinleyip, ‘Saros’a bir müdahale olursa CHP, bütün milletvekilleri ile beraber orada olacaktır’ dedi bana.
Aynı şekilde yapılacak patlatmalı işlemle, doğa tahrip edilmek isteniyor. Görevimiz, doğayı temiz şekilde gelecek nesillere bırakmaktadır. Bölgemizde sanayi de olmalı ancak, temiz sanayi olmalı. Taş ocağı da olmalı ama uzmanların ve halkın karşı çıktığı yatırıma bizlerde karşıyız. 30 Haziran’da yapılacak toplantıya katılacağız. Bundan sonraki süreçte yapılacaklar konusunda elimizden geleni yapacağız

Sazlıdere FSRU İskelesi


“Sazlıdere’deki FSRU Limanı için bir tarih bilimci ile görüştük. Kendisi körfezin Anafartalar Deniz Savaşları’nda çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi bölgenin ve hemen ilerisinde bir fay hattı olduğunu buna rağmen neden yapılmak istendiğini sordu. Bundan ötürü de CHP olarak buna karşıyız. CHP her şeye karşı değil. CHP gelecek nesilleri, çiftçiyi, doğayı, ekonomiyi, suyu düşünür. Vahşi kapitalizm bunları değil, kârı ve parayı düşünür”

“MUÇEV’de artık geriye dönüş biraz zor”

MUÇEV’e kiralanan yerlerden iki tanesi, şirket tarafından kiraya verildi. Çevre Bakanlığı ile görüştüm, acaba geriye dönüş olabilir mi diye. ‘Keşan halkı sahildeki kiralamalardan rahatsız, sahilleri halkın olmalı’ dedim. ‘Olabilir’ dediler. Ama tabi işin içinde para var. Tek düşünceleri de rant nerede varsa para orada var. Biz de ‘Halk için rant varsa bunu halk kullanmalı’ diyoruz ve sahiller kiralamalar yapılacaksa o bölgenin insanında oluşan bir STK veya dernek burayı yönetmeli. Her şeyden bir gelir beklentisi olmaması lazım devletin. İnsanlar bir de denize girmek için para mı versin? Biz bunları söyledik, karşı taraf da ‘olabilir belki’ dedi ama iş ilerlemiş. Artık geriye dönüş biraz zor gözüküyo

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu