Haberler

Hıfzıssıhha kararlarına takılan esnaf, sesini duyurmak için Toptancı Hali’nde buluştu

Korona virüse karşı alınan önlemlerin yavaş yavaş gevşetilmesine rağmen, başka şehirlerdeki yerlerine tezgah açmaya gidemeyen pazarcı ve hal esnafı, seslerinin duyulması için Keşan Belediyesi Toptancı Hali önünde eylem yaptı.
Seslerinin duyulması için bir araya gelen esnaf yetkililere seslenip, konunun muhataplarından çözüm istedi.

Korona virüsün görülmesinin ardından, virüsün çeşitli şehirlerde görülmesi üzerine, şehirler arası bulaşın engellenmesi için seyahat kısıtlaması ile birlikte, pazarcı esnafının başka şehirlere gelmesi de içlerin karşılıklı olarak aldıkları Hıfzıssıhha Kurulu Kararları ile yasaklanmıştı.
Aradan geçen zaman ile birlikte, yasakların gevşetilmesine rağmen hala başka pazarlara gidemeyen Keşanlı pazarcı esnafı, başka şehirlerde tezgah açamamaları sonrasında yaşadıkları mağduriyeti anlatmak için bir araya geldiler. Keşan Belediyesi Toptancı Hali önünde toplanarak bir basın açıklaması yapan esnaf yetkilere seslenerek bir an önce şehirler arasında alınan kurul kararlarının tekrar gözden geçirilmesini istedi.

Tepkilerini dile getirmek için toplanan grup adına konuşmayı yapan Cüneyt Yekdes, korona virüs süreci ile dış pazarlara gidememenin büyük ekonomik problmeler yaşattığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Ekonomik olarak yıkıntı içerisindeyiz”

“COVID-19 meselesi yüzünden 13 haftadır bizim dış pazarlara gitmemiz Hıfzıssıhha Kurulu Kararları doğrultusunda yasaklandı ve gidemiyoruz. Keşan esnafı olarak dış pazarlara gidemezsek, ekonomik anlamda çok büyük bir yıkıntı içerisine gireriz, işimizi devam ettiremeyiz.”

“Malkara Belediyesi önce çağırdı, sonra vazgeçti”

“Sayın Malkara Belediye Başkanı, bizim belediye başkanımızı ve oda başkanımızı arayarak; Keşan esnafını pazarların bize açıldığını belirterek bizi davet etti. Esnaf da bu davete icabet emek üzere hazırlık yapıp belli miktarda mal aldı. Pazar akşamı saat 17.00 sıralarında bize ‘Malkara pazarına gelmeyeceksiniz’ şeklinde bilgi geldi. Şimdi herkesin elinde malı kaldı ve mağduriyet yaşadık yine”

“Konunun ilgileri kimse yardımcı olsun!”

Tüm bunlar sonucunda ilçelerin hıfzıssıhha kurulu kararlarının kaldırılıp kaldırılmayacağını, eğer kaldırılırsa ne zaman olacağını bilmek istediklerini belirten esnaflar, yetkililere seslendi: “Oralarda yerlerimizi var. 47 senedir biz Malkara’ya gidiyoruz; ama şimdi düştüğümüz hal budur. Gerçekten çok ama çok zor durumdayız ve ciddi ir karamsarlık var. Bize bir kulak verip, bir çözüm üretsinler. 1 Haziran’dan itibaren COVID-19’a karşı alınan önlemler gevşetildi. Ama burada yok, biz de mağduruz. Belediyeler arasında olur, kaymakamlar arasında olur, valiler arasında olur, vekiller arasında olur. Kimse bu konunun muhattabı bize yardımcı olsunlar!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu