Siyaset

Cavit Deniz sordu: “Edirne’de iktidarın tek vekili olması Fatma Aksal’ı zorluyor mu?”

Köşe Yazarı, Keşan FM Program Moderatörü Cavit Deniz, 16 Ocak 2021 Cumartesi akşamı kesanonline.com’un zoom üzerinden gerçekleştirdiği “Online Buluşmalar” programına konuk olan AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM KEFEK Başkanı Dr. Fatma Aksal’ın konuşmalarını değerlendirdi.

Tek milletvekili olmak zorluyor mu?

Fatma Aksal‘ın, parti içerisindeki Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyeliği, KEFEK Başkanlığı ve yasama görevlerinin yanında vatandaşın sorunlarını ve sorunlara çözüm üretme anlamında sarf ettiği gayret ve efor için zamanın yetersiz kaldığına dikkat çeken Cavit Deniz; “Bu durum zaman darlığından mı yoksa sorunlara çözüm üretememekten mi kaynaklanıyor? Çünkü bugüne dek Keşan ve bölgeye kalıcı fırça damlasının vurduğu bir hizmeti göremiyoruz. Aksal ancak plakasının rengi ile Keşan’da bir dönem konuşuldu. İktidar partisinin il ve ilçe yönetimlerinin Fatma Aksal ile olan ilişkilerinde veya yetki paylaşımında sağlıklı bir çizgide buluşamadıklarını ifade etmek isterim. Bu yöneticiler atama ile iş başına gelen ve sonraki kongrelerde seçen, seçilen yöneticiler konumundalar. İktidar partisinin Edirne’de bir milletvekili olması mı Fatma Aksal‘ı zorluyor? Tek milletvekili Olması Aksal’ın görev yoğunluğundan yorulduğunu ortaya koyuyor. İktidar partisi bu işsizlik ortamında bölgedeki sorunlara çözüm üretememe, yatırım yapamama ortamında, yokluk ve yoksulluğun sürdüğü, hayvancılığın ve tarla ziraatının dibe vurduğu, çiftçinin yok olmakla karşı karşıya geldiği konumda nasıl olacak da milletvekili sayısını 2’ye çıkaracak? İşte asıl sorun burada.” şeklinde konuştu.

“El değiştirince sihirli değnek mi dokunmuş olacak?”

‘Vakıf Sahili’nin iktidar yanlısı vakıflara verilmesi konusunda ne düşünüyor’ şeklindeki soruma Sayın Aksal her yanıtında olduğu gibi genel bir değerlendirme yaparak söz konusu vakıfların iktidar yanlısı olduğunu kabul etmediğini belirten Deniz şunları kaydetti; “TÜGVA ve TÜRGEV’deki yöneticilerin soy isimlerine baktığımızda nelerle karşılaşıyoruz? Bunlar nasıl oluyor da iktidara yakın olmuyorlar Sayın Aksal? Orman Bakanlığı’ndan devir alınma noktasında olan Vakıf Sahili’ndeki yerle ilgili sorduğum soruya da kaçamak yanıt vereren Aksal, oraların mezbeldelik, pislik içerisinde olduğu yaklaşımında bulundu. El değiştirince bir sihirli el mi dokunuyor da güzelleşiyor? O da ayrı mesele.
Bütün bunlar Fatma Aksal’ın programı içerisinde bölgeye hizmet ve istihdam anlamında herhangi bir kalıcı üretim mekanizmasının olmamasından kaynaklanıyor. Hibe noktasında yapılan çalışmaları, hizmet olarak algılamak siyaseten de kanımca da doğru olmaz.

“Aksal’ı sadece asfaltta görüyoruz”

Sayın Aksal’ın üretmek isteyen kendi köylülerinin toprak talepleri karşısında verdiği yanıt da çok düşündürücü. Orda ‘Toprak Reformu’nu andı. Ancak ‘Toprak Reformu’ topraksız insanı toprak sahibi yapma, mülkiyet sahibi yapmaktır. Burada kendi köylülerinin istediği dönümlerce toprak değil. Kanaatkar insanlar 5’er dönüm toprak istiyorlar ve ‘Biz burada coğrafi işaret almış olan bölge bamyasını üreteceğiz’ diyorlar. Coğrafi işaret aldığımız bir ürünü üretmek isteyen insanlara üretim imkanı yaratmak siyasal iktidarın görevi olsa gerek. siyasal iktidardan da tek milletvekili sayın Aksal olduğuna göre bu insanların derdine deva olması gerektiği düşüncesindeyim. Kanaatim odur ki doru da olabilir. İktidar partisinden tek milletvekili Edirne’ye yetmiyor da olabilir. Ama biz Fatma Aksal‘ı sadece caddelerde, asfaltta görebildik. Biz Fatma Aksal‘ı geçmişteki Evren Bulut, Şadan Şimşek, Mustafa İlmen örneğinde olduğu gibi tarlalarda ve üreticinin yanında bugüne dek göremedik.
Sonuç olarak AK Parti’de gerek merkezi yapıda parti içi görevleri yoğunluğu nedeniyle gerekse yasama görevi ve TBMM’deki Başaknlığı görevi Fatma Aksal‘ı AK Partili seçmenden ve vatandaştan biraz olsun uzaklaştırıyor mu? Tabi bunu ilk başta kendisinin değerlendirmesi gerekir.İl ve ilçe yönetimleriyle alakalı görevlerinin yanında bölgeye gelen veya getirilmesi gereken hizmetler konusunda görüş alışverişi etme veya ilişkileri nasıl? Yoksa çok kısa zamanda ziyaret ettiği ilçelerde yöneticilerle sadece selamlaşmakla mı yetiniyor? Bu da AK Parti’de Necdet Budak sonrası gelen milletvekillerinin halktan kopuk hareket ettiklerini ortaya koyuyor diye düşünüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu