Gündem

CHP’li Pekcan ve Gaytancıoğlu Sazlıdere’den sordu: “Bu liman Saros’a neden yapılıyor?”

Sazlıdere’de yapılması planlanan ve mahkeme süreci devam ettiği sırada kazıların başladığı Saros FSRU projesi için CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan bölgeye giderek incelemelerde bulundu.
Kazıların hukuksuz olduğunu belirten Gaytancıoğlu, “Şu Katar aşkı var ya neler neler yaptırıyor” diyerek, limana Türkiye’nin ihtiyacı olmadığını dile getirdi.

Saros FSRU Gemi İskelesi Projesi’nin yapılacağı alanda incelemelerde bulunan Gaytancıoğlu ve Pekcan, incelemenin ardından saat 11.00 sıralarında basın açıklaması düzenledi.

“Şu Katar aşkı neler neler yaptırıyor”

Saros Körfezi’nin dünyanın en güzel yerlerinden biri olduğunun altını çizerek, sözlerine başlayan Okan Gaytancıoğlu; “Bu körfez kendi kendini temizleyebilen nadir yerlerden bir tanesi ve doğal sit alanı. Gözümüz gibi bakmalıyız. Biz böyle mi yapıyoruz? Hayır. Şu Katar aşkı var ya neler neler yaptırıyor. Şuraya bilimin karşı çıkmasına, halkın karşı çıkmasına rağmen bir doğal gaz limanı yapmaya çalışıyorlar. Bu doğal gaz limanı neden yapılıyor? Söz de Türkiye’nin buna ihtiyacı varmış. Türkiye’nin yeşile ve gelecek nesillere ihtiyacı var. Karşıda denizin içerisinde fay hattı var. Zaten yıldırım tehlikeli gelecek çok kötü olacak. Mahkeme süreci devam ederken iş makineleri çalışmaya başladı. Yani yargı süreci devam ederken ciddi bir hukuksuzluk var. Halkımız da böyle düşünüyor.” dedi.

“Yangından mal kaçırır gibi niye bunlar oluyor?”

Gaytancıoğlu‘ nun konuşmasının ardından bu kez sözü Recep Pekcan aldı. Yapılanın hukusuz olduğun kaydeden Pekcan; “Genel Başkanımızın da dediği gibi ‘Hak, Hukuk, Adalet’ günlerce yollarda yürüdüğümüz 3 nesne burada tamamen ayaklar altında. FSRU Limanı projesi için 1’i imar, 2’si ÇED ile ilgili olmak üzere devam eden 3 tane dava var. Ayrıca burada yaşayan insanların kendi yerleri ile ilgili de aynı hukuksuzluk, adaletsizlik sürmekte. Yargı süreci bitmeden yangından mal kaçırır gibi niye bunlar oluyor? Dün Katarlılar İstanbul’daydı, borsa İstanbul’un %10’u satıldı. Antalya Liman vs. Daha önceden satılmış olan EMC Fabrika Tank Palet var. Biz Katarlılar için mi buradayız? Yargı sürecinin beklenmesi, hak, hukuk ve adaletin tamamen uygulanması lazım.” şeklinde konuştu.

Sazlıdere’de yaşan vatandaş da bölgeye liman yapılmasına karşı olduğunu belirterek; “Ben de liman yapılmasına karşıyım. Burada Saros Körfezi ne kadar bir yer. Berrak bir suyu var. Akvaryum gibi bir deniz. Ancak bu limanın burayı kirleteceğini tahmin ediyorum. Liman yapıldığı zaman ne kadar önlem alınsa da biliyorum ki denizin üzerinde bir karış yağ tabakası duracak. Ve bizler güzel Saros’umuzu kirletmek istemiyoruz. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu