Son DakikaSON DAKİKA

Enez’deki sel felaketinin bilançosu havadan görüntülendi

Enez’de etkili olan sağanak yağış nedeniyle birçok ev sular altında kaldı. Sular içinde kalan evler havadan görüntülenirken, doğal afetin ağır bilançosu ortaya çıktı.

Edirne’nin Enez ilçesinde etkili olan sağanak yağış olumsuzlukları da beraberinde getiriyor. Gülçavuş köyünde sel suları nedeniyle birçok ev ve bahçe sular altında kaldı. Evlerin yarıya kadar suya gömüldüğü köyde çok sayıda araç ve malzeme de kullanılamaz hale geldi.

Çok sayıda evin sular altında kaldığı köyde, sel sularının verdiği tahribat drone ile havadan görüntülendi. Son 24 saatte 125 metreküp yağışın düştüğü ilçede, sağanak yağış etkisini artırarak devam ediyor.

Birçok evin su altında kaldığı Sultaniçe köyünde sel sularına kapılan 75 yaşındaki Murat Güneş’in cansız bedeni evine 200 metre uzaklıkta dere yatağında bulundu. Araçlarında ve evlerinde mahsur kalan 11 kişi de AFAD ve jandarma ekipleri tarafından kurtarıldı.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, sel felaketinin yaşandığı Sultaniçe köyünde incelemeler bulundu. Metrekareye 125 kilogram yağış düştüğünü açıklayan Vali Canalp, yaşanan sel felaketinde 1 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 11 vatandaşın da kurtarıldığını ifade etti. Enez ve Keşan ilçesini birbirine bağlayan ve şiddetli su akıntısı nedeniyle trafiğe kapatılan yolun yeniden açıldığını açıklayan Vali Canalp, “Bugün ve yarın yoğun yağışlar devam edecek. Bazen bu yağışlar şiddetli olacak. Şu anda tüm ilçelerimizde kaymakamlarımız, belediyelerimiz, muhtarlarımız ve bütün kamu kurumlarımız teyakkuz halinde. Vatandaşlarımızın daha dikkatli davranması gerekiyor. Uyarılara dikkat edilmeli” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu