EkonomiGündemTarım

Elektrik zammı çeltik üreticisini çekilmeye zorluyor! Balcılar: “Ekilişler yüzde 30 aşağı düşecek”

 İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar artan enerji maliyetleri karşında, çeltik üreticisinin bu sene üretimden gruplar halinde caymaya başladığını söyledi. Geçen seneye kıyasla üretimde yüzde 30 civarında düşüş beklediğini Belirten Balcılar, “Yine devam ederse seneye daha da azalacak ve üretim azaldıkça da dışa bağımlı hale geleceğiz” dedi.

“Üretici alternatif ürünler aramaya başladı”

Çeltik ekiliş sezonunun başlamasına kısa bir süre kala artan elektrik ve gübre fiyatları üreticiyi kara kara düşündürüyor. Çeltik üreticisi bir çok köyde toplu halde ekimden vazgeçmeler başlarken, pirinç üretimin neredeyse yarsının erimesi tehlikesi söz konusu. Bölge ekonomisi için büyük kayıp ihtimali hakkında kritik açıklamalarda bulunan İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, maliyetlerdeki olağan dışı yükseliş ve son durum hakkında konuştu. “Üretici, üretimden çekilmeye başladı.” diyerek tehlikeyi işaret eden Balcılar, Özellikle de Meriç ve ilçelerindeki köyler başta olmak üzere bir çok köyde çeltik ekmeme yönünde karar verildiğini belirterek, “Elektrik maliyetlerinin çok yükselmesinden dolayı, tabandan çekilen kuyu suyunun maliyetleri de yükseldi. Bugün suyu kanaldan çekip tarlaya göndermenin maliyeti 1 liraysa, kuyudan su çekip çeltik sulamanın maliyeti 2.5 lira oldu. Bu sebepten dolayı üretimden çekilen üretici alternatif ürünler aramaya başladı; artık bazı üreticiler mısır, bazıları da ayçiçeğine yöneldi.” sözleriyle alternatif arayışlarına gidildiğini belirterek, “Geçen yıl Trakya’da yaklaşık 500 bin dönüm çeltik ekilişi vardı, bu sene ekilişler yüzde 30 aşağı düşer. 350 bin dönüm civarlarında kalır.” dedi.

“Üreticide para yok!”

Elektrik enerjisi maliyetleri karşısında yaşadıkları sorunları yetkililere ilettiklerini belirten Balcılar, ödeme konusundaki Bizim önerimiz, bize aylık faturalar gelmesi yerine üreticinin önünü açmak adına; kullanım bedelini harmandan sonra tahsil edilmesidir. Bir üretici olarak buna dayanamayız. Umarız ki yetkililer bu önerimizi dikkate alırlar. Geçen sene bir dekar çeltiğin topladığı para 3 bin 500 liraydı; ama bu aynı alandaki çeltiğin ekilmesi için yaklaşık 6 bin lira para lazım. Üreticide para yok, bu sebepten bankalara gidiyor. Bankalar kredi için harcamaların faturalandırılmasını istiyor. Üretici sürekli sıkılıyor, işin içinden çıkamaz hale geliyor; sonra da üretimden çekilmek zorunda kalıyor.” ifadelerini kullandı.

“Üretim azaldıkça da dışa bağımlı hale geleceğiz”

Bugün Tarım Kredi Kooperatifi tarafından gübre fiyatlarında yüzde 30’a varan indirim yapıldığına ilişkin açıklama hakkında da görüş bildiren Balcılar, çiftçinin olmazsa olmazı gübre hakkında şu ifadeleri kullandı: “Yalnızca üre ve 2020 gübrelerinde yüzde 30 civarında bir kampanya yapıldı. Diğer gübrelerde bir değişiklik yok; ama olay bununla bitmiyor. Mazota sürekli zam geliyor, kullandığımız ilaçlara, tohum fiyatlarına da zam geliyor. Zam gelmeyen bir şey yok. Bu şartlar altında üretim çiftçiler çekilmeye devam ettikçe azalacak. Bunu ekiliş zamanında göreceksiniz. Yine devam ederse seneye daha da azalacak ve üretim azaldıkça da dışa bağımlı hale geleceğiz. Zaten bağımlıydık, tıpkı buğdayda olduğu gibi bağlı hale geleceğiz. Yetkililer umarım üreticinin yanında yer alır ve önünü açar, bu üretim de devam eder.”

“Tarım nüfusu 6.8’e kadar düştü”

Öte yandan çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi’nden alınan krediler için de bir düzenlemeye gidilmesi gerektiğini belirten Sedat Balcılar, “Vatandaşın Tarım Kredi Kooperatifinde ipotek edilmiş bir mal varlığı var. Buna karşı kredi kullanılıyor. Geçen sene bu kredi ile 50 ton gübre alıyordu. Şimdi aynı gübreden, aynı kredi ile yaklaşık 13 ton gübre alabiliyor. İhtiyacı olan çiftçi nereden tedarik edecek bunu? Tarım Kredi Kooperatifi’nin çiftçilerin önünü açması adına, bu ihtiyacı kefalet ile vermesi lazım. Yoksa bu iş artık yapılamaz hale gelecek. Köylerde yaşayan insan sayısı Türkiye nüfusunun 6.8’ine denk geliyor, yani ülkenin tarım nüfusu 6.8’e kadar düştü. Bunu daha da düşürürseniz Rusya’ya el açmak durumunda kalacaksınız.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu