Haberler

Eğitim- İş’ten sınav tarihi açıklaması, “Çocuklarımız robot değildir!”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafından açıklanan daha önce 25-26 Temmuz olarak açıklanan YKS tarihlerinin öne çekilerek 27-28 Haziran’a alınmasıyla ilgili olarak verilen karara Eğitim-İş Sendikası Keşan Temciliği, eleştiride bulundu.
Alınan kararın iç turizmin tekrar canlanması amacıyla ve ekonomik kaygılarla uygulamaya konulacağını belirten Eğitim-İş Sendikası, “Turizmin eğitimden, milyonların talebinden, kısa vadeli ekonomik beklentilerin önünde tutulmamalıdır” dedi.

Eğitim-İş Sendikası Başkanı Erol Yazla tarafından sendika adına yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Gençlerimizin plan ve programları alt üst edildi”

YKS tarihi daha önce söylendiği gibi Temmuz sonunda değil, 27-28 Haziran tarihlerinde, yani beklenenden 1 ay önce yapılacağını açıklamıştır.
Milyonlarca öğrencinin ayları değil, günleri hatta saatleri bile ders programlarına bölüştürerek çalıştığı sınavın öne alınması gençlerimizin plan ve programlarını alt üst etmiştir.
Daha bir gün önce liseliler ve velileri 1 milyonu aşkın tweet atarak sosyal medya üzerinden “YKS tarihime dokunma” dese de, bu taleplere kulak tıkanmıştır..

“Turizm, eğitime tercih edildi”

Söz konusu sınavın neden erkene çekildiğine dair bir açıklama getirilmese de, seyahat yasağı kalkan illerden anlaşılacağı üzere YKS tarihi, “iç turizmin tekrar canlanması” amacıyla değiştirildiği görülmektedir.

Turizmin eğitimden, milyonların talebinden, kısa vadeli ekonomik beklentilerin önünde tutulmamalıdır.. Turizmin ve kısa vadeli ekonomik hareketliliğin geleceğimiz olan gençlerin kaderinden önemli tutulmasını kınıyor ve kabul etmiyoruz!

“Öğrenci ve veli talepleri yok sayıldı”

Halihazırda zaten ülkenin kötüye giden ekonomisi, karantina koşulları, eğitimdeki kesinti gibi nedenlerle bu sene sınav stresini en üst düzeyde yaşayan gençlerimizi bir ay erken sınava sokmak, öğrencilerin ve velilerin taleplerini yok sayılmıştır.
Üstelik sınav tarihini bir ay erkene çekmek, “bir gün bile evde kalınsa kardır” diyen Pandemi Bilim Kurulu’nun tavsiyeleriyle de çelişmektedir.

Sendikadan çağrı

Daha yeni kurulmuş bir Cumhuriyet iken bile Avrupa’nın dudak ısıracağı eğitim hamlelerinin yapıldığı bu memleket ve gençlerimiz insan hayatı ve geleceğinin böylesi oldu bittiye getirilmesini hak etmemektedir.
Eğitim-İş olarak gerek yerel gerekse ulusal basından Milli Eğitim Bakanlığı’na son kez çağrı yapıyoruz:

Milyonlarca gencimizi mağdur edecek olan bu kararınızdan geri dönün. Gelecek, günlük hesaplara sığmayacak kadar büyüktür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu