Genel

Çiftçi isyan etti! Elektrik giderini gerekçe gösteren sulama birliği fiyat artışına gidiyor

Hamzadere Sulama Birliği Başkanlığı tarafından, elektrik fiyatlarındaki artış gerekçe gösterilerek mevcut sulama fiyatlarına en az yüzde 45 artış yapılacağını öğrenen çiftçiler isyan etti. Kendilerine çekilen SMS ile durumdan haberdar olan ve karara tepki gösteren kalabalık bir grup fiyat artışını protesto etmek için birliğin Koyuntepe Köyü’ndeki merkezine yürüyüp burada basın açıklaması yaptı.

Hamzadere Sulama Birliği Başkalığı’ndan “Elektrik fiyatlarında öngörülemeyen artışlar sonucunda bölgesel enerji tüketimleri de değerlendirilerek mevcut sulama fiyatlarında en az %45 olmak üzere artış yapılmak zorunda kalınmıştır” ifadelerinin yer aldığı kısa mesajı alan üreticiler bugün Koyuntepe Köyü’nde toplandı ardından Hamzadere Sulama Birliği merkez binasına kadar yürüdü. CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan’ın da katılarak destek verdiği üreticilerin yürüyüşü, Hamzadere Sulama Birliği merkez binası önüne kadar sürdü.

“Ödemeyeceğiz!”

Bölgede tarımsal üretim yapan üreticilerden Yusuf Yörük, burada yaptığı konuşmada, tarımsal üretimde her şey güzel bir şekilde devam ederken, üreticilere gönderilen SMS ile su ücretlerine en az yüzde 45’lik zam yapılacağının söylendiğini kaydederek, “Bazı yerlerde üretim süreci tamamlandığı için sulama suyu kesilirken, bazı yerlerde ise 10 gün sonra su kesilecek. Fakat bir baktık ki suda yüzde 45 fark isteniyor. Bu zam büyük ihtimalle geriye dönük. Ancak böyle bir şey mümkün değil. Geriye dönük hiçbir şey çalışmaz. Üreticiler olarak artık 4. taksiti ödeyeceğiz. Biz bir sözleşme yaptık ve ona göre ödeme yapıyoruz. Sıra 4. takside gelince yüzde 45’lik zam, ne akla, ne mantığa, ne ticarete, ne sözleşmeye uyar. Biz çeltiğimizi 5 liraya sattık, bugün 15 lira. Çeltiği 5 liraya sattığımız kişi bize fark mı ödeyecek? Bu iş olmaz. Bunu ödemeyeceğiz. Buna tepki göstereceğiz.” dedi.

“Özrü kabahatinden büyük”

Hamzadere Sulama Birliği Başkanlığı’ndan bu konuda, “Elektrik fiyatlarındaki öngörülemeyen artıştan kaynaklı yapmış olduğumuz fiyat düzenlemesinden elde edilecek kaynak ile barajlarımız doldurulacaktır. Barajlarımız dolmaz ise 2023 sulama sezonunda telafisi mümkün olmayan çok büyük zararlar ile karşılaşılabileceği gibi bazı alanlarda da çeltik ekilemeyecektir. Birliğimize üye olmayan ve sulama ücretlerini ödemek istemeyen bazı kişilerin, sosyal medya üzerinden üyelerimizi yanlış bilgilendirdiklerine şahit olmaktayız. Bu tip açıklama ve eylemlere itibar edilmemesi hususunda gereğini arz ederiz” ifadelerine yer verilen ikinci SMS atıldığını belirterek, bu SMS’i, “Özrü kabahatinden büyük” şeklinde değerlendiren Yörük, “Biz Hamzadere Barajı dolacak diye para vereceğiz, sonra çeltik ekeceğiz. Böyle bir şey olabilir mi? Sözleşmeleri imzalıyoruz ama geriye dönük böyle bir uygulama var mı? Böyle bir şeyin olması mümkün değil.” diye konuştu.

“Çiftçi birliği ama içerisinde çiftçi yok!”


Karahisar Köyü’nde üreticilik yapan Rıdvan Küçük de, tarımsal sulama ücretinin yüzde 45 artırılmasına karşı çıktıklarının altını çizerek, şunları söyledi; “Biz, çiftçinin yalnız olmadığını, devletimizin kabul edilemez zammı geri çekeceğini düşünüyoruz. Onlar çiftçinin sorunlarını dinlemek yerine kaçmayı tercih ettiler. Hamzadere Birliği, çiftçi birliği ama içerisinde çiftçi yok. Onların kaçacaklarını biliyorduk. Sesimizi duyurmak için buradayız.”

“Kiminle muhatap olacağız?”

Konu hakkında bilgi almak isteyen ancak kapıların kapalı olduğunu belirten bir üreticinin, “Biz burada kiminle muhatap olacağız? Bir soru soracağım ama muhatap olacağımız kimse yok. Kurumun önündeyiz ama kimse yok. Bu sabah bir SMS geldi. Mesajda anlatılmak istenen ne? Yüzde 45’lik zammın geçen yıl DSİ barajın doldurulması için para göndermedi mi? Bu sorulara cevap almak için yetkili bekliyoruz. Biri çıksın bu konuya açıklama getirsin.” ifadelerini dile getirdiği basın açıklamasında, üreticiler, alkışlarla Hamzadere Birliği Başkanlığı’nı protesto etti.

“Bugüne kadar kazandığınız paralarla nereleri, hangi barajı doldurdunuz?”

Yenikarpuzlu Belediyesi’nde çeltik üreticiliği yapan Mustafa Yağan, Ramazan Ayı’nda İpsala’da bir toplantı yapıldığını ancak bu toplantının devamının gelmediğini ifade ederek, şunları kaydetti; “Yazın 24 saat sıcakta çalışıyoruz. Bugün de sıcaktayız ama karşımızda muhatap yok. Geçen yıl biçtiğimiz malları sattığımız farikaların kapılarına dayanıp bugünkü fiyatı mı isteyelim? Şuan Hamzadere’nin bize uyguladığı durum bu. 10 gün sonra hasada başlayacak arkadaşlarımız var. Yüzde 45 zam demek ne demek? Yüzde 45 zam yapacaksa 10 gün vereceği suya yapsın. 3 ay geriye dönük zam yapmasınlar. 2 yıldır çeltiklerimize uygulanan sulama sistemine bakın; 60 günlük olmayan, başağa kalkmayan bir çeltiğe 4 gün su veriliyor, 3 gün su verilmiyor. Yazık değil mi? Meriç akıyor sular denize gidiyor. Sonra yüzde 45 zam ile barajı dolduracaklarını söylüyorlar. Bugüne kadar kazandığınız paralarla nereleri, hangi barajı doldurdunuz? Çiftçi ekmeğinin peşinde. Geriye dönük bizden para alamaz. Hamzadere bizim kapımıza dayanıyor. Böyle bir adalet, böyle bir dünya yok. Çiftçi yalnız kaldı. Aramızda bir tane vekil var. Diğer siyasiler, kurum yöneticileri nerede?”

“Siz yönetseydiniz muhatap bulacaktınız”

Üreticilere destek olmak amacıyla basın açıklamasına katılan Okan Gaytancıoğlu, Hamzadere Bulama Birliği Başkanlığı’nın 2012 yılında üreticiler tarafından kurulduğunu dile getirerek, “Biz 2018 yılında, sulama birliklerinin özelleştirilmesi, suyun satılmasına karşı çıktık. Bu birlikler özelleştirilemez dedik. Hamzadere Sulama Birliği, 97 puan alarak en başarılı birlikler arasındaydı. Sayılı kuruluşlardan biriydi. DSİ’ye geçmemesi gerektiğini söyledik. Ancak nedense kamulaştırıldı ve başına yetkili atandı. Az ileride üreticilerin devam ettirdiği, zam yapmadığı Karasaz Sulama Birliği var. Alın terinizin karşılığını alamıyorsunuz. Eyleminiz amacına ulaşmış ve ses getirmiştir. Türkiye genelinde duyulacaktır. Maç başladıktan sonra oyunun kuralları değiştirilmez. Geriye dönük bu paraları ödeyin diyorlar. Bu yanlış. Bu sabah gelen SMS’te baraj doldurulacak deniyor. Bunların önlemini baştan alacaklardı. Siz yönetseydiniz muhatap bulacaktınız. Size açıklama yapacaklardı. Ancak şuanda kuruluş siyasi iktidar tarafından bağlı durumdadır.” Basın açıklaması, “Çiftçiyiz, haklıyız kazanacağız” sloganları ile sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu