Genel

Deprem tatbikatı için hazırlanan senaryo gerçeğe yakın uygulandı

Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle “Deprem, Yangın ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı. Okul sınıf ve koridorlarında öğrencilerin hayatını kurtaracak önlemlerin gösterildiği tatbikat gerçeğini aratmadı. Deprem tatbikatında öğrencilere ilk dakikaların önemi anlatıldı

Keşan Özel Batı Koleji’nde yapılan tatbikata Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği ekibi, Keşan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri, okul öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.
Tatbikat senaryosuna göre, Keşan’da büyük çapta bir deprem meydana geldi.

Depreme dersliklerinde yakalanan öğrenciler, uyarı sirenlerinin çalması üzerine daha önceden kendilerine öğretildiği gibi sıralarının yanlarına siper alarak çök-kapan-tutun yöntemi ile ‘Hayat Üçgeni’ oluşturdu. Sarsıntının geçmesi ile birlikte okul görevlileri tarafından izdihama yer vermeyecek şekilde bina dışına tahliye edilen öğrenciler, ‘Toplanma Alanı’nda toplandı.


Tahliye işleminin ardından deprem sırasında üst katta yaralanan bir öğrenci ve alt katlarda enkaz altında kalan başka bir öğrenci olduğu tespit edildi, durumun haber verilmesinin arından bölgeye KEDAK ve itfaiye ekipleri sevk edildi.


Üst kattaki yaralı öğrenci itfaiye aracı merdiveni ile dışarı çıkarılırken, içerde enkaz altında kalan kişi de KEDAK ekipleri tarafından sedye ile taşınarak kurtarıldı ve tatbikat tamamlandı.Başarıyla gerçekleştirilen tatbikat, toplanma alanında tatbikatının her aşamasını dikkatle izleyen öğrenciler tarafından alkış aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu