Ekonomi

Çakır: “Bu kış esnaf için çok karanlık geçecek”

Türkiye’de son dönemlerde sıklıkla konuşulan marketlerde fahiş fiyat denetimi ve zincir market- yerel esnaf eşitsizliği konularunda Keşan Sebze ve Meyve Bakkallar Odası başkan Vekili Mutafa Çakır açıklamalarda bulundu. Üst tüste gelen zamlar, haksız rekabet ve alım gücünün düşmesi ile birlikte enflasyonun da artacağını kaydeden Çakır, “Bu kış esnaf için çok karanlık geçecek” dedi.

“Rekabetin seyri ticaret ile orantılı olmalı”

Sözlerine esnafların, ülkedeki ekonominin aynası olduğunu belirterek başlayan Mustafa Çakır, özellikle de düşük gelirli kesimin yüksek fiyatlar ve enflasyon karşısında alım gücünün eridiğini söyleyerek, “Dar gelirliler alım yapamayınca etkilenen yine esnaf olmaktadır. Esnafın sattığı ürünler belli ürünlerdir az miktardadır bunlar. Karşısında her sokakta her mahallede şehrin içinde zincir marketler bulunmaktadır. Bunların sattığı ürünlerde çeşit oranları fazladır ve bu ürünlerde de etiket fiyat değişmektedir. Bunda en çok etkilenen halkımız ve ekonomimizdir. Bu sorun küçük esnaflarda yaşanmamaktadır. Rekabet yapan firmaların üzerine mutlaka gidilmelidir rekabetin seyri ticaret ile orantılı olmalıdır.” büyük zincir marketlerle girilen haksız rekabete de dikkat çekti.

“Fiyat artışının sebebini sormak gerek”

Marketlerdeki fahiş fiyat denetiminin önemli olduğunu belirten Çakır, sözlerinin devamında, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bu konuda çok hassas olduklarını defalarca belirtmişlerdir. Ve şuanda zincir marketler ticaret bakanlığı tarafınca sözlü savunmaları alınmaktadır. Küçük esnaf, halkın her zaman yanında ve kalbindedir. Fiyat artışının sebebini sormak gerek. Üretim maliyetlerini mi zincir marketler mi?” diye konuştu.

“Kalıcı fiyat istikrarı ekonomiye yön vermeli”

Öte yandan esnafın ard arda gelen ve yine yılbaşından sonra gelmesi beklenen zam dalgalarının bir yenisini daha kaldıramayacak durumda olmasına da değinen Mustafa Çakır, büyük marketler ve küçük esnaf arasındaki rekabet sırasındaki eşitsizliğe de şu sözleriyle değindi “Çünkü küçük esnafta depo olmaz stok olmaz bugün aldığını bugün satar. Ticarette kuralsızlık olayı su anda bulunduğumuz duruma getirdi bizleri. Kontrol zincir marketlere geçtiği için fiyatları onlar belirliyor. Günlük fiyat uyguluyorlar. Her ürünü alamamaları gerekiyor. Her ürünü satmamaları gerekiyor. Marketler özel markaları yaptırıp istikrarı bozuyor. Kalıcı fiyat istikrarı ekonomiye yön vermelidir. Gramaj uygulamaları fiyat yanılgısı ile halkın duyguları istismar edilemez. Hal yasası ile birlikte zincirler tarladan değil halden almak zorunda kalacaktır ürünlerini. Perakende yasasının da bir an önce çıkması gerekiyor. Küçük esnafın korunması zincir marketlerinin durumları ancak perakende yasasında çıkacak belirleyici yükümlerle belli olacaktır; çünkü perakende yasası fiyat istikrarsızlığını önler. Haksız rekabeti önler kuralsızlığı giderir.”

“Güçlü güçsüz mücadelesi hiç bir zaman olmamalı”

Artan fiyatlar ve gelen zamlar ile birlikte ülke ekonomisinin bir açmaza girdiğini de sözleriyle ekleyen Çakır son olarak şu şekilde konuştu: “Esnaf iki şeyin pesinden koşar: biri ekmeğin, bir de hizmet edenin pesinden koşar. Yüksek elektrik maliyetleri zamları ateşledi girdi çıktılar elektriğe mâl edildi. Bu kış çok karanlık geçecek esnaf için. Sebze meyve üretimi gerileyecek gübre mahiyetleri daha da artacak ve enflasyonu iyice hızlandıracak. Esnaflar zamlardan bulanınca faturalara gelince bakmaya korkuyor bunun sonunda sofralarla birlikte yaşamda etkilenecektir. Ama devletimiz her zaman esnafının koruyucu olarak devletine bulacaktır. Çünkü bu evrende küçük esnafta zincir market de yer alacaktır ama haksız rekabet ve güçlü güçsüz mücadelesi hiç bir zaman olmamalıdır. Tek temennimiz sağlıklı günlerde sağlıklı yaşamdır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu