Genel

Cüneyt Keskin TÜRMOB Genel Kurulu’nu değerlendirdi

Edirne Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Cüneyt Keskin ile MMMBD (Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneği) Keşan Şube Başkanı Ahmet Oğuz, düzenledikleri basın toplantısında, Ankara’da gerçekleştirilen Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) seçimlerini değerlendirirken, 2023 yılı ücret tarifesindeki beklentiyi de aktardı.
MMMBD Keşan Şubesi’nin hizmet binasında başlayan basın toplantısına; Edirne SMMMO Başkanı Cüneyt Keskin ile MMMBD Keşan Şubesi Başkanı Ahmet Oğuz’un yanı sıra MMMBD Keşan Şubesi üyesi muhasebeci ve yeminli mali müşavirler katıldı. Toplantıda konuşan Oğuz, Ankara’da gerçekleştirilen TÜRMOB seçimlerinde göreve gelen Emre Kartaloğlu başkanlığındaki yönetime başarı dileklerini ileterek sözü Kesin’e verdi.
Kesin: “Haziran ayından bugüne kadar toplamda 4 yüz yüze eğitim gerçekleştirdik”
Edirne SMMMO’nun Mayıs ayında gerçekleştirilen seçimlerinde yüzde 60 oy alarak seçildiklerini hatırlatarak sözlerine başlayan Cüneyt Keskin,”Seçim manifestomuzda en önemli işimizin odamızda yapılan eğitimleri devam ettirmek olduğunu açıklamıştık. Haziran ayından bugüne kadar toplamda 4 yüz yüze eğitim gerçekleştirdik. Kamu kurumlarına ziyaretlerde bulunduk. Üst birliğimizin, İstanbul odasının ve Karadeniz odalarının yapmış olduğu toplantılara Odamızı temsil ettik. Bundan sonra da faaliyetlerimiz bu doğrultuda devam edecektir.” dedi.


“Meslek mensuplarımız yapmış oldukları kesintisiz çalışmalar ve göndermiş oldukları beyannameler ile kamu finansmanının aksamamasını sağladılar”
Sözlerinin devamında, TÜRMOB’un genel kurulu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Keskin; “Bugün burada toplanmamızın amacı 15-16 Ekim tarihinde Üst birliğimiz TÜRMOB’un seçimli genel kurulu hakkında kamuoyunu bilgilendirmektir. Geçtiğimiz hafta sonu Ankara’da Üst birliğimiz TÜRMOB’un seçimli genel kurulu yapıldı ve Trakya odalarının tamamı genel kurula katılım sağladı. Odalarımız, Edirne odası başkanı Cüneyt Keskin, Tekirdağ odası başkanı Şerafettin Kurt, Kırklareli odası başkanı Burhan Üstünkol ve Çorlu odası başkanı Ayşe Eroğlu Yönetim kurulu üyeleri delegeler ve genel kurula misafir olarak katılan meslek mensupları tarafından temsil edildi. Genel kurul demokratik bir ortamda şölen havasında geçti. Seçimlere; Meslekte Birlik Grubu, Türkiye Çağdaş Demokrat Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Platformu, Türkiye 3568 Platformu, Türkiye Demokrat Muhasebeciler Platformu, Türkiye Muhasebeciler Denetçiler Platformu olmak üzere 5 ayrı grup katıldı. Genel kurulun ilk günü seksen delege söz alarak konuşma yaptı. Ayrıca seçime katılan grupları temsilen başkanlar söz alarak konuşmalarını yaptılar.Pazar günü yapılan seçimlerde toplam 1.842 geçerli oy kullanıldı. Çağdaş demokrat grup 999 oy alarak %54 oy oranıyla seçimlerde üstünlük sağladı. Seçim sonuçlarına göre dokuz kişilik Yönetim kurulunun 7’si, 5 kişilik disiplin kurulunun 4’ü, 3 kişilik denetim kurulunun tamamı Çağdaş Demokrat Grup’tan seçildi. Şahsım ve Edirne Odası adına göreve gelen Yönetim Kurulu Başkanımız Emre Kartaloğlu ve çalışma arkadaşlarına yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Son 3 yıldır pandemi süreci ve dünyada gelişen olumsuz olaylardan dolayı çok sıkıntılı günler geçirdik. Bu olayların ekonomimize olumsuz etkileri oldu. Ancak mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler bu süreçte üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptı. Meslek mensuplarımız yapmış oldukları kesintisiz çalışmalar ve göndermiş oldukları beyannameler ile kamu finansmanının aksamamasını sağladılar. İşverenlerin başta nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği almalarını sağlayarak özel sektörün finansman sıkıntısına düşmelerini engellediler. Bu yapılan çalışmalardan dolayı tüm meslek mensuplarımızı kutluyorum. TÜRMOB yapmış olduğu çalışmalarla sürekli eğitimin alt yapısını şu an için hazırlamış durumda ve mesleğimiz ile ilgili zorunlu eğitimlerin Ocak 2023 ayından itibaren başlayacağını tahmin ediyorum.” diye konuştu.
“Şu an için ücret tarifemiz hazırlanmış ve Maliye Bakanlığ’ının onayını beklemektedir”
Sözlerinin son bölümünde, 2023 yılı için ücret tarifesinin hazırlandığını dile getiren Cüneyt Keskin, şunları söyledi; “Şu an için ücret tarifemiz hazırlanmış ve Maliye Bakanlığ’ının onayını beklemektedir. Genel kurulumuzda söz alan Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş konuşmasında meslek mensuplarımızın sorunlarını yakinen bildiğini ve camiamıza her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti. Bu konuşmalar neticesinde yaşadığımız enflasyonist ortamda ücret tarifemize en az %100 oranında bir artış olacağı düşüncesindeyim. Konuşmama son verirken hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu