Genel

Cami ve mescitlerde saf düzeni değişti


Keşan ilçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla tüm teşkilata Cami ve mescitlerde kılınan namaz ile ilgili yeni uygulama talimatı verildiğini ifade etti, Diyanet İşler Başkanlığı tarafından gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

” Covit-19 kapsamında vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla 13 Mart 2020 tarihinden itibaren cami ve mescidlerde Diyanet İşleri Başkanlığınca gerekli tedbirler alınmış,gerek din görevlilerimiz,gerekse vatandaşlarımız tarafından konuya gereken hassasiyet gösterilmiş,ilgili kurumlarca malüm olduğu üzere cami ve mescidlerde salgın kaynaklı problem yaşanmamıştır.
Kış şartları sebebiyle açık alanlarda namaz kılma imkanı kalmaması,ülke genelinde 18 yaş ve üstü nüfusun büyük oranda aşılanması ve toplumumuzun salgın tedbirlerine riayet konusunda alışkanlık kazanmış olması göz önünde bulundurularak yeni düzenleme yapılması gerekli görülmüştür.
Bu itibarla temizlik ve maske kurallarına uyulmak kaydıyla cami ve mescidlerde cemaatle kılınan farz namazların normal saf düzenine göre eda edilmesi hususunu rica ederim.”
Ayrıca görevlisi olmayan köylere ulaşmak üzere merkezi ezan sistemi devam etmekle birlikte bundan böyle her din görevlisi camilerinde ezanları kendisi okuyacaktır.
Uygulamaya Keşan ilçemizde başlanmış olup,19 Kasım 2021 Cuma gününden itibaren ilçemiz genelindeki tüm camilerde salgın döneminde 10 rekat kılınan Cuma namazları tekrar 16 rekat olarak kılınmaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu