Genel

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı yeni yerine taşınıyor

Keşan Kent meydanı projesi içerisinde kalan Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nın, İlçe Emniyet Müdürlüğü önüne taşınması için çalışmalar başladı. Bölgede yeni kavşak noktası oluşturulacağını söyleyen Yakup Balcı, “Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtlarından biri olacak.” dedi.

Taşınma işlemleri ile ilgili olarak Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Balcı ve Ali Ünal, çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

“1 ay içerisinde yeni yerine taşımak istiyoruz”

Balcı, Kent Meydanı’nda çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Meydan düzenlemesi kapsamında 30 yıllık Atatürk heykelimizi, anıtımızı İlçe Emniyet Müdürlüğümüzün karşısına taşıyacağız. Amacımız hem Kent Meydanı’nı trafik ve yaya anlamında düzenlemek hem de anıtın Keşan’ın girişinde tüm halkımız tarafından görülmesini sağlamak. Buradaki kaide tamamen değişecek, büst aynı şekilde kullanarak, yeni bir yazıyla halkımıza sunacağız. Amacımız hem kent meydanında yaptığımız düzenlemeleri harekete geçirmek hem de TEB önündeki kavşağı yapmak. 1 ay içerisinde yeni yerine taşımak istiyoruz. Yüklenici firma söz konusu alandaki zemin çalışmalarını yapıyor. Buranın alt yapısı da değişiyor ve yollar yeniden asfaltlanacak. Emniyet Müdürlüğümüz önündeki alana da granit taşı döşüyoruz. Taş döşemesi bittikten sonra Atatürk Büstünü anıtıyla birlikte Keşan halkına sunacağız.”

“Trakya’nın en büyük Atatürk anıtlarından biri olacak”

Eski köy garajının bulunduğu alana da bir Atatürk Büstü yapacaklarını ifade eden Yakup Balcı, sözlerini şöyle tamamladı: “Büyük bir Atatürk Anıtı olacak. O anıtın olduğu alan tören alanı olacak. Bundan sonra bayramlarımızı o alanda kutlayacağız. 20 metre genişliğinde, 4 tane kaidesi bulunan, 9 metre yüksekliğinde Trakya’nın en büyük Atatürk Anıtlarından biri olacak.”
Ünal ise yeni yapılacak olan anıtın konumu hakkında bilgi vererek, yeni anıtın eski köy garajı içerisinde Atatürk Ortaokulu önüne konumlandırılarak, yüzünün meydana bakacağını söyledi.

Yeni kavşak noktası

Anıt taşındıktan sonra bölgedeki yollar ve bağlı trafik akışı ile gazetecilerden gelen soruya da yanıt veren Yakup Balcı, bölgede yeni bir kavşak noktası oluşturulacağını söyleyerek, “Yurtdışından gelen turistlerin otobüsleri için bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Burada bir dönüş alanı sağlayarak bir otobüs cebi yapmayı amaçlıyoruz.”

“Atatürk’e kimse dokunamaz”

Balcı’nın basın açıklaması sırasında ilginç anlar da yaşandı. Atatürk Anıtı’nın kaldırıyor olduğunu düşünen bir vatandaş, duruma tepki göstererek anıtın taşınmamasını istedi. Balcı ise “Atatürk’e kimse dokunamaz, Sen merak etme. Sadece yeri değişiyor, iki ay sonra bir tane de içeri yapacağız. En büyüğü olacak.” diyerek cevap verdi.

Açıklamaların ardından yerinden sökülen Atatürk Anıtı bakıma alındı. Geriye kalan kaide ve çevredeki korkuluk demirleri ise hurda parçaları toplayan vatandaşlar tarafından alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu