Haberler

1 Haziran’dan sonra kısıtlamaların kaldırılması, koronavirüs tablosuna böyle yansıdı!..

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncellenen son verilerine bakıldığında, 13 Haziran 2020 itibarı ile 45 bin 92 test yapıldığı, 1459 kişiye Kovid-19 tanısı konulduğu görülüyor.
Son 24 saatte hayatını kaybeden hasta sayısı 14, iyileşen hasta sayısı ise 985 kişi.

Toplam test sayısı 2 milyon 586 bin 995 ulaşırken; toplam vaka sayısı 176 bin 677, vefat sayısı da 4 bin 792 olarak kayıtlara geçiyor.
Yoğun bakımdaki hasta sayısı 684, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 284, iyileşen hasta sayısı ise 150 bin 87.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün akşam saatlerinde twitter hesabından yaptığı paylaşımda, vaka sayısındaki artışa şu ifadelerle dikkat çekiyor; “Vaka sayısındaki artış, tedbirlere uymayanları uyarıyor. Giderek, hepimizi.”

“Yeni Normal” sürecinin başladığı 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren, sıkça yapılan uyarılara rağmen, vatandaşların önlem almakta rehavete kapıldığı, 11 Mart’tan bu yana uygulanan kısıtlamalar ve yasaklarla yaşamaktan sıkıldıkları gözlenirken; Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalarda da, “İyileşen hasta sayısı ile günlük vaka sayısı arasındaki makasın açılmaması gerektiği”ne vurgu yapılıyor ve bunun “başa dönmek” anlamı taşıdığı ifade ediliyor.
Uzun süredir ‘Evde Kal’an vatandaşların, yaz mevsimin de gelmesiyle tatil yapmak için seyahat etmeye başlaması, virüsün taşınmasına da zemin hazırlıyor.
Bilim Kurulu üyelerinin ve Sağlık Bakanı’nın da sık sık yaptığı uyarılar çerçevesinde, bugüne kadar yapılan çalışmaların heba edilmemesi, yeniden evlere kapanmamak için; kişisel hijyen, maske kullanımı ve sosyal mesafe kurallarını bir süre daha hayatımızın kazanılmış bir alışkanlığı olarak sürdürmemiz gerekiyor.
Her ne kadar Keşan ve çevresinde covid-19 pozitif vaka olmadığı resmi makamlarca açıklansa da, hemen arkasına şu cümle ekleniyor;
“Bu, olmayacağı anlamına gelmiyor”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu