Haberler

Öğrenciler değişen YKS tarihine sosyal medyadan tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce 25-26 Temmuz olarak açıklanan YKS tarihlerinin öne çekilerek 27-28 Haziran’a alındığını dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından duyurmuştu.
Sınav tarihinin öne alınmasına milyonlarca genç, sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlarla tepki gösterdi. 
“Milyonlarca öğrencinin emeği ile oynamayın” şeklinde atılan tweetlere Cumhurbaşkanı Erdoğan “Barajı 10 puan düşürerek 170’e çektik. Bu yılki maraton inşallah çok daha rahat geçecek” diyerek öğrencilere seslendi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın YKS’nin 25-26 Temmuz tarihlerinden 27-28 Haziran tarihine çekildiğini açıklamasının ardından, binlerce öğrenci #yks2020 ve #ysktarihinedokunma hashtag’i altında binlerce paylaşımda bulundu.

Sınav tarihinin öne çekilmesini haksızlık olarak niteleyen öğrenciler, aynı zamanda sandık imasında da bulundu.

Bu paylaşımlar üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan ise YKS’ye ilişkin resmi Twitter hesabından gece saatlerinde öğrencilere seslendi.
Erdoğan tarafından yapılan paylaşımda, “#yks2020, ilk açıklandığı tarihten 1 hafta sonrasına ertelendi. Ancak bu sınavda müfredattaki önemli bir kısımdan muaf olacaksınız. Ayrıca sınav süresini de artırdık. Bunun yanında barajı 10 puan düşürerek 170’e çektik. Bu yılki maraton inşallah çok daha rahat geçecek.” şekildeki ifadelere yer verildi.
Konu ile ilgili birden fazla paylaşımda bulunan Erdoğan, “Bu süreci siyasi istismara kurban etmeden, azmimizle, kararlılığımızla, birliğimize sahip çıkarak hep birlikte atlatacağımıza inancım tamdır. Gelecekte sizlere emanet edeceğimiz güçlü Türkiye’yi, birliğimizi bozmaya çalışan odaklara rağmen inşa etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Ancak Erdoğan‘ın açıklamaları öğrencilerin gönlünü almaya yetmedi.
Baraj puanın düşürülmesini ve sınav sürenin uzatılmasını <sus payı> olarak değerlendiren gençler, eleştirilerine devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu