Genel

Demirkan, “Akaryakıtta KDV kaldırılmalı, eşel mobil sistemi geri getirilmeli”

Artan akaryakıt masraflarının taşımacılıktaki tarifelere yansımasını değerlendiren Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, esnafın beklentisinin ‘Eşel Mobil Sistemi’ olduğunu söyledi. Akaryakıt zamları sonrasında zincirin son halkı olan müşteriye olumsuz yansımaları hakkında konuşan Demirkan, tarifelerin günümüz şartlarında esnafı kurtaramadığını söyleyerek, “Ama kimi bindireceğiz araçlara?” dedi.

“Pompaya yansımamasını talep ediyoruz”

Sözlerine bir süredir zamla karşılaşmadıkları için mutlu olduklarını aktararak başlayan Mahmut Demirkan, şoförlerin konuşmalarında ana gündem maddesinin akaryakıta gelecek olan zam ve ya indirim haberlerinin oluşturduğunu söyledi. Zam yağmuru karşısında bağlı bulundukları federasyon ve konfederasyon ile çalışmalar içinde bulunduklarını söyleyen Demirkan, , akaryakıtta vergilerin azaltılması yoluyla fiyat artışlarının tüketiciye yansımasının önüne geçilmesini sağlayacak bir sistemin gerekli olduğunu söyleyerek, “Biz hizmet sektöründeki faaliyetler için ‘Eşel mobil sistemi’ istiyoruz, yani ÖTV ve KDV’nin indirilmesini istiyoruz. Aynı durum zor durumdaki çiftçiler için de geçerli, akaryakıta gelecek zamların pompaya yansımamasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Burada herkes haklı. Peki halk ne yapacak?”

Akaryakıta gelen zamların yanında vergilerin de artmasının yolcu taşımacılığı tarifelerine yansıdığını belirterek sözlerine devam eden Demirkan, “Yüzde 65 civarında tarife zamları karşımıza çıktı. Bu durum sadece Keşan’da değil, Türkiye’nin her yerinde aynı. Geçtiğimiz gün Ankara’da özel halk otobüsleri kontak kapatmak zorunda kaldı. Burada herkes haklı. Peki halk ne yapacak? Öğrencimiz okuluna, işçimiz fabrikaya nasıl gidecek? Şehir içinde vatandaşlar minibüse nasıl binecek? Biz tarifeleri arttırmanın peşinde değiliz ve inanın her tarife artışında yolcu sayımız düşüyor. 10 kişiyle gidecek araçlar artık 3 kişi ile gidiyor. Bizde artık dayanacak güç kalmadı.” derken, sorunun sadece yolcu taşımacılığı değil; tüm sektör için geçerli olduğunu da ifade ederek, “Öte yandan bu sadece yolcu taşımacılığı için değil, tırlar ve kamyonlar da var. Evimizi yapacak çimentoyu getiren araçlarımız var, çocuklarımızın bezini getiren yük kamyonları var. Buradaki maliyetler arttıkça, içindeki yükün de maliyeti artıyor. Mutfağa da yansıyor, eczaneye de yansıyor. Yakıt diyerek geçmeyelim, her şey yakıtla dönüyor.” şeklinde konuştu.

“Taksi 35, minibüs 6 lira olmalı”

Sözlerinin devamına akaryakıt zamlarının pompaya, pompadaki farkın araçlara, araçlardaki tarife değişiminin de son olarak vatandaşa yansımasından dolayı, sabit gelirli vatandaşın cebinden giderek daha çok para çıkmak zorunda kaldığını da ekleyen Mahmut Demirkan, durumu şöyle aktardı: “Şu an şehir içi taksi ücreti 20 lira; o da gitti. Yetmiyor. 35 lira yapmamız gerekiyor; ama kimi bindireceğiz araçlara? Aynı şekilde minibüsler 4.50 oldu. Bu da yetmiyor. Bizim yaptığımız hesaplara göre 6 lira olmalı; ama bu sefer de boş gidip gelecek. Günde 4-5 kere minibüs kullananlar var. Nasıl olacak bu? Öncelikli dileğimiz inşallah zam gelmez daha sonra da ÖTV ve KDV indirimleri uygulanır. Umarım son çalışmalarla birlikte bu taleplerimiz yerine getirilirse hem sektör hem de müşterilerimiz olan vatandaşlarımız rahat edecek.”

“Biz kimseyi mağdur etmedik, şimdi de bizim beklediğimiz mağdur olmamamız”

Konuşmasının sonunda sektör adında güzel bir gelişme yaşadığının haberini de veren Demirkan, “Bir sevindirici haber aldık. Taşımalı eğitimde o zamanki tarifelerle ihalesini aldığımız servis ihalelerinde yakıt 7 lira civarındaydı. Şimdi fiyatlar buralara kadar geldi. Yeni çıkan düzenlemeye göre yapılan ihalelerde 12. aya kadar olan farkları bugün itibariyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılmaya başlandı. Çok büyük rakam değil belki bunlar ama; bize can simidi oldu. Bunlar cebimizden o zamanlar çıkan paralar. Kazancımızdan değil. Zaten kazancımızdan gitti onun üzerine ilave yaptık. İnşallah sözleşme tazeleyip Ocak-Şubat-Mart farklarımız da verilecek diye umut ediyorum. Biz kimseyi mağdur etmedik, şimdi de bizim beklediğimiz mağdur olmamamız. ” diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu