HaberlerSağlık

COVID-19’un merhameti yok

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve 3 ay gibi kısa bir zamanda tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs (COVID-19) hızla yayılmaya devam ediyor. Bu zamana kadar bir buçuk milyondan fazla kişiye bulaşan ve on binlercesini de canından eden ölümcül virüsün en bilinen ve etkili özelliği solunum sistemini işlemez hale getirmesi. Neredeyse her mecrada sigara kullanımının hastalıkla savaşma sürecinde en büyük düşman olduğu belirtiliyor ve bu süreçte sigarayı bırakmanın en büyük fırsat olduğu söyleniyor.
Covid-19 ve sigaranın ölümcül ilişkisini açıklayan Özel Keşan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ragıp Taş da bu gerçeğe bir kez daha dikkat çekip sigara içenleri uyardı ve “Keyif için sağlımızdan olmayalım” dedi.

Sigara kandaki oksijen miktarını azaltıyor

Op. Dr. Ragıp Taş yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı “Birinci derecede savaştaki öncelikli konu vücut sağlığımızın zinde olması. Buradan sigaraya direk gelecek olursak, sigaranın içinde envai çeşit madde var. İçindeki maddelerin sayısı 4 bine kadar çıkıyor belki daha fazla da çıkabilir araştırmalar devam ettikçe, yenilerini öğreniyoruz. Sigaranın içinde kimyasal maddeler var bunların bir kısmı da son derece zararlı. Hücrenin içine giriyor, hücrenin yapısını bozabiliyor, hücre içindeki savunma güçlerini azaltıyor zarar veriyor. Bunun yanında kan dolaşımındaki oksijen miktarını azalttığı için vücut direncini de gidiyor olumsuz yönde etkiliyor.”

Sigara akciğer hücrelerinin dokularını bozuyor

Ölümcül virüsün saldırısına maruz kalan akciğerimizin hayati önemine vurgu yapan Taş, “Covid – 19 da ağızdan burundan girerek akciğerlerimize yerleşip akciğerlerimizi hasta ediyor. Ağzımızdan akciğerlere kadar her yerde o organın sağlıklı kalmasını sağlayan hücrelerimiz var. Dışarıdan gelen saldırılara mikroplara virüslere kimyasallara karşı vücudu savunan hücrelerimiz var. Akciğerde, akciğer mukozalarında ve alveollerde de bu tür hücreler var ve dışarıdan solunumla gelen yabancı şeyleri temizliyorlar dışarı atıyorlar balgam şeklinde, ama sigara içtiğiniz zaman bu hücreleri zaafa uğratıyor. Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları yani bugün KOAH dediğimiz tablolar oluşuyor. Akciğerin çok daha kolay hastalanmasına, hastalığın iyileşme sürecinin uzamasına ve bazen de ekstra bakteriyel enfeksiyonlarını da eklediğinizde iyileşemez hale getiriyor.” dedi ve sigara içmek akciğer hücrelerin dokularını bozduğu için, Covid -19 da aynı anda üstüne eklendiğinde sürecin çok daha zorlu olduğunu belirtti.

Keyif için sağlığınızdan olmayın

Sigara içmenin hiçbir faydası olmadığını belirten Op. Dr. Ragıp Taş, “Bu süre içinde sigara içmeyelim içen arkadaşlarımız kardeşlerimiz sigarayı bıraksın. Dahası, sigaranın hiçbir şey faydası yok bir kere. Bunu bilelim, keyif için de sağlığımızdan olmayalım.  Bildiğimiz gibi Covid-19 hastalığı, genç nüfusta çok etkili olmuyor. Şikayetleri belli belirsiz bir tarzda geçtiği için umursanmıyor veya kişi hasta olduğunu bile anlamayabiliyor. Ama sigara içen arkadaşlarda bu hastalık kendini daha kolay gösterebilir. Çünkü Akciğerleri tuttuğu için akciğer koruyucu mekanizma sigara içenlerde biraz daha zayıflıyor ve çabuk hasta olma riskleri normal sigara içmeyen insanlara göre daha fazla olduğunu düşünüyorum” diyerek bu zamanda sigarayı bırakmak için en büyük fırsat olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu