GenelÖZEL HABER

Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın yeni kiracıları sahilleri nasıl işletecek?

Geçtiğimiz hafta 23 Haziran 2021 Çarşamba günü, Edirne Çevre Koruma Vakfı tarafından ihaleye çıkarılan ve sonrasında 3 yıllık süreyle yeni kiracılara verilen sahillerin nasıl kullanılacağı merak konusu olmuştu. Keşan ve Enez sahillerinde yatırım yaparak ihaleleri alan iş insanları bu alanların nasıl kullanılacağına yönelik sitemize konuştu.
İhale şartnamesine bağlı kalacaklarını ve bu ölçüde işletmeye devam edeceklerini belirten yatırımcılar, planlarını anlattı.

Enez, Sultaniçe Sahilinde bulunan 1.101 metrekarelik alanı 53 bin 500 TL’ye RenkAs Group adına kiralayan iş insanı Serkan Değirmencioğlu, kiraladığı bölgede ekolojik tatil köyü kurmayı planladığını söyledi.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar:

Avrupa Birliği’nin Edirne ve İstanbul’da kamu kurumlarının doğal yaşam ve geri dönüşüm ile ilgili projelerinde yer aldığını söyleyen Değirmencioğlu, “Burada da o bölgenin korunması yönünde çalışmalar yapacağım. Bölgeye yapılabilecek her yaşam alanının birer metrelik ahşap kazıklar dikilerek yerdeki canlıların yaşam alanlarını kapatmayacak şekilde bağ evi modelinde yapılması yönünde bir niyetim var. Bölgeyi alırken herhangi bir maddi planlama yapmadım, kazanç-kayıp olarak bakmadım. İhale ilanında Sultaniçe-Cennet Koyu’nu gördüğümde hiç düşünmedim bile. Biz orada yaşıyoruz, yıllardır insanlar oraya geliyor ve 6 senedir oranın çöplerini komşularımızla topluyoruz. O bölge her geçen sene biraz daha kirleniyor, çim alanları azalıyor. Tabii ki devlet bizden daha iyi sahip çıkar; ben sadece halkın içinden, bölgede yaşayan bir doğa gönüllüsü olarak o bölgenin, o bölge insanlarının kontrolü altına girmesini istiyorum. Bölge insanının da destek vermesini istiyorum. İnsanlar ‘tatil köyü’ deyince, ‘buraya gelip beton dikecekler’ olarak anlıyorlar; fakat ben hiç öyle bir zihniyette değilim. Bu sebepten de açıkçası biraz hevesim kırılmıştı. Ben ihaleye, bu alan doğal kalsın niyetiyle girdim. Dünyayı değiştirecek bir hayalim var, o hayali de Enez’den başlatmak istiyorum. İnşallah buna vesile olacak bir hamle de yaparım.” dedi.

Erikli Sahili’nde bulunan 10 bin 39 metrekarelik 2 No’lu alan, bölgede Trakya Fest ile tanınan Orgazitör Aziz Gül tarafından Aziz Gül Organizasyon adına 501 bin TL bedelle kiralandı.
Gül, alanın kullanımı için yaptığı açıklamada; burasının beach club olarak hizmet vereceğini ve ihale şartnamesinin izin verdiği ölçüde şezlonglara ait bir alanın olacağını söyledi.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar

Öte yandan bu seneki Trakya Fest için 5-8 Ağustos arasını işaret eden Gül, “İç İşleri Bakanlığı tarafından verilecek kararnameyi bekliyoruz. Şimdi 4 metrekareye 1 kişi olacak denildi; ancak bu şimdilik pek mümkün değil. Biz bu yıl her hafta sonu cuma ve cumartesi günlerine konser koyacağız. Sezon içine etkinliklerimizi yayacağız, her hafta 20-30 bin kişi değil, daha az katılımcı olacak. Bu şekilde kimseye rahatsızlık vermeden kovid sürecini atlatacağız.
Konser zamanlarında bu alanların bir kısmı etkinliklerimiz için kullanılacak” dedi.

Erikli Sahili’nde 1.863 metrekarelik 4 No’lu alanın ihalesi 210 bin TL bedelle Universal Mimarlık adına Rıza Başak tarafından alındı. Edilen bilgiye göre bir kısmı denizin içinde diğer kısmı da kumsal alanında olan yerde gerekli çevre düzenlemelerinin yapılmasının ardından, su sporları tesisi olarak kullanılması planlanıyor.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar:

Erikli Sahili’nde bulunan 11 bin 401 metrekarelik 5 Nolu alan 463 bin TL bedelle Günfalt İnşaat tarafından kiralandı. Valikonağı Caddesi boyunca uzanan alan girişinde büfe açacak olan işletmeciler alanın geri kalanını için ise ihale şartnamesinin izin verdiği şekilde beach club olarak işletecek.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar:

Erikli’de 2 bin 421 bin metrekarelik 7 numaralı alan ihaleye katılan Abdullah Kağan Tuncel tarafından 50 bin TL bedel ile kiralandı. Tuncel‘in de şartname kapsamında 3 yıllığına kiraladığı bu alana şezlonglar koyarak beach club şeklinde hizmet vermesi bekleniyor.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar:

Yayla Sahili’nde ihaleye çıkarılan 8 bin 143 metrekarelik alan 407 bin metrekarelik bedelle Mustafa Yıldırım tarafından kiralandı. Liman arkasında kalan bu yerin de günübirlik ziyaretçilerin konaklayabileceği bir hizmet alanı olması öngörülüyor.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar:

Mecidiye Köyü – İtalya Koyu Mevkiinde bulunan 4 bin 169 metrekarelik alan Rıza Başak tarafından Universal Mimarlık adına kiralandı. Bölgedeki alanın önce düzenleneceği, ardından vatandaşların içine çöp atılması sebebiyle çevre kirliliğine sebep olan çukurların kapatılacağını söyleyen yetkililer; ardından arka tarafta bulunan derenin ıslah edilip çeşitli peyzaj çalışmaları ile yeniden kullanılabilir olarak hizmete açılacağını söylediler.
Öte yandan suyu, elektriği ve yolu olmayan alandaki çalışmalara da en kısa sürede başlanması beklenirken yetkililer, ‘Burası bir inci olacak’ dedi.

İhale Kira Şartnamesi ile belirlenen sınırlar:

İhale şartnamesinde dikkat çeken detaylar:

İhale şartnamesine göre kiracılar, kiraladıkları yerleri izinsiz devredemeyecek, ortak alamayacak, genişletemeyecek, amacı dışında kullanamayacak.
Söz konusu kiralama alanları halkın kullanımına açık olacak, hiç bir sebep ve suretle halkın girişine kapatılmayacak ve alanlara girişlerde herhangi bir ücret alınmayacak.
Mevzuata aykırı yapı ve işlemlere izin verilmeyecek.
Günübirlik ve gündüz kullanıma göre düzenlenecek alanların içinde hiçbir şekilde kamping şeklinde çadır, karavan vs. konaklamaya izin verilmeyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu