Haberler

“Cumartesi pazarını da açıyoruz” diyen Helvacıoğlu, önemli açıklamalarda bulundu

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’da görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi ve onların gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Keşan’da korona virüsten ölen yok”

Keşan?da Korona Virüs vakaları hakkında sorulan soru üzerine konuşan Helvacıoğlu, “Keşan’da Korona Virüs vakaları Dünya ve Türkiye ortalamalarının altında. Vakalar Devlet Hastanemizde var. Edirne 1. Murat Devlet Hastanesi dolduktan sonra Keşan Devlet Hastanesi de pandemi hastanelerinin içine alındı. Keşan’da Korona Virüs?ten ölen kişi yok.” dedi.

“Önümüzdeki 1 hafta kritik bir süreç”

Keşan’da Korona Virüs tedbirleri doğrultusunda Keşan Belediyesi’nin ve kurumların şu zamana kadar çaba verdiklerini ve iyi sonuç çıkardıklarını belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan, Enez, İpsala ve mücavir alanlarımızda Türkiye ve Dünya ortalamamızın vaka sayısı olarak çok altındayız. Bu durum sevindirici. Ancak bu durum da bizi rehavete sokmasın. Toplumumuz kurallara riayet ediyor. Önlemlerimizi artırmak gerekiyor. Önümüzdeki 1 hafta kritik bir süreç. Bulaşı sayısını mümkün olduğunca az tutmak gerekiyor. Bu nedenle herkes çok dikkat etmeli. Biz Keşan Belediyesi olarak semt pazarlarında ateş ölçerek vatandaşlarımızı içeri alıyoruz. Pazarcılarımız maske takıyor. 20 yaş altı gençlerimiz sokaklara çıkmıyorlar. 65 yaş üstü vatandaşlarımız da evlerindeler. Kurallara uymayanlara tavizsiz ciddi cezalar veriliyor. Polis ve Jandarma ekiplerimiz çok hassasiyetle çalışıyorlar. Şehirlerarası ulaşım durdu. Keşan’ın köylerine ulaşıma Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri izin veriliyor.”

“Minibüslerde yenileme Haziran sonuna ertelendi”

“Minibüs hatlarını Keşan’ın coğrafi yapısı çok geniş bir alana yayıldığı için kesmedik. Minibüsle ulaşım %10’a düştü. Sefer sayısı 93’ten 30’a düştü.”dedi.
Kooperatif tarafından minibüs yenilenmesi tarihinin uzatılmasına ilişkin taleplerini yanıtlayan Helvacıoğlu, “Minibüslerin %60’ının geçtiğimiz süreçte yenilendi geri kalanının da nisan ve haziran sonuna kadar yenilenme süresi var. Şimdilik bu yenilenme süresini Nisan Ayı sonuna kadar olan araçlar için Haziran Ayı sonuna kadar erteledik.” dedi.

“Çok ciddi bir ilaçlama seferberliğine gidiliyor”

Keşan Kaymakamlığı’nda 8 Nisan 2020 Çarşamba günü gerçekleştirdikleri toplantı hakkında da sorulan soru üzerine bilgi paylaşan Helvacıoğlu, “Valiliğimizin organizasyonunda İl Özel İdaresi ve Belediye Kaymakamlığımızın başkanlığında dezenfeksiyon çalışmalarını artırdı. Marketler, bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, sağlık kuruluşları, sokak ve caddeler ile apartmanlarımızı ilaçlama kararı aldık. Köyler ve beldeler de bu ilaçlamaya dahil oluyor ve çok ciddi bir ilaçlama seferberliğine gidiliyor. İlgili tüm kurumların ilaçlama ekipleri aynı havuzda toplanarak belirledikleri program dahilinde ilaçlama yapacaklar. İlaçlama tek noktadan yönetilecek.” şeklinde konuştu.

“Rehavete kapılınırsa yeni kararlar alınabilir”

Öte yandan önümüzdeki günlerde havaların düzelmesi ile birlikte vatandaşların sokağa çıkma ihtimaline karşı Hıfzıssıhha Kurulu’ndan yeni kararlar çıkma ihtimaline karşı sorulan soruya, “Revahete kapılınırsa yeni kararlar alınabilir” şeklinde cevap veren Helvacıoğlu, “Önümüzdeki süreçte havaların iyi olması sokağa çıkmayı hızlandıracak, o da salgının yayılmasını hızlandırır. Şu son 10 gün için çok tehlikeli bir sürece giriyoruz. Kimsenin tedbiri elden bırakmaması gerekiyor. Olumlu değil olumusuz bir beklenti içindeyiz” dedi.

“İşlerimizi durdurmadık”

11 Nisan 2020’de görev sürelerinin 1 yılı dolduracağının altını çizen Helvacıoğlu, “İşlerimizi durdurmadık, planlamamızda ne varsa hepsini gerçekleştiriyoruz. Projelerimizin hepsinin planlamalarını sürdürüyoruz. Asfalt ve yol çalışmalarımızın, park çalışmalarımızın ve önemli büyük projelerimizin hepsini planlamalarını yaparak bu süreyi değerlendiriyoruz. Korona Virüs etkisini yitirdiği zaman hızlı şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Virüs gibi olumsuzlukların bizi durduramayacağını herkes görecek. Allah’ın izniyle bu işin de üstesinden geleceğiz. Nisan’ı da Korona mücadelesiyle geçireceğimizi öngörüyorum. Alınacak tedbirlerle ve kurallara uyulması halinde Mayıs?ta bu işin çok azalacağını düşünüyorum. Sadece kurumlara, hükümete devlete millete, STK’lara değil vatandaşa da görevler düşüyor. Sosyal mesafe ve hijyene büyük önem göstermeliyiz.” dedi.

“2 bin 600 eve ulaştık”

Belediyenin “Sen de Paylaş Keşan” adı altında yardım kampanyasıyla ilgili bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kampanyası başladıktan sonra belediye kampanyamızı durdurduk. Ben de ülke genelinde açılan kampanyaya 1 maaşımı bağışlamıştım. Belediye olarak kampanyamızı durdurduğumuz gün 2 bin 600 eve ulaşmıştık. Bu başarılı bir çalışma oldu. 2 bin 600 eve Vefa Sosyal Destek Grubu’na toplanan paraların nasıl harcandığı, ne kadar gıda paketi alındığı ve ne kadarının kimlere teslim edildiği ile ilgili Kaymakamlığımıza liste halinde bilgi sunduk. Yardımda bulunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Özel kuruluşlarının yardımları ayrı şekilde devam ediyor. Özel kuruluşlarla birlikte bu sayı 4 bini bulur diye tahmin ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Üst yapı işi biraz daha sürecek gibi duruyor”

Keşan Belediyesi olarak çalışmaya devam ettiklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, şöyle devam etti: “Kunduracılar Çarşımızı 23 Nisan’da açmayı planlıyorduk ancak şu süreçte hedeflediğimiz tarihe yetişmeyeceği aşikar. Keşan’a giriş çıkışlarda sıkıntılar yaşanıyor. Üretim ve imalat noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Personel eksikliği ilçeye geliş yapılamadığı için sıkıntı oluşturabiliyor. Altyapı ve taş döşeme işini 1 hafta içinde bitirmeyi planlıyoruz. Üst yapı işi biraz daha sürecek gibi duruyor. Virüs bittiğinde çarşı da bitmiş olur. Olağanüstü bir durum yaşanıyor. Hedef 23 Nisan’dı. Ancak tüm dünyada hedefler şaştı. Bunu da vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağına inanıyorum.”

“Cumartesi pazarı kurulacak”

İlçede Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri açılan semt pazarlarının devam ettiğini geçen cumartesi günü halk pazarının kurulmadığını belirten Helvacıoğlu, “Bu cumartesi günü çok tedbirli bir şekilde halk pazarımızı yine Hıfzıssıhha Kurulu ve oda ile belediyenin kararıyla açılacak. Geçtiğimiz cumartesi açmayarak pazarı 15 gün kontrol altına almış olduk. Kurallara uyarak pazarı bu hafta açacağız. 20 yaş altı pazara alınmayacak, tezgahlar arasında mesafe olacak, seçmece yapılmayacak ve pazara tek giriş çıkış olacak. Köylü gelmediği için ulaşım sınırlamaları olduğu için pazara gelişlerde ciddi bir azalma olacaktır.”

İlçede trafik ve banka önlerindeki kuyruklar konusunda alınan önlemlerin de çok ciddi bir yoğunluk azalmasını sağladığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Okullarımızdaki bütün güvenlikçilerimiz sahaya indi.” dedi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu