Haberler

Gaytancıoğlu, “Bu sene bari üreticimize yüksek fiyat verseydiniz.”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan buğday alım fiyatlarına eleştiride bulundu. “Buğday en az 2 TL olamalıydı” diyen Gayatncıoğlu, “Demek ki buğdayın önemini anlamamışlar, buğdayda ithalatçı olunmamalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün akşam açıklanan yeni normal düzene geçiş uygulamaları kapsamında, sert ekmeklik buğday alım fiyatının ton başına 1350 liradan 1650 liraya yükseltildiği açıklanmıştı. Uygulanacak yeni alım fiyatı hakkında açıklamada bulunan Gaytancıoğlu, çiftçinin ciddi anlamda borçlu olduğunu belirterek eleştiride bulundu.


Sosyal medya üzerinden açıklamada bulunan CHP Edirne Milletvekili, “TMO ithalat alım ihalesi yapıyor, başka ülkelerden gümrük vergisi olmaksızın 230 $’a buğday alıyor. Bugünlerde buğday dünya borsalarında 250 $ civarında yani tonu 1750 TL.
AKP Genel Başkanı buğday fiyatlarını ton başına 1650 TL olarak açıkladı. Çiftçi ciddi anlamda borçlu, daha bugün gübreye %15 civarında zam geldi. Bu sene bari üreticimize yüksek bir fiyat verseydiniz.
1 ton buğday bu sene en az 2 bin TL olmalıydı. Şimdi siz kendi üreticinize kilogramına 2 TL vermeyeceksiniz, 3-4 ay sonra Rusya ve Ukrayna’dan gümrük vergilerini sıfırlayarak kilogramını 2 TL ‘den buğday alacaksınız.

Buğday en temel gıda maddesi, buğdayda ithalatçı olunmamalı.” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu