Genel

Edirne Barosu seçimlerini değerlendiren Tutal yönetimdeki kadın üye sayısına dikkat çekti

Edirne Barosu‘nun 48. Olağan Genel Kurulu’nda Keşan’dan Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Avukat Özge Kuru Tutal, Keşan’dan iki avukatın baro yönetimine girmeye hak kazanması değerlendirdi. Baro yönetiminde kadın üye sayısındaki artışa dikkat çeken Tutal, “Kadınlar aktif bir şekilde Edirne Barosu’nun yönetimindeler” dedi.

Pandemi sebebiyle ertelenen ve 27 Haziran’da gerçekleştirilen Edirne Barosu’nun 48. Olağan Genel Kurulu‘nda Edirne Barosu Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmesinden mutluluk duyduğunu belirten Özge Kuru Tutal, baronun yeni başkanın Avukat Tacettin Sivrikaya olduğunu ve Keşan’dan Avukat Deniz Kalfa Günay ile birlikte yönetim kuruluna girmeye hak kazandıklarını belirterek, “Bu seçimler Ekim ayında olması gerekiyordu; ancak pandemi sebebiyle yaklaşık 8 ay ertelendi. Biz de kalan süreyi tamamlayacağız ve 1 yıl 6 ay görevde kalacağız. Bu süre içerisinde de Yönetim Kurulu tarafından Keşan Temsilcisi olarak ben atandım, bu görevimizi de Deniz Hanım ile paylaşarak yerine getireceğiz.” şeklinde konuştu.

“Keşan için avantaj”

Edirne’nin Keşan dışındaki ilçelerinde yönetim kurulunda olan bir temsilcinin olmadığını ve bunun da Keşan açısından bir avantaj olduğunu kaydeden Tutal, “Kurul üyesi olan bir temsilci olması demek; vatandaşın, idari ve adliye personelinin direk muhatap alabileceği bir üye olması anlamına gelir. Çünkü bir temsilcinin tek görevi adliye içindeki veya idari işleyişi sağlamak değil, vatandaşın şikayetlerini almaktır. Bunları direk burada bulabilmeleri onların usül, ekonomik ve zaman gibi açılardan da avantajlarına olacaktır. Aksi takdirde Edirne merkezine gitmeleri veya orada görevlendirilen avukatların bizlere ulaşması gerekecek sonrasında bu da zaman kaybına yol açacak. Keşan bu açıdan daha avantajlı iki kişi olmamız da ekstra avantaj sağlayacak.” derken, her ilçeye yönetim kurulu olarak temsilcilikler atandığını da sözlerine ekledi.

“Edirne Barosu kadın yöneticileri destekledi”

Öte yandan Edirne genelinde çeşitli meslek grupları içinde kadınların yönetim kurullarında olup, daha çok söz hakkı sahibi olmalarının oldukça önemli olduğuna değinen Tutal, “Başkanla birlikte toplamda 11 üyeyiz. 11 üyeden 5’i de kadın oldu. Sanıyorum kadınların sayı olarak en çok olduğu yönetim kurulu olduk. Kadınlar aktif bir şekilde Edirne Barosu’nun yönetimindeler şu anda. Meslek grubumuzdan kadınların desteklendiği ve kadınların yönetimde olması gerektiği yönünde bir destek aldık. Edirne’de zaten hemen hemen her sektöre kadınlar destekleniyor. Bizim meslek grubumuzda da aynı şeyin olduğunu hem seçim çalışmaları hem de sonuçları ile görmüş olduk. Edirne Barosu kadın yöneticileri destekledi.” şeklinde konuştu.

“Tüm adaletsizliklerin karşısında olacağız”

Son olarak adaletin sağlanmasında avukatların rolüne vurgu yapan Tutal, bu zamana kadar olduğu gibi avukatların görevlerinin başında olup haksızlığın önlenmesine dair çalışmalarına devam edeceklerini su sözlerle dile getirdi: “Bizler avukatlar olarak gerek baro, gerek ilçe temsilcilikleri olarak tüm adaletsizliklerin karşısında olacağız. Halkın, bireysel ve toplumsal ihtiyaçları konusunda yanlarında olacağız. Avukatlar adaleti sağlamanın ayağı. Biz de tüm sorunlar, haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında her platformda elimizden geleni yapıp mücadelemizi gerçekleştireceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu