Haberler

CHP Keşan İlçe Başkanı Özgür Heves Yıldız, “Kermes ile Aşure Günü”nü sordu

CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Yıldız yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Defalarca valilikler tarafından yasaklanmasına  rağmen,  devlet okullarına ödenek gelmemesi  sebebiyle, yasak delinmek zorunda kalınmıştır. Okul aile birlikleri ve hatta sınıf anneleri, birer finans müdürü gibi çalışmak zorunda kalıyorlar ve kermeslerin gelirini okulların eksiklerini tamamlamak için kullanıyorlar. Biz de şenlik havasında kermesler yaparak,  bir yandan sosyalleşiyor, veli- öğrenci kaynaşması diye bu vaziyeti örtbas ediyoruz. Bununla  övünüyor, ancak ne yazık ki, sosyal devlet olmanın gereği olan ücretsiz eğitim hakkını sorgulamıyoruz.
İlçemizde 2 gün önce düzenlenen  Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortak  düzenlediği   duyurulan “Kermes ve Aşure Günü” etkinliği  için öğrencilerden para toplanması velilerin ve Keşan halkının  tepkisine yol açmıştır. Aşure etkinliğinin “Kermes” ile karıştırılmasını hiç uygun  bulmuyoruz. Bu güzel geleneğin sıradanlaştırılması ve basitleştirilmesi olarak görüyoruz.
Keşke, Muharrem ayı dolayısıyla Keşan’daki okullarda 8 bin öğrenciye dağıtılan aşure, Şehitlik Parkında aynı gün Keşan halkına dağıtıldığı gibi bedelsiz olsaydı, geleneklerimizdeki  gibi sadece birlik, beraberlik ve paylaşımı temsil etseydi. Okullar kermeslerini farklı bir etkinlik olarak yapsalardı. Şimdi  bizde merak uyandıran  bir diğer konu, kermes adı altında toplanan bu para hangi kurumların  kasasına girmiştir, toplam miktarı ne kadardır  ve hangi amaçla kullanılacaktır?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu